Birleşik Krallık – Covid vakaları günde 50.000’e yaklaştı – Rıdvan ERTUĞ

Birleşik Krallık Covid vakaları bir günde 50.000’e yaklaştı – Boris Johnson hükümeti  ‘zorlu’ kış konusunda uyardı –  Vaka sayısı Ekim ayında istikrarlı bir şekilde artarak 17 Temmuz’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı – Avrupa’dan gelen Covid istatistiklerinin İngiltere’de bu seviyelerde  olması gerekmediğine dikkat çekiyor –

Birleşik Krallık’ta bildirilen Covid vakalarının sayısı Ekim ayı boyunca istikrarlı bir şekilde arttı ve Pazartesi günü 49.156’ya ulaştı. 17 Temmuz’dan bu yana bildirilen en yüksek bildirim ve geçen hafta yeni vakalarda %16’lık bir artış var. Birleşik Krallık’ta pandemi döneminde şimdiye kadar kaydedilen en yüksek vaka sayısından sadece 19.000 vakadan az. 8 Ocak 2021’de, geçen kış pandeminin en yıkıcı dalgasının zirvesinde 68.053 yeni vaka bildirilmişti.
Başbakanlık resmi sözcüsü, kış boyunca koronavirüs vakalarında artış beklendiğini ve hükümetin istatistikleri “yakından izleyeceğini” söyledi.


Hastaneye yatışlar ve ölümler de dünkü son verilere göre artıyor, geçen hafta 5.561 kişi hastaneye kaldırıldı, önceki haftaya göre %6.9 arttı ve pozitif testten sonraki ölenlerin sayısı son yedi gün içinde 869 ‘e ulaştı yani saptanan net %11,4 artış.


Boris Johnson’ın resmi sözcüsü, “Önümüzdeki ayların zorlu olacağını her zaman biliyorduk” dedi. “Gördüğümüz vaka oranları, hastaneye yatışlar ve ölümler, birkaç ay önce ortaya konan modellemeyle hala geniş ölçüde uyumlu. Aşı programı, yeni tedaviler, testler ve halk sağlığı tavsiyeleriyle birlikte ilk savunma hattımız olmaya devam edecek. Ama tabii ki gelişmeleri yakından takip edeceğiz.”


Birleşik Krallık vakalarındaki artış, büyük ölçüde ortaokul çocukları arasındaki enfeksiyonlardan kaynaklanmakta, ancak okulda çocukları olanlar da dahil olmak üzere bazı daha büyük yaş gruplarında da artışlar yaşanmakta. Hastaneye yatışlar ve ölümler çoğunlukla, bağışıklığı azalmaya başlayanlar da dahil olmak üzere daha yaşlı ve daha savunmasız gruplardaki enfeksiyonlardan kaynaklanmakta.


Bath Üniversitesi’nde matematiksel bir biyolog ve Independent Sage uzman grubunun bir üyesi olan Dr Kit Yates, İngiltere’nin Pazartesi günü 50.000 vakaya yaklaşmasıyla, İngiltere’de vakaların daha yüksek olduğu tüm pandemi boyunca sadece 16 gün olduğunu söyledi ve şöyle devam etti “Anlatı, vaka sayılarının önemli olmadığı, ancak yine de önemli olduğu haline geldi. Aşıdan öncekiyle aynı anlama gelmiyorlar, ancak vakalar ve ölümler arasındaki bağlantı kopmuş değil. Günde ortalama 120’den fazla ölüm görüyoruz, bu benim için kabul edilemez. Avrupa’daki komşularımızdan gelen rakamlara bakmak bile böyle olması gerekmediğini gösteriyor.”


Hükümete Covid krizi konusunda tavsiyelerde bulunan Profesör Andrew Hayward, BBC Radio 4’ten World At One’a, İngiltere’nin birçok Avrupa ülkesinden çok daha yüksek enfeksiyon oranlarına ve daha yüksek hastaneye yatış ve ölüm oranlarına sahip olduğunu söyledi ve bağışıklığın muhtemelen zayıfladığını da sözlerine ekledi. Enfeksiyonların bu kadar yüksek olmasının bir nedenini şöyle açıkladı “Kaygılı olmamalıyız çünkü NHS’nin çok fazla baskı altına girmesi ve birçok gereksiz ölüm olması için hala büyük bir potansiyel var. Bu yüzden aşı oranlarını yükseltmemiz  ve işler kontrolden çıkarsa diğer önlemleri düşünmek için potansiyel olarak hazırlıklı olmamız gerekiyor.”


Bu ayın başlarında, Imperial College London’daki etkili modelleme ekibinin başkanı Prof Neil Ferguson, bu kış önemli bir dalga riskini azaltmak için genç aşıların ve güçlendiricilerin hızlandırılması çağrısında bulundu.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

2021’in en çok satan araba modelleri (Hangi otomobil markası kaç adet sattı?)

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2021 yılı Ocak-Kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre...
- Reklam-

SON DAKİKA HABERİ: PKK sözde yöneticisi Duran Kalkan’ın koruması yakalandı

SON DAKİKA HABERİ: PKK/KCK'lı terörist Pervin Arslan ile örgütün sözde üst düzey sorumlularından Duran Kalkan'ın korumalığını yapan Emrah Adıgüzel MİT operasyonuyla yakalandı. Milli İstihbarat Teşkilatının...

Kaportacılarda lodos yoğunluğu

Marmara bölgesini âdetâ yıkıp geçen lodosun ardından kaportacılarda yoğunluk yaşanıyor.Araçları hasar gören vatandaşlar soluğu kaportacılarda aldı. Lodosun etkilediği Bursa’da birçok araç hasar gördü. Kaportacılarda...

Azerbaycan ve Türkiye, Karabağ’ı mayınlardan temizliyor

Azerbaycan Ordusu ve Türk Silahlı Kuvvetleri, Ermenistan işgalinden kurtarılan Karabağ’ı mayın ve patlamamış mühimmattan temizliyor.Ermenistan işgalinden kurtarılan Karabağ’da Azerbaycan Ordusu ve Türk Silahlı Kuvvetlerine...