Uzun süreli Covid – Semptomlar düşünülenden daha da yaygın! – Rıdvan ERTUĞ

“Uzun süreli Covid” hastalık sonrası semptomlar muhtemelen düşündüğümüzden daha yaygın ve insanların %37’si enfeksiyondan altı ay sonra semptomlar gösteriyor –


Yeni bir araştırmaya göre, koronavirüs bulaşmış her üç kişiden biri uzun süreli Covid’in en az bir semptomunu yaşayacak – En son yapılan geniş çapta yapılan bir çalışma, semptomların cinsiyet, yaş ve enfeksiyonun şiddetinden etkilenen uzun süreli Covid’in ölçeğini ortaya koydu –


Durumla ilgili mevcut araştırmaların çoğu  genellikle ilk başta Covid – 19’a yakalanan insanlar tarafından aylarca bildirilen semptomların bir karışımı, ya kendi bildirdiği semptomlara, ya da küçük çalışmalara dayanmaktadır.


University of Oxford, the National Institute for Health Research – Oxford Üniversitesi Ulusal Sağlık Araştırmaları Enstitüsü (NIHR) ve Oxford Health Biomedical Research Centre – Oxford Sağlık Biyomedikal Araştırma Merkezi (BRC) araştırmacıları, ABD’de koronavirüsten iyileşen 270.000’den fazla insan üzerinde çalıştıktan sonra sorunun ölçeğine yeni bir ışık tuttu.
Hastaların %37’sinde enfeksiyondan üç ila altı ay sonra teşhis edilen en az bir uzun Covid semptomu olduğunu buldular. En sık görülen semptomlar şunlar;


Solunum problemleri, 


Abdominal semptomlar, 


Yorgunluk, 

Ağrı ve anksiyete bozukluğu,  Depresyon 

NIHR akademik klinik görevlisi Dr Max Taquet, “Sonuçlar, her yaştan insanın önemli bir bölümünün Covid -19 enfeksiyonundan sonraki altı ay içinde bir dizi semptom ve zorluktan etkilenebileceğini doğrulamaktadır. Hastaların üçte birinden fazlasına, Covid -19 hastalığından üç ila altı ay sonra uzun Covid semptomlarından en az biri teşhis edildi.”dedi.
ABD merkezli TriNetX elektronik sağlık kayıt ağından alınan verilere göre, enfeksiyonun şiddeti, yaşı ve cinsiyeti uzun süreli Covid semptomları olasılığını etkiledi. PLOS Medicine dergisinde yayınlanan çalışma, uzun süreli Covid semptomlarının hastaneye kaldırılanlarda daha sık olduğunu ve kadınlarda biraz daha yaygın olduğunu gösterdi.


Farklı faktörler, insanların hangi semptomları yaşama olasılığının daha yüksek olduğunu da etkiledi. Örneğin, yaşlı insanlar ve erkekler daha fazla nefes alma güçlüğü ve bilişsel problem yaşarken, genç insanlar ve kadınlar daha fazla baş ağrısı, karın semptomları ve anksiyete bozukluğu veya depresyona sahipti.


Araştırma, hastaneye yatırılan Covid hastalarının, hastaneye yatırılması gerekmeyen kişilere kıyasla beyin sisi ve yorgunluk gibi bilişsel sorunlar yaşama olasılığının daha yüksek olduğunu buldu. Hastanede bakıma ihtiyacı olmayan kişilerin, hastaneye yatırılması gerekenlerden daha fazla baş ağrısı çekme olasılığı daha yüksekti.


Araştırmacılar, birçok hastada birden fazla uzun Covid semptomu olduğu belirtilerek “Bu veriler, öz bildirim anketlerinden elde edilen bulguları tamamlıyor ve klinisyenlerin bu semptomları olan hastalara teşhis koyduğunu gösteriyor. Mevcut ve gelecekteki klinik ihtiyaçla başa çıkmak için uygun şekilde yapılandırılmış hizmetlere ihtiyacımız var” denildi.
Çalışma ayrıca gripten iyileşen insanlarda da aynı semptomlara bakıldı. Çalışma, grip olan kişilerin uzun süreli Covid’li bazı hastalarda görülenlere benzer uzun süreli semptomlara sahip olabileceğini, ancak grip hastalarında kalıcı semptomların çok daha az oranda ortaya çıktığını öne sürüyor.


