Rıdvan ERTUĞ/Londra – ” İNGİLTERE, AVRUPA TARAFINDAN TECRİT ALTINA ALINDI”

RIDVAN ERTUĞ LONDRA’DAN BİLDİRİYOR…

Metro Gazetesi bu sabahki kapak manşeti

İngiltere, Avrupa tarafından tecrit altına alındı:İngilizlerin seyahatleri yasaklandı.
AVRUPA ülkeleri, Covid’in son derece bulaşıcı mutant türünün bir hafta içinde yüzde 51 oranında artan yeni vakalar görülmesi ardından, İngiliz gezginleri yasaklamak için sıraya girdi.
İngiltere de geçtiğimiz hafta190.000’den fazla enfeksiyon doğrulandı. Dün ise son 24 saatte 35.928’lik bir rekor istatistik kayıtlara dahil edildi. Boris Johnson’ın 16 milyon insanı son derece kısıtlama ile karşı karşıya koymasından, Noel kutlamalarını yasaklamasından bir gün sonra, Avrupalı liderler de harekete geçti. İlk olarak Hollanda, incelenmekte olan araba, feribot ve tren ile Yeni Yıl’a kadar tüm yolcu uçuşlarını yasakladı.Hollanda’da halihazırda yeni türle ilgili vakaları var – yüzde 70’e kadar daha bulaşıcı – ancak daha fazla bulaşma riskinin ‘mümkün olduğunca en aza indirilmesi’ gerektiğini söyledi.
Belçika’da – aynı zamanda mutant tarafından etkilenen Avrupa ülkeleri içinde – PM Alexander De Croo, Pazartesi gününden itibaren “önlem olarak” 24 saat boyunca gelişleri yasakladı ve ekledi: “Bu mutasyonla ilgili pek çok soru var.”dedi.
Almanya gece yarısından itibaren ‘Koronavirüs mutasyonu nedeniyle İngiltere’den tüm uçuşlar yasak’ dedi.
İtalya, İngiltere’den 7 Ocak’a kadar uçuşları engelledi ve son 14 gün içinde Birleşik Krallık’ta bulunan herkesi karantinaya aldı. Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, “İtalyanları korumakla görevliyiz” dedi.
İrlanda, ulaştırma bakanı Eamon Ryan yük feribotlarının devam edeceğini söylemesine rağmen, İngiltere’den İrlanda’ya seyahatlere 48 saatlik bir yasak koydu.
Fransa’nın iki günlük yasağı, karayolu, hava, deniz veya demiryolunu da içeriyordu.
Ulaştırma Bakanı Jean-Baptiste Djebbari, koruyucu önlemler aldığını söyledi. “Kendimizi virüsün mutasyona uğramış biçimlerine karşı korumak için çok sağlam protokoller uyguladık.”
Londra’dan Eurostar trenleri “bir sonraki duyuruya kadar” iptal edildi. Çarşamba gününden itibaren Eurostar trenlerinin hizmete devam etmeyi umduğu söylendi.
Avusturya, Bulgaristan, Türkiye ve İsrail de İngiltere’den girişi kısıtladığını açıkladı.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

ABD ve Türkiye F-35 anlaşmazlığı konusunda bir araya geldi

ABD Savunma Bakanlığı, ABD ve Türkiye heyetlerinin Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasından kaynaklanan anlaşmazlıkları görüşmek üzere Ankara’da bir araya geldiğini açıkladı.ABD ve Türkiye arasında F-35...
- Reklam-

Takla atan otomobil ağaçla duvar arasında sıkıştı: 1 yaralı

Beylikdüzü’nde kontrolden çıkan otomobil kaldırıma çarpıp takla atarak ağaç ve duvar arasında sıkıştı. Kazada yaralanan sürücü, itfaiye ekipleri tarafından araçtan çıkarılarak hastaneye kaldırıldı.Kaza, saat...

Popocatepetl Yanardağı kül ve duman püskürtmeye devam ediyor

Meksika’daki Popocatepetl Yanardağı yeniden kül ve duman püskürttü. Yetkililer yanardağdan çıkan küllerin zehirlenmeye yol açabileceği konusunda vatandaşları uyardı.Meksika’nın Meksika eyaletinde yer alan ve Morelos...

Ağıla giren kurtlar 13 koyunu telef etti

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde gece yarısı ağıla giren 2 kurt 13 koyunu telef etti, 24 koyunu yaraladı. Olay anı çevredeki güvenlik kamerasına an ve an...