Petrole zam kapıda…

ANKARA (AA) – Brent petrolün varili, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı geliştirilen aşı çalışmalarındaki gelişmelerin ardından ekonomik toparlanma ve petrol talebinde artış beklentisiyle uluslararası piyasalarda 50 dolar seviyesini aştı.

Dün günü 48,86 dolar seviyesinde tamamlayan Brent petrolün varili, bugün saat 18.17 itibarıyla kapanışa göre yüzde 3,45 artışla 50,55 dolar oldu. Söz konusu artışla Brent petrolün varil fiyatı, 6 Mart’tan bu yana en yüksek seviyeyi gördü.


Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 47,17 dolardan alıcı buldu.

Petrol fiyatlarındaki artışta, aşı çalışmalarında yaşanan olumlu gelişmeler etkili oldu. İngiltere’nin ilk aşı uygulamalarına başlamasının ardından, Kanada da bugün aşının gelecek hafta uygulanmaya başlayacağını duyurdu. Vaka sayılarının 15 milyonun üzerine çıktığı ABD’de ise ilk aşının hafta sonu yapılması bekleniyor.

Ayrıca, Irak’ta küçük bir petrol sahasındaki iki kuyuya düzenlenen terör saldırıları üretimde kesintiye neden olmasa da fiyatlardaki artışı destekleyici etkide bulundu.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verilerine göre, ABD’nin ticari ham petrol stokları son sekiz ayın en hızlı yükselişini kaydetti. Ülkede ticari ham petrol stokları, geçen hafta 15,2 milyon (yüzde 3,1) varil artışla 503,2 milyon varile yükseldi. Piyasa beklentisi stokların yaklaşık 1,5 milyon varil azalacağı yönündeydi.

Öte yandan, ABD’nin ticari ham petrol stoklarında görülen ani artış, Kovid-19 aşısındaki gelişme haberleriyle hareketlenen fiyatların yukarı yönlü seyrini baskılamaya devam ediyor.

BrentkoronavirüspetrolWTI

Muhabir Sibel MorrowRedaktör Ayşenur SağlamYayınlayan Ali Berat Meriç

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

Birleşik Krallık – Ağır vasıta sürücü sorunu ile gelen tedarik krizi – Rıdvan ERTUĞ

Birleşik Krallık’ta  tedarik krizi  hissedilmeye başlandı - Neden bir HGV driver - Ağır vasıta sürücüsü sıkıntısı var ve sorun ne kadar kötüleşebilir? Bazı akaryakıt teslimatlarıyla...
- Reklam-

İngiltere eczaneleri, ilaç tedarikini sürdürme planı hakkında karanlıkta – Rıdvan ERTUĞ

İngiltere eczaneleri, Boris Johnson hükümetinin ilaç tedarikini sürdürme planı hakkında karanlıkta -Kimyagerler, sürücü sıkıntısının reçeteli ilaçların teslimatını olumsuz etkilememesini sağlamak için alınacak önlemlerin ayrıntılarını...

İskelede mahsur kalan kediyi Sahil Güvenlik ekipleri kurtardı

Beykoz İskelesi’nin altında mahsur kalan kedi, Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı DEGAK-4 timi tarafından kurtarıldı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, o anları sosyal medya hesabından paylaştı.Beykoz...

Kırıkhan’da ormanlık alanda yangın

Hatay’da ormanlık alanda yangın çıktı. İtfaiye ekiplerinin yangına müdahalesi sürüyor.Yangın, akşam saat 20.00 sıralarında Kırıkhan ilçesine bağlı Kaletepe Mahallesi’nde bulunan ormanlık alanda çıktı. Alınan...