ŞEVKET RAKICI ÖNERİYOR ; “KARADENİZ KIYI KENTLERİ TARİHİ”

KARADENİZ KIYI KENTLERİ TARİHİ

Feridun M. Emecan’ın kaleme aldığı, daha doğrusu Ayhan Yüksel ile yeniden derlediği  “Karadeniz Kıyı Kentleri Tarihi” önemli bir boşluğu dolduran  eser niteliğinde. Özellikle Karadeniz tarihini merak edenlerin başvuracağı akademik bir kaynak.

Pandemi dolayısıyla evde kaldığımız bu günlerde okuyacağımız bir eser olduğu kanaatındayım. Karadeniz kıyısındaki şehir ve ilçelerin ele alındığı kitapta, Oğuzlar’ın Çepni boyunun tüm Karadeniz’e nasıl yerleştikleri, tarihi  akışıyla   ele alınıyor.

Klasik dönem Osmanlı tarihi başta olmak üzere bir çok önemli araştırma ve çalışmaya imza atan Prof. Feridun M. Emecan ‘in  Karadeniz kıyılarını konu edilen yazıları, büyük bir titizlikle hazırlanan bu eserinde bir araya gelmiş.

İlk Çağ’dan bu yana tarih sahnesinde önemli bir yeri olan Karadeniz coğrafyasına odaklanan bu kitap, tarihi süreç içersinde Karadeniz kıyı kentlerinin nasıl bir sosyal, kültürel ve ekonomik gelişim izlediğini ele alıyor.

Antik dönemde “Misafirperver deniz” (Euxinus) diye diye anılan Karadeniz’in özellikle Aadolu kıyıları üzerindeki kentleşme tarihini anlatan “ Karadeniz Kıyı Kentleri Tarihi”  akademik bir çalışma olmanın ötesinde, ülkemizin tarihine merakı olan herkesin başvurabileceği bir kılavuz niteliğinde.

Bir Karadeniz’li olarak memleketim Rize’nin merak ettiğim tarihi sürecini; bu bağlamda Karadeniz bölgesindeki sosyolojik ve etno kültürel yapının gelişim süreciyle ilgili bilgi edindiğim bu eseri herkese tavsiye ederim.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

İzmir açıklarında 28 düzensiz göçmen kurtarıldı

İzmir’in Menderes ilçesi açıklarında, Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına geri itilen 2 can salı içerisindeki 28 düzensiz göçmen, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince kurtarıldı.Sahil Güvenlik...
- Reklam-

Çin’den Kırgızistan’a yaklaşık 1 milyon doz Covid-19 aşısı yardımı

Çin’de hükümet, Kırgızistan’ın sosyoekonomik kalkınmasını desteklemek için ülkeye 650 milyon yuan (yaklaşık 100 milyon ABD doları) tahsis etmeye ve yaklaşık 1 milyon doz Covid-19...

Koronalı genç kadından ilginç ’ceza’ tepkisi: “İsterseniz 10 bin lira yazın”

Kırıkkale’de Covid-19 PCR testi pozitif olan genç bir kadın, arkadaşlarıyla birlikte caddede dolaşırken polise yakalandı. Genç kadın, karantina kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle de uygulanan...

Eve giren hırsız önce kafasını kapıya vurdu sonra da bıçakladı

Bursa’da gece saatlerinde yaşanan olayda evde tek başına olan ve kocasını bekleyen Necibiye B. (42) evine giren hırsız tarafından kafasının kapıya vurmasının ardından bıçaklandı....