Nagehan Alçı: Aşı sıralamasında bir çelişki yok mu?

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, aşı sıralamasında öğretmenlerin ikinci grubun 7. sırasına konulmasına tepki gösterdi.

Okulların bir an önce açılması için öğretmenlerin aşılanması gerektiğini savunan Alçı’nın bugünkü yazısı şöyle:

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un dün akşam CNN Türk’te yaptığı açıklamaları dikkatle dinledim.

Sayın Selçuk aynı zamanda tecrübeli bir eğitimci, bir öğretmen olarak büyük bir iyi niyetle çaba sarf ediyor. Bundan kuşkum yok.

Dünkü programı yapan gazetecilerden Hakan Çelik’e Sayın Bakan’a iletmesi için birkaç soru gönderdim. Sevgili Hakan sorumda işaret ettiğim uluslararası kuruluşların ilkokulları kapamanın son çare olarak düşünülmesi gerektiği yönündeki raporlarını ismimi de zikrederek Sayın Selçuk’a hatırlatıp bizde okulların neden bu kadar uzun süre kapalı tutulduğunu sordu.

Bakan Bey verdiği cevapta ilkokulların açık tutulmasının önemini kabul etti ancak sonra topu Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı’na attı.

Halbuki Almanya ve Fransa başta olmak üzere bir çok gelişmiş ülkede bilim kurulları ve sağlık bakanlıklarından görüş alındı fakat okullarla ilgili nihai karar eğitim bakanlarının kanaatlerine göre verildi.

Sayın Selçuk uluslararası kuruluşların ilkokulların açık tutulmasını çok net bir dille öneren bilimsel raporlarını kararlı bir şekilde sahiplense ve savunsa Bilim Kurulu’nu başka yerleri kapayıp okulları açık tutmamız gerektiği konusunda çok daha önce ikna ederdi diye düşünüyorum.

Olanla, ölene çare yok… Sonuçta bugüne gelindi ve geçmişe bakmak yerine en azından hızlı bir şekilde çocuklarımızı okullarına kavuşturmanın yöntemlerini aramamız gerekir.

AŞI LİSTESİNDE KAFAMA TAKILAN SORULAR

Bu aşamada bunun yolu büyük oranda aşıdan geçiyor.

İşte ip de orada kopuyor sevgili okurlar…

Aşılanacak grupların sırası ile ilgili detaylı bir liste açıklandı. Bu zincirde öncelikli gruplara dikkatle baktınız mı?

Birinci grupta bildiğiniz gibi sağlık çalışanları, yaşlı bakım evleri çalışanları ve 65 yaş üzeri var.

65 yaş üzeri yaklaşık 8 milyon vatandaş bulunduğuna, yaklaşık 1,5 milyon da sağlık çalışanımız olduğuna göre ilk grup maksimum 9-9,5 milyon vatandaştan oluşuyor.

Buna hiçbir itirazım yok.

Gelelim ikinci gruba…

İkinci grupta sıralama şöyle:

A1 Milli Savunma Bakanlığı

A2 İçişleri Bakanlığı

A3 Kritik görevlerdeki kişiler

A4 Zabıta, özel güvenlik

A5 Adalet Bakanlığı

A6 Cezaevleri

A7 Eğitim Sektörü (Öğretmenler ve öğretim üyeleri)

A8 Gıda Sektörü…

Liste böyle uzayıp gidiyor.

Öğretmenler ikinci grubun yedinci sırasına konmuş.

Say say bitmez… Yedi!

Sayın Bakan’ın söylediği gibi okulların en kısa sürede açılması hedefleniyorsa bu sıralamada bir çelişki yok mu?

OKULLARIN AÇILMASI ÖNCELİĞİMİZ İSE EN BAŞA ÖĞRETMENLER YAZILMALI

Öğretmenlerin üzerindeki gruplara bir bakın lütfen sevgili okurlar…

Elbette sahadaki askerler ve kendilerini korumakta zorlanacak çok elzem pozisyondaki memurlara öncelik tanınmalı ama ben Bakanlık memurlarından önce, ikinci grubun en başına öğretmenlerin yazılması gerektiğini düşünüyorum.

Bakanlıkların yanı sıra zabıta ve özel güvenlik görevlilerinin öğretmenlerden önce aşılanması da tuhaf gelmiyor mu size mesela?

Bakanlık memurları, zabıta ve özel güvenlik görevlileri önemsiz oldukları için değil. Elbette hepsi teker teker çok kıymetli ve toplumda önemli görevler icra ediyorlar. Ancak bu gruplar kendilerini maske ve mesafe ile koruyarak bir süre daha görevlerine devam edebilme olanağına sahipken öğretmenler aşılanmadığı için çocuklar evde kalmaya devam ediyor.

‘KRİTİK GÖREVDEKİ KİŞİLER’ KİM? KAÇ KİŞİ?

Dikkatimi çeken başka bir grup ise öğretmenlerin dört basamak üzerinde yer alan ‘Kritik görevdeki kişiler’. Kimler kast ediliyor burada?

Sordum, devlet yetkilileri cevabına ulaştım. Peki hangi devlet yetkilileri? İstihbarat alanında görev yapanlar mı? Kaç kişilik bir grup? Bu kadar muğlak bir ifade ile herkesi oraya koyabilirsiniz.

Öğretmenler tüm bu gruplardan sonra aşılanacak kadar ertelenebilir bir grup olarak mı görülüyor?

SAYIN SELÇUK YUMRUĞUNU MASAYA VURMALI

Sevgili okurlar bu konuda kafa yoran doktorlar ve eğitimcilere listeyi sorduğumda konuştuğum herkesten aynı tepkiyi aldım: Bu mantıkla okulları bahara kadar açmamız zor görünüyor.

Şayet çocuklarımızın, bu ülkenin gelecek nesillerinin eğitime kavuşmalarını önemseyen bir ülke isek bu listede öğretmenleri en yukarıya almamız şart.

Sayın Ziya Selçuk’a buradan yalvarıyorum.

Çocukları alışveriş merkezlerinden, marketlerden, mağazalardan çıkarıp okullarına kavuşturmak için masaya yumruğunuzu vurun, öğretmenleri aşı listesinin en başına yazdırın…

Kaynak: Gerçek Gündem

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

Cinayet şüphelilerinin kaçış anları

Çorum’da Türk Sanat Musikisi Sevenler Derneği’nde 2 kişinin öldüğü, 2 kişinin de ağır yaralandığı silahlı kavgayla ilgili 3 kişi gözaltına alındı. Olayın ardından zanlıların...
- Reklam-

Yabancı uyruklu gençlerin bıçaklı kavgası

Aksaray’da sokak ortasında tartıştıktan sonra yumruk yumruğa kavga eden yabancı uyruklu gençlerden birisi bıçaklanarak ağır yaralanırken, kavga bir apartmanın güvenlik kamerasına böyle yansıdı. Olay, Taşpazar...

Mahallede çıkan kavga hastanede de devam etti: 2 yaralı

Adana’da mahallede iki grup arasında çıkan ve 1 kişinin yaralandığı kavga hastane önünde de devam etti. Acil servis önünde de 1 kişinin bıçakla yaralandığı...

Serbest piyasada altın fiyatları

Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 547,50 lira oldu. İstanbul Kapalıçarşı’da 547,30 liradan alınan 24 Ayar Külçe Altın (Gr.) 547,50 liradan, 3...