Rusya’da Hizb-ut Tahrir terör örgütüne ait bir hücre çökertildi

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB),

Rusya’da Hizb-ut Tahrir terör örgütüne ait bir hücre çökertildi

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Hizb-ut Tahrir el-İslami terör örgütü üyelerine ait bir hücrenin çökertildiğini duyurdu.

FSB’den yapılan açıklamada, hedefleri arasında ‘dünya halifeliği’ kurmak ve hükümeti zor kullanarak devirmek olan 5 militanın gözaltına alındığı belirtildi.

Açıklamada, “Düzenledikleri gizli toplantılarda Tataristan Cumhuriyeti sakinleri arasında terörist ideolojiyi yayarak, Müslümanları saflarına katma faaliyetleri yürüttüler” denildi.

Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda suç faaliyetlerinde kullandıkları propaganda malzemeleri, telefonlar ve elektronik cihazlar ele geçirildi.

Şüphelilerin sevkedildikleri Kazan Vahitovskiy Bölge Mahkemesi tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Kazan Vahitovsky Bölge Mahkemesi, aralarından birinin organizatör olduğu düşünülen beş kişinin önleyici tedbir olarak tutuklanmalarına karar verdi. Şüpheliler 30 Aralık’a kadar tutuklu kalacak.”

Mahkemeye göre, organizatör olduğu tahmin edilen ve Tataristan’ın Pestreçinskiy bölgesinde ikamet eden 1988 doğumlu şüpheli, 2015 yılından bu yana ‘Hizb ut Tahrir el-İslami’ye bağlı olarak, Kazan’da örgütün bölgesel yapısının faaliyetlerini organize etti.

Rusya ve diğer birçok ülkede terör örgütü olarak kabul edilen Hizb-ut Tahrir el-İslami’nin amacının, Müslüman olmayan hükümetleri ortadan kaldırıp tüm dünyada bir halifelik ilan ederek, şeriat yönetimini hâkim kılmak olduğu belirtiliyor.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

- Reklam-

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’dan erken seçim açıklaması

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, tv100 ekranlarında yayınlanan Pazar Siyaseti programına konuk oldu. Canlı yayında soruları yanıtlayan Yavuz, erken seçimle ilgili akıllarda...

Afganistan’da uçaktan düşen futbolcunun ailesi harekete geçti

Kabil’de tutunduğu tahliye uçağının kanadından düşen Zeki Enveri'nin ailesi, pilotların kusurlu olduğunu, yargılanmaları gerektiğini söyledi. Haberler.com’un aktardığına  göre; Afganistan Genç Milli Futbol Takım oyuncusu Zeki...

Milli Takım’da Stefan Kuntz dönemi

Türkiye Futbol Federasyonu, Alman teknik adamla anlaşma sağlandığını resmen duyurdu. Yapılan açıklamada, "TFF Yönetim Kurulumuz, A Millî Takım Teknik Direktörlüğü görevi için Sayın Stefan Kuntz ile...