TÜRKMENİSTAN’DA KOVİT İLE MÜCADELEDE “ÜZERİK OTU” KULLANIYORLAR!

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabad’da öğretmenlik yapan Ayna Garayeva, hükümetin ağustos ayında getirdiği Covid-19 önlemlerini harfiyen uyguluyor.

Öğrencilerinin ısı derecesini kontrol etmenin dışında her sabah devlet başkanının da sevdiği bir bitkinin dumanı ile sınıfını dezenfekte ediyor.

Garayeva, “Talimatları olduğu gibi uyguluyoruz.” diyor.

Her şeyi sıkı şekilde kontrol eden otoriter yönetim, ülkede koronavirüs vakası olmadığını iddia ediyor.

“Yüz derde deva” olarak adlandırılan bitki şimdilerde Türkmenistan’da talep patlaması yaşıyor.

Türkmenistan Devlet Başkanı Kurbankulu Berdimuhammedov, mart ayında sistemli olarak bu bitkinin yakılması ve dumanının etrafa yayılması talimatını vermişti.

Anadolu’da üzerlik otu ya da harmal olarak bilinen bitkinin kurusunun yakılıp dumanının etrafa yayılmasının nazardan koruduğu inancı var.

Ancak Türkmenistan bitkinin hafif sarhoş edici dumanının bakterileri ve enfeksiyon öldürücü özellikleri bulunduğunu iddia ediliyor.

Talimatın verilmesinin ardından ülkede üzerlik bitkisinin fiyatı 5 kat artarak 5 Manat’a (1,43 dolar) yükseldi.

Komşu ülke Özbekistanlı doktor Bahrom Almatov ise bitkinin faydalı bazı özellikleri olduğunu ancak virüsler üzerinde doğrudan bir etkisinin bulunmadığı uyarısında bulunuyor.

Doktor Almatov, “Kullanımdan sonra insanlar hapşırmaya başlıyor ve hapşırdıklarında vücuttaki toz dışarı atılıyor.”sözleriyle Türkmenistan liderinin bitkiyle ilgili ‘her derde deva’ iddiasına karşı çıkıyor.

Dünya Sağlık Örgütü, üzerlik bitkinin yakılmasıyla ilgili yorum yapmayı reddetti, sadece birçok ülkede geleneksel tıbbın “önemli bir sağlık kaynağı olduğunu” belirtmekle yetindi.

Madagaskar Cumhurbaşkanı Andry Rajoelina da Türkmen lider Berdimuhammedov’a benzer bir adım ile koronavirüse karşı “şifalı bitki” tanıtmış ve bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da virüsü yok ettiğini iddia ettiği bitki çayını kameralar önünde içmişti.

Bitkisel ilaçlar Covid-19 salgını sırasında Yemen ve Sierra Leone gibi halk sağlığı sistemleri ile mücadele eden ülkelerde yaygın olarak kullanılıyor.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

İzmir açıklarında 28 düzensiz göçmen kurtarıldı

İzmir’in Menderes ilçesi açıklarında, Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına geri itilen 2 can salı içerisindeki 28 düzensiz göçmen, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince kurtarıldı.Sahil Güvenlik...
- Reklam-

Çin’den Kırgızistan’a yaklaşık 1 milyon doz Covid-19 aşısı yardımı

Çin’de hükümet, Kırgızistan’ın sosyoekonomik kalkınmasını desteklemek için ülkeye 650 milyon yuan (yaklaşık 100 milyon ABD doları) tahsis etmeye ve yaklaşık 1 milyon doz Covid-19...

Koronalı genç kadından ilginç ’ceza’ tepkisi: “İsterseniz 10 bin lira yazın”

Kırıkkale’de Covid-19 PCR testi pozitif olan genç bir kadın, arkadaşlarıyla birlikte caddede dolaşırken polise yakalandı. Genç kadın, karantina kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle de uygulanan...

Eve giren hırsız önce kafasını kapıya vurdu sonra da bıçakladı

Bursa’da gece saatlerinde yaşanan olayda evde tek başına olan ve kocasını bekleyen Necibiye B. (42) evine giren hırsız tarafından kafasının kapıya vurmasının ardından bıçaklandı....