Rıdvan Ertuğ/Londra – İngiltere’de ‘Üç Seviyeli Uyarı Sistemi’ uygulama kararları futbolu da etkiledi, kapılar tekrardan taraftara kapandı.

Sağlık Bakanı Matt Hancock’un koronavirüs kademe sistemindeki değişiklikleri onaylamasının ardından onlarca irili ufaklı Futbol kulüplerinin yarından itibaren, İngiltere Liglerinde kapılar tekrar seyircilere kapatılıyor. 
Premier Lig’de Brighton & Hove Albion,Everton,Liverpool ve Southampton dışında  Seviye 3 ile etkilenen ve yarından itibaren ikinci bir karara kadar  seyircisiz oynanacak Klüp sayısı 16 oldu, İşte sınırlı tribünlerini taraftarına kapatan Premier Lig Kulüpleri ; Arsenal, Aston Villa ,Burnley, Chelsea, Crystal Palace, Fulham, Leeds United, Leicester City, Manchester City, Manchester United,Newcastle United, Sheffield United, Tottenham Hotspur , West Bromwich Albion, West Ham United, Wolverhampton Wanderers.
Sağlık bakanı Hancock’un dünkü açıklaması sonrasında  Bedfordshire, Buckinghamshire, Berkshire, Peterborough, Hertfordshire’ın tamamı, Surrey’in çoğu ve Sussex ve Hampshire bölgelerinin ikinci kademeden üçüncü kademeye geçeceğini duyuruldu ve İngiltere’nin güneyinde en sert Covid kuralları genişletildi. 
2 Aralık’ta ulusal tecrit sona erdikten sonra sınırlı sayıda taraftar bazı gerekçelerle tribünlere geri dönmüştü. 1. Seviyede  açık hava etkinliklerinde en fazla 4.000 taraftara izin veriliyordu – ancak şu ana kadar bu uygulamaya erişen kulüp yok diye biliniyor. 2.000’e kadar taraftara 2. Seviye alanlarda tribünlerden izlemesine izin verilecek. 
Ancak 3. Seviye bölgeside maçlar taraftara kapatılarak, aynen geçtiğimiz Mart ayında uygulandığı gibi seyircisiz oynanacak.
Championship ligi kulüplerinde ise Luton, Reading ve Wycombe seyircisine artık izin verilmiyor, ancak Bristol City üçüncü seviyeden ikinci aşamaya geçtikten sonra tribünlerini taraftarlarına açma şansını yakalayan tek kulüp oldu.

Rıdvan Ertuğ
Rıdvan Ertuğ
ridvan.ertug@turkulak.com.tr