Mısır’da 2 bin 500 yıllık ‘tarihi hazine’: 50’den fazla lahit bulundu

Alıntı: Euronews Türkçe

Mısır'da keşfedilen ahşap labutlar.

Dünyaca meşhur Giza Piramitleri’ne ev sahipliği yapan Mısır’ın başkenti Kahire’de içerisinde bir mezar tapınağı ve çok sayıda hazinenin de bulunduğu 2 bin 500 öncesine ait büyük bir arkeolojik keşif yapıldı.

Turizm ve Antika Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Antik Mısır konusunda uzman olan Zahi Hawass başkanlığındaki bir arkeolog ekibi tarafından yapılan büyük keşiflerin 50’den fazla da lahit içerdiği belirtildi.

Hawass, kazılarda keşfedilen en önemli bulgulardan birinin dönemin Mısır Kralı Teti’nin eşi Kraliçe Naert’in cenaze tapınağı olduğunu ve tuğradan yapılmış üç farklı deponun da kazılarda ortaya çıkarıldığını belirtti. Hawass, yeni keşiflerin antik Saqqara bölgesine ışık tutabilecek değerde olduğunu da sözlerine ekledi.

Antik Mısır’daki “Yeni Krallık Ptolemai” dönemine ait ahşap lahitlerinse toprağın 10 ila 12 metre derinliğinde olduğu ve bulunan tüm heykel, tabut ve diğer antik gömülerin milattan önce 16. yüzyıl ile 11. yüzyıl arasındaki döneme ait olduğu kaydedildi.

Bir düzineden fazla piramide, antik manastıra ve hayvan mezarlığına ev sahipliği yapan Saqqara Bölgesi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Saqqara, Antik Mısır’ın başkenti Memphis’in en geniş bir nekropollerinden (mezarlık bölgesi) birisi.

Nariman El-Mofty/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
Mısır son dönemlerde antik döneme ait önemli antik bulgular keşfetti.Nariman El-Mofty/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.

Mısır’da geçtiğimiz kasım ayında yapılan antik kazılarda 100’den fazla sağlam lahit keşfedilmiş, bu gelişme 2020’nin en büyük arkeolojik keşfi olmuştu.

Yetkililer son yıllarda, Eski Mısır’da inşa edilen en eski yapılardan biri olan Djoser’in basamaklı piramidine ev sahipliği yapan Saqqara Bölgesi’nde arkeolojik kazılara ağırlık vermeye başlamıştı.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

EPGİS Başkanı: Benzinin fiyatı 11 liraya çıkabilir

EPGİS Başkanı: Benzinin fiyatı 11 liraya çıkabilir EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, devletin EMS’yi geliştirmemesi halinde akaryakıt fiyatlarında, benzinde 2 lira 53 kuruş, motorinde 2 lira...
- Reklam-

Cemal Enginyurt: Senden de hesap soracağız Selviboylum!

DP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi’ye seslenerek,  Senin de hesabını soracağız Abdülkadir Selvi! Dün kimlere hizmet ediyordun, dün kimler için...

Davutoğlu, Pelikan medyasını deşifre etti

Gündemi sallayacak 'iki bakan' iddiası: 18 gazeteciyi bir araya getirdiler, İstinye’de bir yalı tuttularBaşçı, Ahmet Davutoğlu'nun Başbakan olduğu dönemde bakanlık yapan iki ismin 18...

Pakistan’da Fransız büyükelçisinin sınır dışı edilmesi talep edilen protestoda arbede: 3 polis öldü

Pakistan'ın Lahor kentinde Tahrik-i Lebbeyk Pakistan (TLP) Partisi destekçileri tarafından, Fransız büyükelçisinin ülkeden sınır dışı edilmesi ve TLP Partisi'nin Lideri Saad Rizvi'nin serbest bırakılması...