Araştırmacılar, uzun süreli Covid ile bağlantılı semptomların, grip olanlara kıyasla Covid’li olanlar arasında %50 daha yaygın olduğunu tahmin ediyor. Araştırmaya dahil olmayan ve University College London’dan Klinik Veri Bilimi Profesörü ve Fahri Danışman Kardiyolog Prof Amitava Banerjee, bunun “Geniş , iyi yürütülmüş ve kapsamlı bir çalışma” olduğunu söyledi.
Bulguların, Covid ile hastaneye kaldırılmayanlar da dahil olmak üzere uzun süredir Covid’li olanlar için “sağlık hizmetlerinin geniş çaplı sunumu” için yapılan çağrıları desteklediğini ekledi. Banerjee, “Hastaların yarısından fazlasının (% 57) enfeksiyondan sonraki altı ayda ve üçte birinde (%37) tanıdan sonraki 90 ila 180 gün içinde kaydedilen en az bir uzun Covid özelliği vardı” yorumun yaptı.


Prof Amitava Banerjee çalışmanın, uzun süreli Covid hastaları arasında muhtemelen en yaygın olan dokuz semptoma odaklanmış olması gibi sınırlamaları olduğunu vurguladı. Bununla birlikte, daha önce 200 kadar uzun Covid belirtisi öne sürüldüğü için, uzun süreli Covid’in “bildirilen insidansı” aslında “muhtemelen hafife alındı”.Dokuz semptomun Covid-19’dan sonra gripten daha yaygın olmasının “sahte ‘bu tıpkı grip gibi’ iddialarına karşı bir başka ok” olduğunu da sözlerine ekledi.


Bugün yayınlanan ayrı bir araştırma ise, İngiltere’de her 10 ortaokul öğrencisinden birden fazlasının ve Covid – 19’a yakalanan okul personelinin üçte birinden fazlasının devam eden semptomlardan muzdarip olduğunu buldu. Office for National Statistics – Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) çalışmasına göre, personel ve öğrenciler tarafından bildirilen en yaygın semptom güçsüzlük veya yorgunluk iken, okul personelinin nefes darlığı yaşama olasılığı daha yüksek görüldü.

Genel olarak, ONS, Birleşik Krallık’ta 970.000 kişinin bir Covid -19 enfeksiyonundan sonra devam eden semptomlardan muzdarip olduğunu tahmin ediyor. Kendi bildirdiği semptomlara dayanan rakamlar ise, enfeksiyondan bir yıl sonra hala 384.000 kişinin semptomlarla yaşadığını gösteriyor.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

EPGİS Başkanı: Benzinin fiyatı 11 liraya çıkabilir

EPGİS Başkanı: Benzinin fiyatı 11 liraya çıkabilir EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, devletin EMS’yi geliştirmemesi halinde akaryakıt fiyatlarında, benzinde 2 lira 53 kuruş, motorinde 2 lira...
- Reklam-

Cemal Enginyurt: Senden de hesap soracağız Selviboylum!

DP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi’ye seslenerek,  Senin de hesabını soracağız Abdülkadir Selvi! Dün kimlere hizmet ediyordun, dün kimler için...

Davutoğlu, Pelikan medyasını deşifre etti

Gündemi sallayacak 'iki bakan' iddiası: 18 gazeteciyi bir araya getirdiler, İstinye’de bir yalı tuttularBaşçı, Ahmet Davutoğlu'nun Başbakan olduğu dönemde bakanlık yapan iki ismin 18...

Pakistan’da Fransız büyükelçisinin sınır dışı edilmesi talep edilen protestoda arbede: 3 polis öldü

Pakistan'ın Lahor kentinde Tahrik-i Lebbeyk Pakistan (TLP) Partisi destekçileri tarafından, Fransız büyükelçisinin ülkeden sınır dışı edilmesi ve TLP Partisi'nin Lideri Saad Rizvi'nin serbest bırakılması...