İNGİLTERE 12 – 15 YAŞINDAKİ 3,2 MİLYON GENÇ İÇİN SADECE 1 DOZ AŞI ONAYLANDI – Rıdvan ERTUĞ

12-15 yaş aralığında ki  sağlıklı çocuklar, okulların kapanmasının zihinsel sağlıkları üzerindeki etkisini azaltmak için önümüzdeki haftadan itibaren Covid-19’a karşı aşılanacak.
Boris Johnson Hükümeti, Birleşik Krallık’ın baş sağlık görevlilerinin 12 ila 15 yaşındaki 3,2 milyon kişiye bir doz Pfizer-BioNTech aşısı önerme tavsiyesini destekledi. Çoğu çocuk ciddi şekilde hastalanmadığı için faydaları “marjinal” olsa da Prof Chris Whitty şunları söyledi: “Mart 2020’den bu yana eğitimdeki kesinti çocuklar için olağanüstü derecede zor oldu ve sağlık, ruh sağlığı ve halk sağlığı üzerinde büyük bir etkisi oldu.”


Bunun “zor bir karar” olduğunu, ancak okulların kapanması ve karantinaların “halk sağlığı üzerindeki etkilerini azaltmaya yardımcı olacak önemli ve potansiyel olarak yararlı bir ek araç” olduğunu belirtti.


Başbakan Boris Johnson, İngiltere’ye yurt dışından gelen insanlar için bazı testlerin kaldırılması ve virüsün sona ermesi de dahil olmak üzere İngiltere’nin virüs kısıtlamalarının daha fazla gevşetildiğini açıklarken planı bugün onaylayacak. İngiltere’nin trafik ışığı seyahat kuralları sistemi. Prof Whitty, Downing Street’teki öğrencilere yönelik brifing cezalarının Galli, İskoç ve Kuzey İrlandalı meslektaşlarıyla anlaşarak-okul kargaşasını sona erdirmek için bir bakıma “gümüş kurşun” olmadığını söyledi.


 Medicines and Healthcare products Regulatory Agency – İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu’ndan Dr June Raine, kalp iltihabı gibi yan etkilerin inanılmaz derecede nadir olduğunu ve bu yan etkileri olan çocukların “genellikle iyileştiğini”, faydaların risklerden daha ağır bastığını söyledi.


Klinik olarak savunmasız olan veya risk altındaki yetişkinlerle yaşayan binlerce çocuğa geçen aydan beri aşılar teklif edildi. Ancak eleştirmenler, ABD ve Fransa gibi diğer ülkelerin haftalar veya aylar önce çocuklara yönelik aşıları onaylamasından sonra hareketin çok daha erken gelmesi gerektiğini söyledi.


Uzmanlar, aşının daha genç yaş gruplarına yayılmasının artırılmasının, virüsün toplum genelinde bulaşmasını azaltmaya yardımcı olacağını söylüyor. Ancak Prof Whitty, 12 yaşından küçük çocukları aşılamak için ‘bir plan’ olmadığını da sözlerine ekledi. Yeni uygulamanın nasıl işleyeceğine dair hiçbir ayrıntı olmamasına rağmen, dün gece aşı bakanı Nadhim Zahawi milletvekillerine şunları söyledi: ‘Artık aynı anlayışla hareket edeceğiz. aşı programımızın her noktasında sahip olduğumuz aciliyettir.’


Yetkililer ayrıca, 16 yaşından küçüklerin aşılanmaması gerektiğini tavsiye eden Bağımsız Aşılama ve Bağışıklama Ortak Komitesi’nin faydalarının yalnızca “marjinal” olması nedeniyle on gün sonra duyuru geldiğinden, kötü mesajlaşmakla suçlandılar.

JCVI başkanı Prof Wei Shen Lim dün, okul kesintisi gibi daha geniş sorunları değil, yalnızca aşıların hastalığın şiddeti üzerindeki etkisini incelemekle görevlendirildikleri konusunda ısrar etti. “CMO’nun değerlendirmesi herkes için iyi bir haber çünkü aşılamanın daha geniş etkileri incelendi. Çatışma olmadığını vurgulamak istiyorum.’dedi.


BBC tecrübeli sağlık editörü Hugh Pym, ebeveynlerin kafasını karıştırmamak için ortak bir duyuru yapmaları gerektiğini savunduktan sonra, Prof Whitty, kararlar arasındaki on günlük boşluğu ‘oldukça hızlı’ olarak nitelendirdi. Hugh Pym dedi ki: ‘Daha basit bir şekilde konuyu toparlamak her zaman daha güzel. Ama pişman olacağımız şey, kararı yanlış almaktır.’
Dün gece, aşı bakanı Nadhim Zahawi, 50 yaş üstü kişiler için bir takviye programının, insanların ikinci aşıyı yaptırdıktan altı ay sonra tek bir doz Pfizer ile “bu ayın sonunda” başlayacağına dair raporları da doğruladı.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

AB liderleri AUKUS anlaşmasından rahatsızlar

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Fransa'nın Avustralya, İngiltere ve ABD'nin yeni kurulan güvenlik ortaklığı AUKUS'ta gördüğü muameleyi 'kabul edilemez' olarak nitelendirdi. Avrupa Komisyonu...
- Reklam-

İHA ve SİHA’lara ait çok gizli bilgileri İsrail’e mi sattılar?

Yeni Şafak yazarı Bülent Orakoğlu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Savunma Sanayii Başkanlığı ve Deniz Kuvvetleri’ndeki milli proje bilgilerinin para karşılığı sızdırıldığı iddiasıyla başlatılan soruşturmaya dair...

Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanı resmen Bursa’da

Türk Dünyası  Kültür Başkenti unvanı resmen  Bursa'da BURSA - Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türkiye Cumhuriyeti  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve...

Bakan Karaismailoğlu 1915 Çanakkale Köprüsü’nün geçiş ücretini açıkladı

Sona yaklaşılan 1915 Çanakkale Köprüsü'nden geçen Bakan Adil Karaismailoğlu, NTV yayınında soruları cevapladı. Köprünün 18 Mart 2022'de açılacağını söyleyen Karaismailoğlu, "Köprü açıldığında da ücret...