MECLİS’DE KAVGA ÇIKTI…

2020 Yılı Bütçesi TBMM Genel Kurulunda görüşülürlem tansiyon bir anda yükseldi. CHP’li Veli Ağababa’nın ‘Trol, kendini mıncıklamak için belediye kasasından masöz tutmuş’ sözleri sonrası CHP ve AK Parti’li vekiller birbirlerinin üzerine yürüdü… Tansiyon düşmeyince Meclis Başkanvekili oturuma ara verdi

Meclis'te 2020 bütçe görüşmeleri sırasında gerginlik!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Anadolu Ajansı ve TRT, milletin göz bebeği kuruluşlardır. İktidarın değil, milletin kuruluşlarıdır.” dedi.

Meclis'te 2020 bütçe görüşmeleri sırasında gerginlik!

TBMM Genel Kurulunda, 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin maddeleri üzerindeki görüşmeler sürüyor. devamı aşağıda 5 yıllık evliliği 5 dakikada bittiBakan Koca açıklama yapacakdevamı

Meclis'te 2020 bütçe görüşmeleri sırasında gerginlik!

Teklifin 3. maddesi üzerinde İYİ Parti Grubu adına konuşan Adana Milletvekili İsmail Koncuk, “Her yıl adeta tombala çeker gibi asgari ücret tespiti yapıyoruz. Böyle tespit olmaz, bunun bir kuralının olması lazım.” dedi.

Meclis'te 2020 bütçe görüşmeleri sırasında gerginlik!

Hükümetin, yıllar içinde ‘Türkiye’de asgari ücreti, asgari geçim sınırına ulaştıracağım’ diyebilmesi gerektiğini belirten Koncuk, “Böyle bir hedef yok. ‘Yüzde 400 artırdık.’ filan bunlar meseleyi çözmez. Enflasyon oranında zam sıfır zam demektir. Çalışanlara, asgari ücretli, işçi, memur dahil refah payı vermeniz gerekiyor. Büyüme oranlarından faydalanmasını sağlamanız lazım. Vatandaşın cebine yansımıyorsa büyümenin vatandaş, millet için bir anlamı olmadığı çok açıktır.” diye konuştu.

Meclis'te 2020 bütçe görüşmeleri sırasında gerginlik!

Sendikacılığın fonksiyonunun ortadan kalktığını savunan Koncuk, şöyle devam etti:

“Çünkü ne kadar demokrasi o kadar sendikal mücadeledir. Öyle bir ortam yok maalesef. Asgari Ücret Tespit Komisyonunda zaten çoğunluk hükümet, işveren yanlısı olduğu için Türk-İş o komisyonda hangi rakamı ortaya koyarsa koysun eylem gücünü sahaya yansıtmadığı sürece bir şey alabilmesi mümkün değil. Yani dediğiniz olacak ama istirham ediyorum: Bu ülkede aklı başında insanların, maliyecilerin, para politikalarını takip eden insanların bir hedef ortaya koyması lazım yoksa asgari ücretin sonucunu her yıl böyle tombaladan ne çıkacak şeklinde bekler dururuz, vatandaşın da refahını artırmamız mümkün olmaz.”
 devamı aşağıda Kahve sektörüne girmeden önce bilmeniz gereken 4 şeyCovid-19’a karşı etkisi kanıtlandı! Talep yağıyordevamı”Türkiye’nin bütçesi de ekonomisi de güçlü”

Meclis'te 2020 bütçe görüşmeleri sırasında gerginlik!

MHPAnkara Milletvekili Mevlüt Karakaya, Türkiye’nin uzun zamandır iç ve dış güvenlik konularında önemli harcamalarda bulunduğunu, bunların önemli bir kısmının terörle mücadele için yapıldığını belirtti.

