Türkiye ve İngiltere arasında ticari ilişkileri ne durumda?

Kaynak : Euronews

Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı alan İngiltere, Türkiye ile serbest ticaret anlaşması imzalayacak. İngiltere’nin Türkiye ile imzalayacağı ticaret anlaşmasının Japonya, Kanada, İsviçre ve Norveç’in ardından beşinci büyük ticaret anlaşması olması bekleniyor.

Türkiye ile Birleşik Krallık birbirine ne tür ürünler ihraç ediyor? Brexit’ten sonra iki ülkenin ticari ilişkilerin nasıl olması bekleniyor?

Türkiye Ticaret Bakanlığı’nın 2019 verilerine göre Birleşik Krallık Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ikinci, en çok ithalat yaptığı dokuzuncu ülke konumunda. Bakanlığın verilerine göre 2019’da iki ülke arasındaki ticaret hacmi 16,3 milyar dolar olarak gerçekleşti.

2019 yılında 2018’e kıyasla iki ülke arasındaki ticaret hacmi yüzde 12 oranında azaldı. Türkiye’nin ihracatında sadece yüzde 2’lik bir düşüş yaşanırken ithalat bazında bir yılda yüzde 27’lik bir düşüş kaydedildi.

Birleşik Krallık, Türkiye’nin en büyük altıncı ticaret ortağı

Birleşik Krallık yaşanan düşüşe rağmen yüzde 4,4’lük pay ile Türkiye’nin en büyük altıncı ticaret ortağı olmaya devam ediyor. Yüzde 1,4’lük pay ile Türkiye ise İngiltere’nin 17’nci ticaret ortağı.https://e.infogram.com/fbb65907-b752-40d8-9eea-2c881c99b01a?parent_url=https%3A%2F%2Ftr.euronews.com%2F2020%2F12%2F28%2Fturkiye-ve-ingiltere-aras-nda-serbest-ticaret-anlasmas-iki-ulke-ticari-iliskileri-ne-durum&src=embed#async_embed

Öte yandan İngiltere Ticaret Bakanlığı’na göre iki ülke arasındaki ticaret hacmi 2019’da 25 milyar 250 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

  • Türkiye’nin Birleşik Krallık’a ihraç ettiği başlıca ürünler:

Altın (10,3%), otomobil sanayi ürünleri (9%), eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar (7,1%), izole edilmiş teller, kablolar ve diğer elektrik iletkenler (4,4%), monitörler ve projektörler, televizyon alıcı cihazları (4,1)

  • Türkiye’nin Birleşik Krallık’tan ithal ettiği başlıca ürünler:

Kara taşıtları için motorlar (22,3%), diğer döküntü ve hurdalar (12,2%), altın (10,1), helikopter (3,2%), tıbbi farmasötik ürünler (2,8%).

2002-2019 yılları arasında, Birleşik Krallık’taki Türk yatırımları 2 milyar 969 milyon dolar bulurken, aynı dönemde Birleşik Krallık’in Türkiye’deki yatırımları 11 milyar 120 milyon dolara yükseldi.

Brexit’ten sonra sonra ne olacak?

İngiltere, AB’den çıkış için verilen bir yıllık geçiş sürecinin sona ereceği 1 Ocak’tan önce şu ana dek 62 ülkeyle ticaret anlaşması yaptı. Londra, AB ile vardığı önemli ticaret anlaşmasından sonra ilk Türkiye ile salı günü masaya oturacak.

Türkiye’nin AB Gümrük Birliği’nde yer aldığı için iki ülke arasında ticaret anlaşması mümkün değildi.

İki ülkenin imzalayacağı anlaşma Ankara ve Londra arasındaki mevcut ticaret koşullarının devamını sağlayacak.

1 Ocak 2021 tarihinde anlaşmanın yürürlüğe girmesi ile, Türkiye-Birleşik Krallık ticaretinin artırılması için Gümrük Birliği ile sağlanan muafiyetlerin devam etmesi önceliklerden biri olacak.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

İzmir açıklarında 28 düzensiz göçmen kurtarıldı

İzmir’in Menderes ilçesi açıklarında, Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına geri itilen 2 can salı içerisindeki 28 düzensiz göçmen, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince kurtarıldı.Sahil Güvenlik...
- Reklam-

Çin’den Kırgızistan’a yaklaşık 1 milyon doz Covid-19 aşısı yardımı

Çin’de hükümet, Kırgızistan’ın sosyoekonomik kalkınmasını desteklemek için ülkeye 650 milyon yuan (yaklaşık 100 milyon ABD doları) tahsis etmeye ve yaklaşık 1 milyon doz Covid-19...

Koronalı genç kadından ilginç ’ceza’ tepkisi: “İsterseniz 10 bin lira yazın”

Kırıkkale’de Covid-19 PCR testi pozitif olan genç bir kadın, arkadaşlarıyla birlikte caddede dolaşırken polise yakalandı. Genç kadın, karantina kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle de uygulanan...

Eve giren hırsız önce kafasını kapıya vurdu sonra da bıçakladı

Bursa’da gece saatlerinde yaşanan olayda evde tek başına olan ve kocasını bekleyen Necibiye B. (42) evine giren hırsız tarafından kafasının kapıya vurmasının ardından bıçaklandı....