Patara’dan çalındığı iddia edilen kumlar hakkında ‘çöp’ savunması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, koruma bölgesinden 2 bin 168 kamyon kum çalındığı iddialarına yanıt verdi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi’nden 2 bin 168 kamyon kum çalındığı iddiasına ilişkin, “kumun ormanlık alandan” alındığını belirtti.

Cumhuriyet gazetesinden Sarp Sağkal’ın haberine göre; Kurum, kumun alınmasını Kaş Orman İşletme Müdürlüğü ile Kaş Kültür ve Sanat Eğitim Derneği (KAŞ-DER) arasında imzalanan “çöplerin toplanması ve çevre temizliğinin sağlanması” protokolüne dayandırdı.

Protokolün “düzmece” olduğunu belirten Tarım Orman İş Başkanı Şükrü Durmuş ise “Burada kum ormanı sıyrılarak alındı. Şimdi tahrip olan yere okaliptüs fidanı dikildi. Ama bu, suçu örtemez” dedi. 

Cumhuriyet’in, “Patara’da 2 bin kamyon kum çalındı” başlığıyla duyurduğu haberde, Tarım Orman İş Başkanı Durmuş’un açıklamalarına yer vermiş ve Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi’nden 2 bin 168 kamyon kum çalındığı iddiasını gündeme getirmişti.

Konuyla ilgili konuşan Durmuş, Patara’da görevli muhafaza memurlarından birinin, olayı yargı sürecine taşıyabilmek için kayıt almak isterken AKP Kaş ilçe yöneticisi tarafından engellendiğini ve kaymakam tarafından da “Cumhurbaşkanı’na hakaret” iddiasıyla görevinden alındığını belirtmişti. Yaşanan bu gelişmelerin ardından İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, 9 Haziran’da, Patara’dan kum çalındığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı. 

DAVAYA MÜDAHİL

Önergeyi yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, kum alındığı iddia edilen alanın, Patara kumsalı değil, aynı bölgedeki “orman alanı” olarak belirtilen yer olduğunu iddia etti. Kum alınmasını KAŞ-DER ile yapılan “çöp toplama” protokolüyle de ilişkilendiren Kurum, “Protokol kapsamında kum alımı yapılmıştır. Bu protokolün 3. maddesindeki hedefler arasında; ‘Alandaki kumul alanların düzeltilerek, tepe şeklinde olan kumların alınması suretiyle, çukur olan yerlerin doldurulmasını sağlamak’ yer almaktadır” ifadelerini kullandı. Olayla ilgili açılan soruşturmaya da değinen Kurum, “Açılan davaya bakanlığımızca (sebep olanların cezalandırılması hususunda) müşteki sıfatıyla müdahil olunmuştur” bilgisini paylaştı. Kurum, Türkkan’ın görevden alınan memurla ilgili sorularına ise yanıt vermedi. 

‘KAMUOYU YANILTILIYOR’

Önergeyi değerlendiren Tarım Orman İş Başkanı Durmuş ise “Bu bölgede bakanlık dahil kimsenin böyle bir yetkisi yoktur. 5 bin kamyon kum depolanmış vaziyette. Kum denince akla hep yanlış bir görüntü geliyor. Burada söylediğimiz yarısı kil bir kum ve seralarda kullanılıyor. Bir plaj kumu değil” dedi. Bakanın kumun ormanlık alandan alınmasına ilişkin sözlerini de değerlendiren Durmuş, “Burada kum ormanı sıyrılarak alındı. Bakanlık kamuoyunu yanıltıyor” ifadelerini kullandı. 

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

Ege’de NAVTEX gerilimi. Oruç Reis Yunan gemisini mavi Vatan’a sokmadı

İspanya'nın güneybatısındaki Kanarya Adaları grubundan La Palma Adası'ndaki Cumbre Vieja (Yaşlı Doruk) yanardağının faaliyeti devam etti. Aktif hale gelen yanardağ etrafındaki yerleşim birimlerinde 5...
- Reklam-

Çin’in En Önemli Festivalleri

Binlerce yıllık köklü ve zengin kültürüyle tarihte her zaman insanları büyülemeyi başarmış olan Çin kültüründen önemli festivallerini gelin birlikte keşfedelim! 1- Çingming Festivali Her yıl genellikle...

‘Dünyada ilk defa İHA’lar ve hava araçları aynı anda gösteri yaptı’

TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, 'İHA'larla hava araçları aynı karede gösteri yaptı. Dünyada da böyle bir gösteri bildiğimiz kadarıyla ilk.' dedi. T3 Vakfı Mütevelli...

Rus ustaların modern resimleri sergileniyor

Sergi, eski Rus ustaların 16 eserinin yanı sıra empresyonist ve modern resimleri sergileyecek. Sotheby's tarafından Rusya'da düzenlenen ve 23 Eylül - 1 Ekim tarihleri ​​arasında...