Türkmenler Irak’taki seçim yasasında değişikliğe gidilmesini istiyor

r– Türkmeneli Partisi Yürütme Kurulu Üyesi Erşat Avcı:
– “Başka illerden gelen birinin Kerkük’ten aday gösterilmesini istemiyoruz”

KERKÜK (AA) – Irak’taki Türkmenler, gelecek yıl yapılması planlanan genel seçimlerde ihlallerin önüne geçmek için seçim yasasında değişiklik istiyor.

Türkmeneli Partisi Yürütme Kurulu Üyesi Erşat Avcı, Kerkük’te düzenlediği basın toplantısında, mevcut seçim yasasındaki bazı maddelerin ihlalleri kolaylaştırdığını ve 2018’deki gibi hile ve ihlallerle karşılaşmaktan endişe ettiklerini söyledi.

Kerkük’ten aday olan kişilerin mutlaka Kerküklü olmasının önemini vurgulayan Avcı, “Başka illerden gelen birinin Kerkük’ten aday gösterilmesini istemiyoruz.” dedi.

Tek kullanımlık elektronik seçim kartlarının da hile yapılmasını kolaylaştıracağını aktaran Avcı, bu kartların uzun süreli kullanımlı olmasının daha sağlıklı olacağını söyledi.

Avcı ayrıca, seçim yasasına göre adaylık için lise mezunu olma şartını da yeterli bulmadıklarını, aday başvurusu yapanların en az üniversite mezunu olmasını istedi.

Irak’ta geçen yıl hükümet karşıtı gösterilerde başlıca talepler arasında dile getirilen “yeni seçim yasası”, Kürt siyasi partilerin boykot ettiği oturumda 24 Aralık 2019’da Irak Meclisinde kabul edilmişti.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

İşçilerin lodostan korunmak için girdikleri binanın çatısı uçtu

Küçükçekmece’de şiddetli lodosta işçilerin korunmak için girdiği binanın çatısı uçtu. Çatının uçtuğu dehşet anları ise cep telefonu kamerasına yansıdı.İstanbul’da gün içerisinde etkili olan şiddetli...
- Reklam-

Okul çevresinde drifte 13 bin lira ceza

Kahramanmaraş’ta bir okulun çevresinde drift atan sürücüye 13 bin 435 lira cezai işlem uygulandı.Edinilen bilgiye göre, İl Jandarma Komutanlığı Trafik Timleri, Türkoğlu ilçesi Yeşilyöre...

Son 24 saatte korona virüsten 189 kişi hayatını kaybetti

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 189 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, 24 bin 317 yeni vakanın olduğunu açıkladı.Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye’nin yeni korona virüs...

Yüksek gerilim direğine tırmanan kadın 20 metreden yere çakıldı

Meksika’da intihar etmek için yüksek gerilim direğine tırmanan kadın, ekipler kendisini kurtarmaya çalıştığı sırada 20 metreden yere çakıldı.Meksika’nın Yucatan eyaletine bağlı Merida kentinde 25...