RUSYA, ABD’NİN İRAN İLE ANLAŞMASINI İSTİYOR

ABD - İran

Rusya: ABD’nin İran nükleer anlaşmasına dönmesini umuyoruz

Rusya’nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Dmitriy Polyanskiy, yeni ABD idaresinin en kısa zamanda İran nükleer anlaşmasına tamamıyla geri dönmeye yönelik adımlar atmasını umduklarını belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi toplantısında konuşan Polyanskiy, “Amerikan tarafının eninde sonunda olanlardan kendisi için doğru çıkarım yapacağını ummak istiyoruz” dedi.

Kimsenin ABD’den dünya polisi rolünü üstlenmesini talebinde bulunmadığını söyleyen Rus diplomat, bu yöndeki çabaların ve tek taraflı baskı politikasının anakronik göründüğünü belirterek, “Bu politika eninde sonunda dönüp uygulayanı vuracak” ifadesini kullandı.

МИД РФİran Dışişleri Bakanı Zarif: Avrupa, ABD’nin İran’a verdiği telafisi imkansız zararların suçuna ortak

Polyanksiy, “Bu nedenle ABD için en mantıklı adım, daha önce Ortak Kapsamlı Eylem Planı (İran nükleer anlaşması) kapsamında varılan anlaşmalara tam ve ön koşulsuz olarak geri dönmek olacak. Yeni ABD idaresinin bunu anlamasını ve en kısa zamanda doğru adımlar atmasını umuyoruz” diye konuştu.

İran nükleer anlaşması

Anlaşma, İran’ın nükleer faaliyetlerinin denetlenmesi ve düzenlenmesi, bunun karşılığında yaptırımların kaldırılması amacıyla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) daimi üyeleri ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin’in yanı sıra Almanya ve AB ile İran arasında 2015’te imzalanmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın yönetime gelmesiyle Washington 2018’de anlaşmadan çekilmiş ve İran’a yeniden yaptırım uygulamaya başlamıştı. Anlaşmanın diğer taraflarından Washington’ı durdurmasını isteyen ancak bunda başarılı olamayan İran, Temmuz 2019’da nükleer anlaşmanın bazı maddelerini, 5 Ocak’ta da anlaşmadan kaynaklanan tüm taahhütleri askıya almıştı.

ABD’deki başkanlık seçimini kazanan Joe Biden, 2015’te Başkan Yardımcısı olduğu dönemde İran ile imzalanan nükleer anlaşmaya geri döneceğini açıklamıştı.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

Borsa haftayı düşüşle kapattı

Borsa, haftanın son iş gününü yüzde 2,35’lik düşüşle tamamladı. Borsa İstanbul 100 (BIST) endeksi haftanın son iş gününü yüzde 2,35’lik düşüşle tamamladı. Endeks, 42,82 puanlık...
- Reklam-

Seyir halindeki otomobil alev alev yandı

Kocaeli’de seyir halindeki otomobil alev alev yandı. Olay, Kartepe ilçesine bağlı Eşme İstanbul yolu üzerinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, 41 KY 935 plakalı Fiat...

Son 24 saatte korona virüsten 201 kişi hayatını kaybetti

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 201 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, 24 bin 2 yeni vakanın olduğunu açıkladı. Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye’nin yeni korona virüs...

Covid-19 ilacı Molnupiravir’in etkinliği yüzde 50’den yüzde 30’a düştü

ABD’li ilaç firması Merck, Covid-19’a karşı geliştirdiği hap formundaki ilk ilacı Molnupiravir’in Covid-19’un ağır etkilerini ve virüs kaynaklı ölüm oranlarını yüzde 50 değil yüzde...