Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, İstanbul depreminde tüm tezleri altüst etti.

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, İstanbul depreminde tüm tezleri altüst etti. Çalışmalarla ortaya koydu. İstanbul depremi nerede ne zaman kaç şiddetinde olacak?

10.12.2020 16:38

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, İstanbul depreminde tüm tezleri altüst etti. Çalışmalarla ortaya koydu.  İstanbul depremi nerede ne zaman kaç şiddetinde olacak?

Deprem alanında en yetkin isimlerden Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Şener Üşümezsoy yeni kitabında İstanbul Depremi’ni tek tek tüm gerçekleriyle ele aldı. Üşümezsoy, diğer bilim insanlarının tezlerini çürüterek her şeyi tüm bilinmesi gerekenleriyle ele aldı.

İstanbul depremi için ileri sürülen iddialar ve deprem büyüklüklerini yazdığı İstanbul Depremi isimli kitabında beklenen Marmara Depremi’nde ortaya konulan çalışmaları çürüten Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, depremde fay uzanımları ve stres birikimlerini ve deprem büyüklüğünü ele aldı.

İstanbul Depremi hakkında söylenen tüm tezleri çürüten Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, “Bu modellemelerle toplum iki ya da üç tane 30 yıl içerisinde 7,4 büyüklüğündeki depremlerle korkutulmuştu. Buna karşı Marmara Denizi çeperlerinden geçen bu fay hattı modeline karşı Marmara Denizi çukurunun ortasından geçen fay modelleri olarak yine bir dizi spekülatif modeller yapılarak hepsinin birbirini çürüttüğü çalışmalarla ortaya kondu” dedi.

0eb3d6e6-c7d9-481b-bc19-497fd9367eef.jpg

Üşümezsoy,  sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burada hepsi yurtdışına bilimsel makale olarak ortaya çıkan ve bugün için çürütülmüş bir yığın makale olan bu çalışmalar toplumda gerçek içeriği kıvranılmadan bilimsel olarak sürekli bir deprem korkusu üretilmişti. Oysa bu kitapta bizzat bu bütün deprem senaryolarının çürütülmesi olgusunu Üşümezsoy, bu makaleler çıktığı zaman eleştirmişken daha sonraki yazarların kendi makalelerini çürüten yani ileri sürdüğü fay yollarını, deprem büyüklüklerini yalanlayan çalışmalar ele alınmıştır.”

İstanbul Depremi konusunda spekülatif olarak 99’dan bu yana ileri sürülen haritalar İleri sürülen deprem büyüklükleri ve Colomb fay çözüm modellerini birer birer çürüttüğü bu kitapta gerçek depremi oluşturacak fay uzanımları ve bu fay uzanımlarındaki stres birikimleri, bu stres birikimlerinde deprem büyüklüğü ele alınıyor. Colomb stres modelleriyle 99 depreminden sonra Marmara kuzeyinde 2 tane 7,4’lük deprem 30 yıl içerisinde olacak söylemi ne fayların yerini biliyordu ki yanlış faylar üzerinde Marmara çerçeve fayları üzerinde deprem riskini ortaya çıkaran Colomb modelleri yapıyordu. Fay modeli de yanlıştı deprem konumu da. Ama toplum bundan yıllarca korktu.

eouczryvgaof9ap-1.jpg

Bu yanlış faylarda yanlış Colomb modelleriyle toplum 30 yıl içinde 2 tane 3 tane 7,4 lük depremlerle korkutulmuştu. Buna karşın Marmara Denizi çeperlerinden geçen bu fay hattı modellerine karşı Marmara Denizi çukurlarının ortasından geçen fay modelleri olarak yine bir dizi spekülatif modeller yapılarak hepsinin birbirini çürüttüğü bu çalışmalar ortaya konmuştur. Burada hepsi yurtdışında çıkan GPS kayıtlarıyla Marmara Denizi’ndeki deformasyonun yarattığı potansiyel deprem büyüklüğü ortaya konmakta ve bu sayılarla ve GPS kayıtlarıyla yapılan deprem kestirimleri, deformasyon temeline dayanan kestirimleri yapan MIT (Massachusetts Institute of Technology) den Robert Reilinger’in çalışmalarını ortaya koyarak bu çalışmalarda eline kağıt kalem alarak çizilmiş fay modelleri ve bunların yarattığı deprem büyüklükleri fay uzunlukları gibi spekülatif modelleri Robert Reilinger da eleştirmektedir. Kitapta bu da yer almaktadır.

İstanbul deprem konusunda toplumun speküle edildiği bu günlerde topluma gerçekten deprem konumundaki fikirlerini oluşturmada temel olacak bir kitap. Ve bu temel olmada bir teze karşı bir tez ileri sürmek değil bugün deprem olacak diye konuşanların geçmişte hangi süreçlerde nasıl kendi modellerini kendileri reddederek geldikleri noktayı göstermesi açısından da ilginçtir.

Kaynak Yeniçağ: Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, İstanbul depreminde tüm tezleri altüst etti. Çalışmalarla ortaya koydu. İstanbul depremi nerede ne zaman kaç şiddetinde olacak?

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

Rıza Çalımbay: “Alanya maçı hayati derecede önemli”

Alanyaspor maçı hazırlıklarını sürdüren DG Sivasspor’da Teknik Direktör Rıza Çalımbay, “Alanyaspor maçı, bizim hayati derecede önemli. Bu maçı iyi bir şekilde bitirdiğimiz zaman Galatasaray...
- Reklam-

Beşiktaş’tan Galatasaray’a transferde dev çalım! Mohamed Elneny…

Ara transfer çalışmalarını sürdüren Beşiktaş listesine flaş bir ismi aldı. Siyah-beyazlılar, ezeli rakibi Galatasaray'ın gözdesi konumundaki Mohamed Elneny'nin peşine düştü. Teknik direktör Sergen Yalçın'ın raporuna göre hareket eden yönetim, Arsenal'de...

Umut Meraş’a Napoli kancası! Menajeri açıkladı

Süper Lig'de beklenilen performansın altında kalan Beşiktaş'ta flaş transfer gelişmeleri yaşanıyor... Siyah beyazlıların sezon başında Le Havre'den kadrosuna kattığı milli oyuncu için İtalyan devi devreye girdi. Umut Meraş'ın menajeri...

Trabzonspor’dan ciddi fark! Tarihte benzeri yok

Trabzonspor, Süper Lig'de farklı şekilde liderliğini sürdürüyor. Bordo-mavililer öyle bir puan farkı yakaladı ki takipçileri ile arasına ciddi mesafe koydu. 1959'dan bu yana bakıldığında 10 puan geriden...