Birleşik Krallık – Kısa başlıklar altında Covid – 19 Rıdvan ERTUĞ

Uzman, vakaların neden bu kadar yüksek olduğunu açıklıyor – İngiltere, pandemi boyunca gördüğü neredeyse en fazla sayıda enfeksiyona sahip –


Bu sabah bildirdiği gibi, Birleşik Krallık şu anda neredeyse üç aydır en yüksek düzeyde enfeksiyonlarla son derece yüksek vaka oranları görüyor.Imperial College London’dan Profesör Neil Ferguson, vakaların neden bu kadar yüksek olduğunu ve bunun kısmen de bağışıklığımızın şu anda diğer Batı Avrupa ülkeleri kadar yüksek olmamasından kaynaklandığını açıkladı.


BBC Radio 4’e verdiği demeçte, “Kısmen, erken aşı yaptırmada çok başarılıydık ve ikinci dozu aldıktan sonra zaman içinde bağışıklığın yavaş yavaş azaldığını biliyoruz, bu yüzden ne kadar erken olduğumuz, biraz daha savunmasız olduğumuz anlamına geliyor” dedi ve şöyle bir açıklama getirdi “İkincisi, AstraZeneca aşısına daha çok güvendik ve bu Covid’in çok ciddi sonuçlarına karşı çok iyi korurken, özellikle Delta varyantı karşısında enfeksiyon ve bulaşmaya karşı Pfizer’den biraz daha az iyi koruyor. Son olarak istatistik verilere baktığımızda , birkaç ülkenin arkasındayız, dramatik değil, ancak artık genel aşı kapsamı açısından, özellikle de gençleri aşılayan Avrupa ülkeleri arasında en üst sırada değiliz. Buradaki genel kapsama oranları, örneğin İspanya, Portekiz ve Danimarka’dakinden çok daha düşük.”


Profesör Neil Ferguson hem destek programlarını hem de gençleri aşılamayı hızlandırmanın, COVID oranlarını düşük tutmak için “kritik” olacağını söyledi ve insanların normale döndüğü önerilerin ardından, “insanlar şu anda toplumda pandemi sırasında neredeyse hiç olmadığı kadar yüksek enfeksiyon seviyelerine sahip olduğumuzun farkında olmalı” dedi.


Dünkü verilerle  İngiltere ‘dünyadaki en yüksek COVID vaka oranlarına sahip”-
Eski Dünya Sağlık Örgütü direktörü Profesör Anthony Costello, İngiltere’nin dünyadaki en yüksek COVID vaka oranlarına sahip olduğunu gösteren en son küresel rakamları paylaştı. Dünkü 49.156 enfeksiyon sayısı bir uyandırma çağrısı değilse, Temmuz ortasından bu yana en yüksek seviye.Birleşik Krallık, dünyadaki en yüksek COVID -19 vaka oranlarına sahip. Nüfusunun üçte biri korunmuyor. Çin zaten daha yüksek bir aşı yüzdesi yaptı ve enfeksiyon kontrolü sayesinde milyonda 3 ölüm oranına sahip. Birleşik Krallık ölüm oranı milyonda 2028. Hükümet ve danışmanlar sessiz.

Takviye 3.aşı kullanıma sunulması neden bu kadar yavaş oldu? Bu sabah Birleşik Krallık’ta takviye aşı sunumu hakkında çok fazla tartışma oldu – İlk sunumun başarısı göz önüne alındığında durum neden böyle?

Imperial College London’da birinci basamak ve halk sağlığı uzmanı olan Profesör Azeem Majeed, NHS’ye “hazırlanmak için fazla zaman verilmediğini” söyledi. Sky News haber kanalında Kay Burley ile konuşan Profesör Majeed, destek kampanyasının duyurulması ve uygulanması arasında kısa bir süre olduğunu söyledi.Ayrıca, üçüncü takviye aşısının alımındaki düşüş oranını da suçladı ” En azından kısmen, daha az sitenin aşıyı sunmasından ve dolayısıyla erişimin daha az kolay olmasından kaynaklanabilir.”


COVID vaka zirvesi, geçtiğimiz kış aylarına nazaran  ciddi seviyeler de olabilir mi?

Eski baş bilim danışmanı Sir David King, bu kış COVID durumu hakkında uyardı.
Gene Sky News haber kanalında Kay Burley’e “Hastalık başka bir zirveye yükseliyor ve bu zirve sonuncusu kadar ciddi olabilir. Dün, enfeksiyonlar üç ayın en yüksek seviyesine yükseldi.” dedi. Üst düzey bilim adamı, insanların neden artık toplu taşıma araçlarında veya binaların içinde yüz maskeleri takmadığını anlayamadığını ve bunu hastalığın yayılmasını azaltmaya yardımcı olacak “çok basit bir operasyon” olarak nitelendirdiğini söyledi.
Ayrıca, “son derece yavaş” gittiğini söyleyerek güçlendirici takviye aşılarının sunumunu da eleştirdi. Sir David King “Bunu anlayamıyorum  aşılar mevcutsa, kullanıma ne oluyor?” dedi.


İngiltere, COVID vakalarında artış gören tek ülke değil! –


Bilim insanları bu sabah Birleşik Krallık’ta artan koronavirüs seviyeleri hakkında uyarıyorlar, ancak bir dizi başka ülke de kış öncesinde ani artışlar görüyor.


Bulgaristan, bugün bildirilen toplam 4.979 vakayla 24 Mart’tan bu yana en yüksek günlük enfeksiyon vakasını gördü. Ülkede aşılara karşı yüksek düzeyde güvensizlik var ve yetişkin nüfusun sadece %24’ü tam olarak aşılanmış durumda. Bu arada Çek Cumhuriyeti dün Nisan ayının sonundan bu yana en yüksek günlük artışını gördü. 2.521 yeni vaka, geçen hafta aynı gün için bildirilen sayının neredeyse iki katı. Polonya ayrıca, bildirilen 3.931 vaka ile bir önceki haftaya kıyasla enfeksiyonlarda %85’lik bir artışı yaşadı.


Ukrayna’da ise , daha da endişe verici şekilde, koronavirüs ile ilgili günlük rekor bir rekor kırdı. Son 24 saat içinde yaklaşık 538 ölüm bildirilerek, 7 Nisan’daki 481 ölüm oranı aşıldı.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

Ardahan’da “Eren Kış 9 Operasyonu” başlatıldı

Ardahan Valiliği, Eren Kış-9 Şehit Jandarma Er Cevdet Çelenk Operasyonu başlatıldığını duyurdu. Operasyona 405 personelin katıldığı açıklandı.Ardahan İl Jandarma Komutanlığının sevk ve idaresinde başlatılan...
- Reklam-

Danimarka’yı kar fırtınası vurdu

Danimarka’nın Aalborg kentinde etkili olan kar fırtınası sırasında sürücüler yollarda mahsur kalırken, uzun araç kuyruğu oluştu. Kar kalınlığının 30 santimetreye ulaştığı kentte mobilya üreticisi...

Çeşme’de 63 düzensiz göçmen kurtarıldı, 28 göçmen de yakalandı

İzmir’in Çeşme ilçesinde, Yunan unsurları tarafından geri itilen 63 düzensiz göçmen sahil güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı, 28 göçmen de denize açılamadan yakalandı.Edinilen bilgiye göre,...

Kırmızı ışık ihlali yapan motosikletli ölümden döndü

Antalya’da meydana gelen trafik kazasında otomobile çarpan motosiklet sürücüsü takla atıp çarpmanın etkisiyle kaskı başından fırlarken, olay anı kırmızı ışıkta bekleyen başka bir aracın...