YENİMAHALLE’DE KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ BAŞLIYOR

Yurt, ANKARA04.03.2021 11:50 ~ 04.03.2021 12:15
Yenimahalle Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla söyleşi programları düzenliyor. 8 Mart haftası boyunca farklı konu ve konuklarla devam edecek olan söyleşi programı, Yenimahalle Belediyesi Youtube kanalından canlı olarak yayınlanacak.

Yenimahalle Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla söyleşi programları düzenliyor. 8 Mart haftası boyunca farklı konu ve konuklarla devam edecek olan söyleşi programı, Yenimahalle Belediyesi Youtube kanalından canlı olarak yayınlanacak.

Cumhuriyet Öncesi ve Sonrası Kadın Hareketi ve İslami Feminizm, Yerel Yönetimde Kadın, Sivil Toplumda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Türkiye’de Kadın Olmak konularının işleneceği ve dört gün sürecek söyleşilere, siyasetçi, öğretim üyesi, sivil toplum temsilcisi, gazeteci gibi toplumda yer edinmiş 17 başarılı kadın konuşmacı katılacak.   

CUMHURİYET ÖNCESİ VE SONRASI KADIN

Pandemi koşulları sebebiyle çevrimiçi yapılacak olan etkinliklerin ilki, 8 Mart Pazartesi günü saat 19.00-20.00 arasında Merve Demircan’ın yönetiminde, “Cumhuriyet Öncesi ve Sonrası Kadın Hareketi ve İslami Feminizm” konulu söyleşi ile başlayacak. Söyleşilerin ilk gününde Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Dicle Maybek, Diyarbakır Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi Müslüman Feminist Derya Çok ve Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Büşra Tufan Bilgi ve birikimlerini paylaşacak.

YEREL YÖNETİMDE KADIN

9 Mart Salı günü saat 19.00-21.00 arasında; “Yerel Yönetimde Kadın” konulu söyleşi yapılacak. Etkinlik için Türkiye Belediyeler Birliği’nden Gülfem Kıraç Keleş, CHP Yenimahalle Belediye Meclis Üyesi Hülya Durukan Kınalı, İYİ Parti Polatlı Belediye Meclis Üyesi Ayla Kandemir, MHP Polatlı Belediye Meclis Üyesi Serpil Öztürk ve CHP Polatlı Belediye Meclis Üyesi Canan Türker vatandaşlarla buluşacak.

SİVİL TOPLUMDA TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ

10 Mart Çarşamba günü saat 19.00-20.30 arasında Zeren İşsevenler’in yönetiminde, “Sivil Toplumda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” konusu masaya yatırılacak. Söyleşide, Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gülay Toksöz, Yeryüzü Kalkınma Kooperatifi Kurucu Ortağı Doç. Dr. Burcu Hatipoğlu Kısat, JCI Ankara Başkanı Derya Baykal ve İYADER Yönetim Kurulu Başkanı Merve Demircan konu hakkında görüşlerini aktaracak.

TÜRKİYE’DE KADIN OLMAK

11 Mart Perşembe günü saat 19.00-20.30 arasında kapanış söyleşisinde ise Dr. Semahat Dicle Maybek’in yönetiminde, “Türkiye’de Kadın Olmak” konusu ele alınacak. Gazeteci Yazar Mine Söğüt, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, Ankara Barosu Gelincik Merkezi Başkanı Av. Aslı Arıhan, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kurucusu ve Genel Temsilcisi Dr. Gülsüm Kav ile ABB Kadın Danışma Merkezleri ve Sığınmaevi Şefi Şenay Yılmaz Türkiye’de kadın olmanın zorluklarını tartışacak. 

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

Konya’da bir eve düzenlenen silahlı saldırıda 6 kişi öldürüldü, ardından ev ateşe verildi

Olay, saat 18.50 sıralarında merkez Meram ilçesi Hasanköy Mahallesi  Özşahin Sokak'ta meydana geldi. Kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından düzenlenen silahlı saldırıda aralarında kadınlarında...
- Reklam-

Somali’de futbolcuları taşıyan otobüse bombalı saldırı: 4 ölü, 10 yaralı

Somali’de futbolcuları taşıyan otobüse düzenlenen bombalı saldırıda 4 futbolcu hayatını kaybetti, 10 kişi de yaralandı.Somali’nin güneyindeki Kismayo şehrinde futbolcuları taşıyan bir otobüse bombalı saldırı...

Konya’da dehşet, silahlı saldırıda 7 kişi öldürüldü

Konya’nın Meram ilçesinde bir eve düzenlenen silahlı saldırıda 7 kişi öldürüldü. Olay, saat 18:50’de Merkez Meram ilçesi Hasanköy Mahallesi Özşahin Sokak’ta yaşandı. Edinilen bilgiye göre,...

Akseki’deki orman yangını devam ediyor

Antalya’nın Akseki ilçesine bağlı Kepezbeleni bölgesinde önceki gün çıkan orman yangınının ardından dün de bölgeye 6 kilometre uzaklıktaki Hocaköy Mahallesi’nde çıkan yangın devam ediyor....