Macron yine kudurdu: Türkiye’ye karşı AB’yi korumak zorundayız

Emmanuel Macron: Türkiye'ye karşı AB ülkelerinin egemenliğini korumak zorundayız

Emmanuel Macron: Türkiye’ye karşı AB ülkelerinin egemenliğini korumak zorundayız

Türkiye’ye olası bir yaptırım niyetiyle Brüksel’de toplanan AB ülkelerinden Fransa’nın Cumhurbaşkanı Macron, Ankara’ya karşı AB’nin egemenliğinin korunması gerektiğini söyledi.

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Türkiye’ye karşı olası bir yaptırım gündemi nedeniyle Brüksel’de bir araya geldi.

Konuya ilişkin ilk açıklamalar, zirveye katılan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından yapıldı.

AB liderlerinin bugün ve yarın düzenleyeceği zirve için Brüksel’e giden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, zirvenin gündem konularıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

‘TÜRKİYE’YE KARŞI, EGEMENLİĞİ KORUMAK ZORUNDAYIZ’ YORUMU

Macron, Doğu Akdeniz’de AB üyeleri Yunanistan ve Güney Kıbrıs’la gerilim yaşayan Türkiye’ye olası yaptırımlar konusunda “Türkiye ile ilişkilerde önemli bir tartışma yapacağız. Paris, net bir pozisyona bağlı kalmak istiyor. Ekim ayında alınan kararlara uymalıyız. AB devletlerinin egemenliğini ve Doğu Akdeniz’de istikrarı savunmalıyız. dedi.

MACRON’UN TÜRKİYE RAHATSIZLIĞI

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sismik araştırma faaliyetlerinden rahatsız olan Macron, AB ülkelerine benzer bir çağrıyı 20 Ağustos’ta yapmış, “Doğu Akdeniz’de Avrupa’nın egemenliğini korumak istiyoruz. Almanya ve Fransa; Yunanistan ve Kıbrıs ile dayanışmayı paylaşıyor, ancak aynı zamanda bölgenin istikrarını da sağlamak istiyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Emmanuel Macron: Türkiye ye karşı AB ülkelerinin egemenliğini korumak zorundayız #1

NATO: TÜRKİYE BATI’NIN PARÇASI

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise yaptırımlara temkinli yaklaştı. AB liderlerine Türkiye’ye olumlu yaklaşım sergilemeleri tavsiyesinde bulunan Stoltenberg, “Türkiye’nin NATO’nun ve Batı ailesinin parçası olduğu gerçeğini fark etmeliyiz.” dedi.

UZLAŞMAYI UMUYOR

Öte yandan Fransa lideri, Polonya ile Macaristan’ın dün vetoyu kaldırdığı AB bütçesiyle ilgili gelecek saatlerde nihai uzlaşıya varma umudunu dile getirdi.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

Uzun süreli Covid – Semptomlar düşünülenden daha da yaygın! – Rıdvan ERTUĞ

"Uzun süreli Covid" hastalık sonrası semptomlar muhtemelen düşündüğümüzden daha yaygın ve insanların %37'si enfeksiyondan altı ay sonra semptomlar gösteriyor - Yeni bir araştırmaya göre, koronavirüs...
- Reklam-

Başbakan Boris Johnson’a göre yakıt krizi istikrarlı hale geldi! – Rıdvan ERTUĞ

Birleşik Krallık’ta yakıt krizi gün geçtikçe büyürken, ülkenin başbakanı Boris Johnson, durum artık "istikrarlı hale geldiği" için sağlık görevlileri  gibi kilit çalışanların pompalardaki  öncelik verme planı...

Ajax-2 Beşiktaş-0

Şampiyonlar Ligi C Grubu ikinci hafta maçında temsilcimiz Beşiktaş, deplasmanda Hollanda ekibi Ajax'a 2-0 mağlup oldu.

28.09.2021/ Video

Günün öne çıkan gelişmelerini sizler için derledik; MİT’ten PKK’ya büyük operasyon: Suriye’de en üst düzey terörist etkisiz hale getirildiMilli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Suriye/Kamışlı bölgesinde düzenlediği...