ATİLLA GÜNER’İN AKŞAM POSTASI’NDA AÇIKLADI ; “Aşıya güven için veriler paylaşılmalı”

TTB Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut, ‘aşıda acil kullanım onayı’ kararına ilişkin “Çin aşısının Faz-3 sonuçları henüz çıkmadı. Acil kullanım onayı için verilerin kamuoyuyla ve meslek örgütleriyle şeffaf bir şekilde paylaşılması gerekir ki insanlar aşıya güven duysun” değerlendirmesinde bulundu.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri ve immunoloji uzmanı Prof. Dr. Vedat BulutSağlık Bakanlığı’nın ‘aşıda acil kullanım onayı’ kararını RS FM’de yayınlanan Atilla Güner’le Akşam Postası’na yorumladı.

Bulut, yaptığı açıklamada Batı’da acil kullanım onayı almış aşılar, 60 bin sağlıklı gönüllünün 40 bin kişinin sonucunu vererek bunu aldı. Faz-3’e yeni başlamış bir grup, 100 kişilik bir veriyle gelse siz bunu acil kullanım onayı için kabul edemezsiniz” diyerek Çin’den gelecek aşının sadece Endonezya’dan gelen verilerinin olduğunu vurguladı.

‘Verilerin şeffaf bir şekilde paylaşılması gerekir ki insanlar güven duysun’

“Çin, 80-90 bin kişide deneyeceği sözünü vermişti, Faz-3’ü ama daha bilimsel bir veri olarak yayınlamadı. Acil kullanım onayı için genelde ayrıntı vermek gerekiyor. Hangi veriler minimum kabul edilecektir?” sorusunu soran Bulut, şu ifadeleri kullandı:

“Ve bunun da kamuoyuyla ve meslek örgütleriyle şeffaf bir şekilde paylaşılması gerekir ki insanlar güven duysun. İnsanlar endişe ederlerse aşıyı vurulmaz ki Anayasa’nın tanıdığı hak var insanlara. Aşı vurulmadığınız zaman da toplumsal bağışıklılığı elde edemezsiniz, aşıdan verim alamazsınız. Güvenirliği ve etkisi belirlenmeden ‘Faz-3’e onay vereceğim’ dediğiniz anda Faz-3’e yeni başlamış bir şirket de sizden onay alabilir. Bu genelgenin açık noktası, bunun düzeltilmesi lazım.”

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

19.09.2021/ Video

Günün öne çıkan gelişmelerini sizler için derledik;
- Reklam-

ANKARA’DA 400 MOTOSİKLET TUTKUNU GAZİLER İÇİN TURLADI

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) ile Ankara Kent Konseyi’nin katkılarıyla "Gaziler Sürüşü" etkinliği düzenlendi. Etkinliğe katılan Gazi İzzet Ertunç, "Buraya Kıbrıs’tan, İstanbul’dan, İzmir’den gelen arkadaşlarımız...

ANKARA BAROSU SEÇİMLERİ SONUÇLANDI: ERİNÇ SAĞKAN YENİDEN BAŞKAN SEÇİLDİ

Ankara Barosu’nun 66. Olağan Genel Kurulu’nda Demokratik Sol Avukatlar Grubu’nun adayı Erinç Sağkan, en çok oyu alarak ikinci kez başkanlığa seçildi. Ankara Barosu’nun 66. Olağan...

Çocuklar Diyanet’in tornasından geçsin isteniyor

"Diyanet İşleri Başkanı ve bağlı olduğu iktidar, vergileriyle maaşlarını ödeyen ailelerin çocuklarını nasıl büyütmek istediklerine bakmaksızın, bütün çocuklar aynı tornadan geçsin istiyor." Banu Güven...