POMPEO, RUSYA’YI HEDEF ALDI

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD’deki bazı devlet kurumlarına yönelik yıkıcı siber saldırıların arkasında “çok açık bir şekilde” Rusya’nın olduğunu söyledi.

Hafta içinde ABD’de aralarında Ticaret, İç Güvenlik ve Savunma Bakanlıklarının da olduğu birçok hassas kuruma ‘yabancı bir hükümete bağlı korsanlar’ tarafından siber saldırılar yapıldığı bildirilmişti. Keza korsanların, ABD Enerji Bakanlığı ve nükleer silahlardan sorumlu Ulusal Nükleer Güvenlik İdaresinin ağlarına erişmiş olduğu da ortaya çıkmıştı.

Pompeo, The Mark Levin Show’da yaptığı açıklamada, “Amerikan hükümet kurumlarının sistemlerine kod yerleştirmek için üçüncü taraf bir yazılım parçası kullanma çabası vardı. Çok net bir şekilde bu adımların arkasında Rusların olduğunu söyleyebiliriz.” diye konuştu.

Diğer yandan Microsoft Genel Direktörü Brad Smith, siber saldırıdan Belçika, İngiltere, Kanada, İsrail, Meksika, İspanya ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki müşterilerinin de etkilendiğini ancak asıl büyük sorunun ABD’de yaşandığını belirterek saldırıdan etkilenen müşterilerinin yaklaşık yüzde 80’inin ABD’de bulunduğu bilgisini paylaştı.

ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Ajansından (CISA) yapılan açıklamada da “Söz konusu saldırı, federal hükümetin yanı sıra eyalet ve yerel yönetimlere, önemli altyapı şirketleri ve diğer özel sektör kuruluşlarına da ciddi tehdit oluşturmaktadır. Bilgisayarlardaki tehditlerden kurtulmak çok karmaşık ve zorlayıcı bir süreç olacaktır.” denildi.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

- Reklam-

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’dan erken seçim açıklaması

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, tv100 ekranlarında yayınlanan Pazar Siyaseti programına konuk oldu. Canlı yayında soruları yanıtlayan Yavuz, erken seçimle ilgili akıllarda...

Afganistan’da uçaktan düşen futbolcunun ailesi harekete geçti

Kabil’de tutunduğu tahliye uçağının kanadından düşen Zeki Enveri'nin ailesi, pilotların kusurlu olduğunu, yargılanmaları gerektiğini söyledi. Haberler.com’un aktardığına  göre; Afganistan Genç Milli Futbol Takım oyuncusu Zeki...

Milli Takım’da Stefan Kuntz dönemi

Türkiye Futbol Federasyonu, Alman teknik adamla anlaşma sağlandığını resmen duyurdu. Yapılan açıklamada, "TFF Yönetim Kurulumuz, A Millî Takım Teknik Direktörlüğü görevi için Sayın Stefan Kuntz ile...