Türkiye’nin, 40 yıldır terör örgütü PKK ile mücadele ettiğini hatırlatan Karakaya, “Bunların elbette ekonomik anlamda da ciddi bir maliyeti var, işin sosyal maliyeti ayrı bir yerdedir. Civanlarımızı, canlarımızı veriyoruz. Bunun tabii ki ekonomik bir karşılığının olması, parasal bir değerle ölçülebilmesi mümkün değil ancak parasal anlamda da baktığımızda ciddi şekilde harcamalarda bulunuyoruz.”

Meclis'te 2020 bütçe görüşmeleri sırasında gerginlik!

Bütçe konuşmaları, tartışmaları sırasında bazı konularda bazı alanlara kaynak tahsisine ilişkin eleştirileri olduğunu ifade eden Karakaya, “Daha çok kaynak istiyoruz, daha çok kaynağı devlet işlev ve fonksiyonlarının yerine getirilmesinde, ekonomi politikalarının uygulanmasında, teşviklerde elbette kullanmak istiyoruz ama Türkiye gerçeklerini de görmemiz, bilmemiz gerekiyor. Bu kaynak tüketimleri, bu anlamda Türkiye’yi gerçekten ciddi sıkıntıya sokan konular ama buna rağmen Türkiye’nin bütçesi de ekonomisi de güçlü.” ifadelerini kullandı.

Meclis'te 2020 bütçe görüşmeleri sırasında gerginlik!

HDPSiirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, “Türk halkının bölünme, Kürt halkının asimilasyon korkusu olduğunu” ileri sürdü.

“HDP’nin bölme gibi bir düşüncesi olmadığını” söyleyen Beştaş, “Biz bu ülkeyi bölmeyi değil demokratikleştirmeyi, bu ülkede 82 milyon yurttaşın eşit ve özgür olarak demokratik bir Anayasa’yla yönetilmesini savunuyoruz.” diye konuştu.

“Çiğ köfte bütçesi”

Meclis'te 2020 bütçe görüşmeleri sırasında gerginlik!

CHPMalatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Bu yılki bütçeye isim bulmak gerekirse herhalde en uygun isim ‘çiğ köfte bütçesi’ olurdu. 17 yıl önce sınırlı sayıda çiğ köfteci varken, geldiğimiz noktada şehirlerde en çok açılan iş yeri çiğ köfteciler.” dedi.

Küçük esnaf kepenk kapatırken her sokakta çiğ köfteci açıldığını anlatan Ağbaba, “Çünkü fakirin fukaranın, asgari ücretlinin, yüzde 4 zam verdiğiniz memurun en ucuza karnını doyurduğu şey çiğ köfte. Dürümü 3 lira. Çiğ köfteci dükkanını AKP milletvekilleri ya da sizin çocuklarınız açmıyor, bunu biliyoruz. Sizin çocuklarınız özel memurluklarda, özel kurumlarda görev alırken çiğ köfteci dükkanlarını atanamayan öğretmenler, mühendisler ve üniversite mezunları açıyor.” ifadelerini kullandı.https://www.cnnturk.com/action/ibanner?target=300x250_1&path=/turkiye/&network=medyanet&platform_name=cnnturk&lazy=false&suffix=true&suffix_index=11

Meclis'te 2020 bütçe görüşmeleri sırasında gerginlik!

“Sosyal medyada trollük yapan bir eski belediye başkanının yaptıklarından kendisinin bile utandığını” söyleyen Ağbaba, “Bu trol, kendini mıncıklamak için belediye kasasından aylığı 3 bin 800 liraya masöz tutuyor.” dedi.
Tansiyon yükseldi

Meclis'te 2020 bütçe görüşmeleri sırasında gerginlik!

Bu sırada AK Parti ile CHP milletvekilleri arasında karşılıklı laf atmalar yaşandı. Tartışmanın uzaması üzerine milletvekilleri birbirlerinin üzerine yürüdü. Meclis Başkanvekili Celal Adan, milletvekillerini yerlerine oturmaları konusunda uyardı. Adan, gerilimin sürmesi üzerine birleşime ara verdi.

