Türkiye’nin ihracat treni Çin’e ulaştı

Türkiye’den Çin’e ihracat yükü taşıyan tren Çerkezköy istasyonundan yola çıkarak, 2 kıta, 2 deniz ve 5 ülke geçerek yükünü Çin’e ulaştırdı. Tren Çin içerisinde de 4-5 günlük yol alacak.

Türkiye’den Çin’e ihraç ürünü taşıyan ilk tren 4 Aralık tarihinde İstanbul’dan törenle uğurlandı. 6 bin 500 kilometre yol kateden tren Çin’e ulaştı. Trenin Çin içerisinde 4-5 günlük seyahatin ardından varış noktası olan Xian şehrine ulaşması bekleniyor.

Xian kentinde treni karşılamak için son hazırlıklar yapılıyor. 23 Aralık’ta düzenlenecek karşılama törenine Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Emin Önen ve üst düzey Çinli yetkililer katılacak.

Tren, Türkiye’de 2 bin 323 kilometre, Gürcistan’da 220 kilometre, Azerbaycan’da 430 kilometre, Hazar Denizi’nde 420 kilometre, Kazakistan’da 3 bin 200 kilometre yol katetti. Çin’de de 2 bin 100 kilometre yol alacak olan tren toplamda 8 bin 693 kilometre yol kat etmiş olacak.

42 konteynerden oluşan tren beyaz eşya taşıdı

İlk ihracat trenindeki 42 konteynerin içerisinde Çin’e beyaz eşya taşıması yapıldı. Tren, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Taşımacılık AŞ ve Pasifik Eurasia iş birliğiyle yol aldı.

Çerkezköy-Marmaray-Köseköy-Ankara-Sivas-Kars güzergahını izleyerek Ahılkelek istasyonundan yurt dışı çıkışı sağlanan tren, yurt dışında ise sırasıyla Gürcistan-Azerbaycan-Hazar Denizi Geçişi-Kazakistan parkurunu izledi. Çin’e ulaşan tren 4-5 gün içerisinde Xi’an şehrine ulaşacak.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

UEFA ülkeler sıralamasında Türkiye 19. sırada kaldı

Bu sezonu ülke sıralamasında ilk 15'te bitiremezsek, 2023/24'te Şampiyonlar Ligi'ne 1 (play-off turu), UEFA Avrupa Ligi'ne 0 ve UEFA Avrupa Konferans Ligi'ne 3 takımla...
- Reklam-

Müdürüne sinirlendiği için ofise fare bırakan çalışana altı ay hapis cezası verildi

İrlanda’da, müdürüne sinirlendiği için ofise iki fare bırakan çalışan, altı ay hapis cezasına çarptırıldı.İrlanda County Cork’ta yaşayan ve 23 yıldır belediyede çalışan John O’Neill,...

Faruk Loğoğlu: Büyükelçiler istenmeyen kişi ilan edilmeyecek, Erdoğan’ın tabiri doğru değil

Faruk Loğoğlu: Büyükelçiler istenmeyen kişi ilan edilmeyecek, Erdoğan'ın tabiri doğru değil Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Söyledim Dışişleri Bakanımıza, bizim bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz...

KİTAP FİYATLARI ARTINCA TAKAS KİTABA İLGİ ARTTI

Kitap fiyatlarının artması ile Kayseri’nin Kocasinan ilçesindeki sahaflara olan ilgi arttı. Özellikle, ikinci el ders kitapları ve yardımcı kitaplar ile kırtasiye malzemesi almak için...