PS5 Türkiye’de yeniden satışa çıktı, fiyatı şaşkınlık yarattı

Sony’nin ilgi gören yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5, stoklarını kısa sürede tüketmişti. Ancak aradan geçen iki haftanın ardından PS5 yeniden Türkiye’de satışa sunuldu. Ancak oyun konsolunun fiyatı kafaları karıştırdı.

Sony, geçtiğimiz haftalarda yeni oyun konsolu PlayStation 5’i Türkiye’de satışa sunmuş ve dünya genelinde olduğu gibi stoklar kısa sürede erimişti. Öyle ki, PS5 karaborsaya düşmüş ve fiyatlar 15 bin TL’ye kadar tırmanmıştı. 2020 sona ermeden PS5’ler yeniden Türkiye’nin önde gelen e-ticaret sitelerinde satışa sunuldu. Ancak fiyatlar beklentilerin çok üstünde yer alıyor.

Sony’nin 8299 TL tavsiye edilen satış fiyatına karşın PS5 Türkiye fiyatları 11 bin TL’den başlıyor ve 13 bin TL’ye kadar çıkıyor. Stok sıkıntısı halen sürerken, ikinci el ilanlarında da fiyatlar 15 bin TL’yi buluyor. 

PlayStation 5’in öne çıkan teknik özellikleri

PS5, bir önceki jenerasyona oranla daha hızlı. Yapılan değişiklikle oyuncuların da daha rahat hareket edebilmesi sağlanıyor. Oyunlar ve yayınlar 100 kat hızlı. Ayrıca cihaz harici diskleri de destekliyor.

PS5 Türkiyede yeniden satışa çıktı, fiyatı şaşkınlık yarattı

DualSense’e dahil edilen hoparlör ve mikrofon da kulaklığa gerek olmadan kullanıcıların sohbet edebilmesine imkan tanıyor.

Yeni konsolda PS4 ve PS4 Pro oyunlarına geriye dönük uyumluluk da var. Grafik tarafında ise Ray Tracing desteği sadece ışıklarda değil gölgelerde, ses ve yansımalarda da kullanılıyor.

PlayStation 5 3 boyutlu ses teknolojisi olan Tempest 3D’yi kullanıyor.

İşlemci: 8x Zen 2 çekirdek – 3,5 GHz

GPU: 10,28 TFLOP, 36 CU 2,23 GHz

GPU mimarisi: Özel RDNA 2

Bellek: 16 GB GDDR6 / 256 bit

Bellek bant genişliği: 448 GB/sn

Dahili depolama: 825 GB SSD

IO: 5,55 GB/sn (Ham) 8-9 GB/sn (sıkıştırılmış)

Artırılabilir hafıza: NVMe SSD Slotu

Harici depolama: USB HDD desteği

Optik sürücü: 4K UHD Blu-ray sürücü

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

İşçilerin lodostan korunmak için girdikleri binanın çatısı uçtu

Küçükçekmece’de şiddetli lodosta işçilerin korunmak için girdiği binanın çatısı uçtu. Çatının uçtuğu dehşet anları ise cep telefonu kamerasına yansıdı.İstanbul’da gün içerisinde etkili olan şiddetli...
- Reklam-

Okul çevresinde drifte 13 bin lira ceza

Kahramanmaraş’ta bir okulun çevresinde drift atan sürücüye 13 bin 435 lira cezai işlem uygulandı.Edinilen bilgiye göre, İl Jandarma Komutanlığı Trafik Timleri, Türkoğlu ilçesi Yeşilyöre...

Son 24 saatte korona virüsten 189 kişi hayatını kaybetti

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 189 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, 24 bin 317 yeni vakanın olduğunu açıkladı.Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye’nin yeni korona virüs...

Yüksek gerilim direğine tırmanan kadın 20 metreden yere çakıldı

Meksika’da intihar etmek için yüksek gerilim direğine tırmanan kadın, ekipler kendisini kurtarmaya çalıştığı sırada 20 metreden yere çakıldı.Meksika’nın Yucatan eyaletine bağlı Merida kentinde 25...