Silivri’de tutuklular ve avukatların Adnan Oktar isyanı

Silivri’de tutuklular ve avukatları, Adnan Oktar davasında yatanlardan dolayı isyan ettiren bir olay yaşandığı iddia edildi…

Selçuk Kozağaçlı, Osman Kavala, Ahmet Altan gibi isimlerin de tutuklu bulunduğu Silivri 9 No’lu Cezaevi’nde bulunan 11 görüş kabini, Adnan Oktar davası sanıkları tarafından gün boyu kullanıldığı için, diğer tutukluların avukatlarıyla görüşemediği iddia edildi.

Kamuoyunda “Adnan Hoca” olarak bilinen Adnan Oktar, organize suç örgütü liderliği suçlamasıyla 2018 yılının temmuz ayından bu yana, tutuklu yargılanıyor. Aynı davada, savcılık tarafından “Adnan Oktar Suç Örgütü” olarak tanımlanan yapıya üye olduğu gerekçesiyle, Adnan Oktar’ın yanı sıra 77 kişi daha tutuklu bulunuyor.

TAM GÜN GÖRÜŞ

Silivri Cezaevi’nde bulunan “Adnan Oktar Suç Örgütü” tutukluları, başka davalardan tutuklu müvekkilleriyle görüşe giden avukatları isyan ettirdi.

Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’daki 9 No’lu Cezaevi’nde bulunan “Adnan Oktar Suç Örgütü” davasından tutuklu olanlar, uzun süren duruşmaların öncesinde ve sonrasında, neredeyse tam gün avukatlarıyla görüşüyor.

İLK DURUŞMA 40 GÜN SÜRDÜ

Davanın ilk duruşması, 2019 yılının eylül ayında görülmüş ve yaklaşık 40 gün sürmüştü. Ardından yapılan duruşmalar da, sanık sayısının ve suç isnadının çok olması nedeniyle uzun aralıklarla görülmüştü.

11 KABİN YETMİYOR

Independent Türkçe’den Can Bursalı’nın haberine göre ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, iş insanı Osman Kavala, yazar Ahmet Altan gibi isimlerin de tutuklu bulunduğu Silivri 9 No’lu Cezaevi’nde bulunan 11 görüş kabini, “Adnan Oktar Suç Örgütü” davasında tutuklu olanlar tarafından sabahın erken saatlerinden akşam sayım saatine kadar avukat görüşü için kullanıldığından, yaklaşık 2 bin nüfuslu cezaevinde diğer tutukluların avukatlarıyla görüşmesi mümkün olmuyor.

İNFAZ KORUMA MEMURLARI DA ŞİKAYETÇİ

Zaman zaman çıkan tartışmalar sonuçsuz kalırken, infaz koruma memurlarının da, “Adnan Oktar Suç Örgütü” davasında yargılananların duruşma tarihi yaklaştığı dönemde yaşanan yoğunluktan şikayetçi olduğu öğrenildi. 

3 BİN 908 SAYFALIK İDDİANAME

Temmuz 2018’den bu yanan tutuklu yargılanan Adnan Oktar ve 77 tutuklu hakkında hazırlanan 3 bin 908 sayfalık iddianamede, Adnan Oktar’ın silahlı örgüt lideri olduğu, biri firari 13 kişinin ise örgütün yöneticisi olduğu  belirtiliyor. 

İddianamede, sanıklar hakkındaki suçlamalar şöyle:

Siyasal veya askeri casusluk suçuna teşebbüs etme, suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme, cinsel istismar, cinsel saldırı, 6136 Sayılı Kanun’a muhalefet, eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi, şantaj, eziyet, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, hakaret, 3628 sayılı Mal Varlığı Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu’na muhalefet, kişiler arasındaki konuşmaların dinlenilmesi ve kayda alınması, dolandırıcılık, tehdit, kişisel verilerin kaydedilmesi, kasten öldürmeye teşebbüs, silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte yardım etme, 5607 sayılı Kaçakçılık Kanunu’na muhalefet, resmi belgeyi bozmak, yok etmek veya gizlemek, resmi belgede sahtecilik ve suçluyu kayırmak.

Davayla ilgili hazırlanan ek iddianamede, 18 sanığa ayrıca “nitelikli cinsel saldırı”, “örgüt üyeliği”, “hürriyeti tahdit”, “tehdit” ve “örgüte yardım” suçlamaları da yöneltildi ve bu iddianame ana dava dosyasıyla birleştirildi. 

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

Müdürüne sinirlendiği için ofise fare bırakan çalışana altı ay hapis cezası verildi

İrlanda’da, müdürüne sinirlendiği için ofise iki fare bırakan çalışan, altı ay hapis cezasına çarptırıldı.İrlanda County Cork’ta yaşayan ve 23 yıldır belediyede çalışan John O’Neill,...
- Reklam-

Faruk Loğoğlu: Büyükelçiler istenmeyen kişi ilan edilmeyecek, Erdoğan’ın tabiri doğru değil

Faruk Loğoğlu: Büyükelçiler istenmeyen kişi ilan edilmeyecek, Erdoğan'ın tabiri doğru değil Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Söyledim Dışişleri Bakanımıza, bizim bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz...

KİTAP FİYATLARI ARTINCA TAKAS KİTABA İLGİ ARTTI

Kitap fiyatlarının artması ile Kayseri’nin Kocasinan ilçesindeki sahaflara olan ilgi arttı. Özellikle, ikinci el ders kitapları ve yardımcı kitaplar ile kırtasiye malzemesi almak için...

KENDİLERİNİ “MİT GÖREVLİSİ” OLARAK TANITAN DOLANDIRICILAR YAKALANDI

Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde kendilerini Millî İstihbarat Teşkilâtı görevlisi olarak tanıtıp, vatandaşların 5 milyon lira değerinde ziynet eşyalarını alarak dolandıran 4 şüpheli yakalandı. Şüpheliler, emniyetteki...