Verilen arada da bir süre devam eden gerginlik milletvekillerinin araya girmesiyle yatıştı. Birleşimin açılmasının ardından konuşmasını sürdüren Ağbaba, TRT ve Anadolu Ajansına (AA) ilişkin eleştirilerde bulunarak, “TRT ve Anadolu Ajansının, bir suç örgütü gibi yönetildiğini” iddia etti. AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, “Yerli ve milli teknoloji hamlesiyle dünyada, ekonomide ve siyasette daha güçlü bir Türkiye olma hedefimiz var.” dedi.

Önlerine çıkarılmak istenen engelleri milletle beraber aşacaklarını belirten Gözgeç, “367 krizi, parti kapatma davası, 27 Nisan e-muhtırası, Gezi olayları, 17-25 Aralık darbesi, 15 Temmuz hain darbe teşebbüsü. Tüm bu engelleri, önce Allah’ın yardımı, milletimizin feraseti, ‘Halkın gücünün üstünde bir güç tanımıyorum.’ diyen Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğiyle aştık. Bundan sonra da yazılmak istenen senaryoları yırtarak, oyunları bozarak bu kutlu yolda milletimizle beraber yürümeye devam edeceğiz. Bu nedenle bir kez daha diyoruz ki AK Parti’nin kaderi, Türkiye’nin kaderidir.” diye konuştu.

AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören, AK Parti hükümetlerinin hazırladığı bütçelerin, yaptırım ve hizmet bütçeleri olduğunu söyledi.

Meclis'te 2020 bütçe görüşmeleri sırasında gerginlik!

Ören, 2020’de özel sektörün yenilikçi ve üretken yatırımlarına önem verdiklerini ve yatırımlar için kaynaklar aradıklarını ifade etti.
MHP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Özyavuz, Türkiye’nin güney sınırının güvenliğinin sağlanması için yapılan Barış Pınarı Harekatı sonrası Akçakale ve Ceylanpınar’da bulunan gümrük kapılarının sınır ticareti açısından önemli olduğunu belirtti.

Bu gümrük kapılarının açılması için gerekli çalışmaların hızlı şekilde tamamlanıp bir an önce bitirilmesinin, Türkiye’ye ve Şanlıurfa’ya büyük bir kazanç sağlayacağını söyleyen Özyavuz, “Sınır ticareti yapacak vatandaşlarımız arasında kesinlikle ayrımcılık yapılmamalı, ihraç ve ithal edilecek ürünlerle ilgili kritere uyan bütün firmalara izin verilmelidir.” dedi.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

Birleşik Krallık – Ağır vasıta sürücü sorunu ile gelen tedarik krizi – Rıdvan ERTUĞ

Birleşik Krallık’ta  tedarik krizi  hissedilmeye başlandı - Neden bir HGV driver - Ağır vasıta sürücüsü sıkıntısı var ve sorun ne kadar kötüleşebilir? Bazı akaryakıt teslimatlarıyla...
- Reklam-

İngiltere eczaneleri, ilaç tedarikini sürdürme planı hakkında karanlıkta – Rıdvan ERTUĞ

İngiltere eczaneleri, Boris Johnson hükümetinin ilaç tedarikini sürdürme planı hakkında karanlıkta -Kimyagerler, sürücü sıkıntısının reçeteli ilaçların teslimatını olumsuz etkilememesini sağlamak için alınacak önlemlerin ayrıntılarını...

İskelede mahsur kalan kediyi Sahil Güvenlik ekipleri kurtardı

Beykoz İskelesi’nin altında mahsur kalan kedi, Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı DEGAK-4 timi tarafından kurtarıldı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, o anları sosyal medya hesabından paylaştı.Beykoz...

Kırıkhan’da ormanlık alanda yangın

Hatay’da ormanlık alanda yangın çıktı. İtfaiye ekiplerinin yangına müdahalesi sürüyor.Yangın, akşam saat 20.00 sıralarında Kırıkhan ilçesine bağlı Kaletepe Mahallesi’nde bulunan ormanlık alanda çıktı. Alınan...