Rus muhalif lider Navalny ile 37 destekçisi gözaltına alındı

Almanya’daki tedavisinin ardından Rusya’ya dönen Rus muhalif lider Alexei Navalny’i havaalanında bekleyen yaklaşık 500 destekçisinden 37’si polis tarafından gözaltına alındı.
Geçtiğimiz sene 20 Ağustos’ta, Rusya’nın Tomsk kentinden Moskova’ya döndüğü sırada uçakta zehirlenen ve hastaneye kaldırılan Rus muhalif lider Alexei Navalny, ailesinin talebiyle 22 Ağustos‘ta özel uçakla tedavi için Almanya’nın başkenti Berlin’e sevk edilmişti.
Navalny, tedavisinin tamamlanmasının ardından Berlin’deki Brandenburg Havalimanı’ndan Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan Vnukovo Havaalanı’na giden Rus Pobeda Havayolları’na ait uçakla Rusya’ya dönmek üzere yola çıkmıştı.
Navalny gelişini bekleyen yaklaşık 500 destekçisi ise Vnukovo Havaalanı’nda toplanarak, Navalny’e destek ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin aleyhinde sloganlar attı. Polisin müdahale ettiği gruptan 37 kişi gözaltına alındı.

NAVALNY’NİN UÇAĞI FARKLI BİR HAVAALANINA YÖNLENDİRİLDİ
Vnukovo Havaalanı’nda polis ile Navalny destekçileri arasında yaşanan gerilim üzerine uçak Şeremetyevo Havaalanı’na yönlendirildi. Vnukovo Havaalanı Basın Servisi tarafından yapılan açıklamada, uçakların teknik bir aksaklık nedeniyle 3 farklı havaalanına yönlendirildiği duyuruldu.
Uçağın Şeremetyevo Havaalanı’na yönlendirilmesinin ardından Vnukovo Havaalanı’nda toplanan Navalny destekçileri de dağıldı. Navalny’i taşıyan uçak 20.12’de yine Moskova’daki Şeremetyevo Havaalanı’na iniş yaptı.

NAVALNY, RUSYA’YA AYAK BASAR BASMAZ GÖZALTINA ALINDI
Navalny ise, havaalanına inmesinin ardından havaalanı polisleri tarafından pasaportuna mühür vurulmadan önce serbest bölgede gözaltına aldı. Avukatının ise Navalny’e eşlik etmesine izin verilmedi. Navalny’nin 29 Aralık 2020’den bu yana arananlar listesinde olmasından dolayı bir sonraki duruşmaya kadar tutuklu kalacağı öğrenildi.
(Erhan Altıparmak/İHA)

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

UEFA ülkeler sıralamasında Türkiye 19. sırada kaldı

Bu sezonu ülke sıralamasında ilk 15'te bitiremezsek, 2023/24'te Şampiyonlar Ligi'ne 1 (play-off turu), UEFA Avrupa Ligi'ne 0 ve UEFA Avrupa Konferans Ligi'ne 3 takımla...
- Reklam-

Müdürüne sinirlendiği için ofise fare bırakan çalışana altı ay hapis cezası verildi

İrlanda’da, müdürüne sinirlendiği için ofise iki fare bırakan çalışan, altı ay hapis cezasına çarptırıldı.İrlanda County Cork’ta yaşayan ve 23 yıldır belediyede çalışan John O’Neill,...

Faruk Loğoğlu: Büyükelçiler istenmeyen kişi ilan edilmeyecek, Erdoğan’ın tabiri doğru değil

Faruk Loğoğlu: Büyükelçiler istenmeyen kişi ilan edilmeyecek, Erdoğan'ın tabiri doğru değil Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Söyledim Dışişleri Bakanımıza, bizim bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz...

KİTAP FİYATLARI ARTINCA TAKAS KİTABA İLGİ ARTTI

Kitap fiyatlarının artması ile Kayseri’nin Kocasinan ilçesindeki sahaflara olan ilgi arttı. Özellikle, ikinci el ders kitapları ve yardımcı kitaplar ile kırtasiye malzemesi almak için...