Mısır aşılandı!

Mısır COVID-19 aşısı alan ilk Afrika ülkesi oldu

Mısır COVID-19 aşısı alan ilk Afrika ülkesi oldu

 Mısır Sağlık ve Nüfus Bakanlığı tarafından 11 Aralık’ta yapılan açıklamada, Mısır’ın Çin’den aşı satın alan ilk Afrika ülkesi olduğu bildirildi.

 Mısır Sağlık ve Nüfus Bakanı Hala Zayed 10 Aralık’ta Kahire Havalimanı’nda Çin üretimi 50 bin adet COVID-19 aşısını teslim aldı.

Mısır Sağlık ve Nüfus Bakanlığı tarafından 11 Aralık’ta yapılan açıklamaya göre, Dünya Sağlık Örgütü tarafından acil kullanım onayı verilen söz konusu aşı öncelikle sağlık personeli ve bağışıklığı zayıf kişilere yapılacak.

Hala Zayed yaptığı konuşmada “Bugün tarihi bir gün, aşı konusunda bize sağladığı destekten dolayı Çin hükümetine ve halkına teşekkür ederiz. Salgının halen ciddi olduğu bir dönemde çeşitli ülke halklarının dayanışma içinde el ele vererek salgınla ortaklaşa mücadele etmekte olduklarını görüyoruz” dedi.

Hala Zayed ayrıca, “Mısır’da daha önce üçüncü faz klinik denemeler yapıldı ve deneme çalışmalarına kendim bizzat katıldım” ifadesini kullandı.

Mısır Sağlık ve Nüfus Bakanlığı’nın açıklamasında ayrıca, Çin üretimi aşının son klinik deneme verileriyle ilgili olarak orta vadeli analiz sonuçlarında aşının etkisinin yüzde 86 olarak saptandığı, serokonversiyon oranının yüzde 99’a, önleme ve ciddi belirtilere karşı koyma oranının yüzde 100’e çıktığı belirtildi.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

Oxford Üniversitesi “Delta varyantı” odaklı, yeni bir aşı çalışmasını başlattı – Rıdvan ERTUĞ

Oxford Üniversitesi bilim insanlarının "Delta varyantını" hedefleyen yeni Covid aşısı üzerinde çalışmaya başladıkları ortaya çıktı -  Uzmanlar, yeni Covid aşısının Birleşik Krallık'ta yaygın bulaşmayı  "sona erdirmeye" yardımcı olabileceğini söylüyorlar...
- Reklam-

Birleşik Krallık – Covid vakaları günde 50.000’e yaklaştı – Rıdvan ERTUĞ

Birleşik Krallık Covid vakaları bir günde 50.000'e yaklaştı - Boris Johnson hükümeti  'zorlu' kış konusunda uyardı -  Vaka sayısı Ekim ayında istikrarlı bir şekilde...

Birleşik Krallık – Kısa başlıklar altında Covid – 19 Rıdvan ERTUĞ

Uzman, vakaların neden bu kadar yüksek olduğunu açıklıyor - İngiltere, pandemi boyunca gördüğü neredeyse en fazla sayıda enfeksiyona sahip - Bu sabah bildirdiği gibi, Birleşik...

İranlıların Türkiye’ye yerleşme planı

2021 yılının ilk yarısında Türkiye'den en çok konut satın alan ülke vatandaşları Iraklılar. Irak'ı 3 bin 70 konut ile İran ve 1759 konut ile...