Klarnetin babası Mustafa Kandıralı’dan kötü haber

Klarnetin babası Mustafa Kandıralı’dan kötü haber

Büyük klarnet sanatçısı Mustafa Kandıralı, 90 yaşında hayatını kaybetti. Kandıralı, yaklaşık 1,5 yıldır yaşlılığa bağlı organ yetmezliği nedeniyle tedavi görüyordu.

Dünyaca ünlü klarnet sanatçısı Mustafa Kandıralı, dün akşam yaşamını yitirdi.
Kandıralı’nın torunu Güneş Aybek, dedesinin kalp ve astım rahatsızlıklarından dolayı yaklaşık 1,5 yıldır tedavi görüyordu.
BUGÜN TOPRAĞA VERİLECEK
Kandıralı’nın cenazesi, bugün ikindi namazını müteakip İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığında toprağa verilecek.
MUSTAFA KANDIRALI KİMDİR?
Mustafa Kandıralı, 1930’yılında Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde dünyaya geldi.
Sanatçı, ilkokulu bitirmesinin ardından, altı kardeş olmanın getirdiği dezavantajlardan ve ailesinin ekonomik şartlarının bozuk olmasından dolayı ortaokula devam edemedi.
Bir uğraş edinmesi için amatör düzeyde klarnet çalan babası tarafından Kandıra Halkevine yazdırılan Mustafa Kandıralı, önceleri ud çalsa da radyoda Şükrü Tunar’ın klarnet taksimiyle başlayan klarnet sempatisi bir aşka dönüştü.
Kandıralı, kendi sazı olmadığı için babasının klarnetini gizli gizli çalmaya başladı ve ailesinin onayını alamayacağı düşüncesiyle 15 yaşında İstanbul’a kaçtı.
Keman sanatçısı Ama Recep ve Kanuni Sıtkı Bey ile tanışarak kendisine bir iş bulan Mustafa Kandıralı, ilk olarak 1945’te Tepebaşı Kibar Gazinosu’nda 4 lira yevmiye ile çalışmaya ve para biriktirmeye başladı.
PEK ÇOK ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ
Kandıralı, Akopos Alyanak’tan dersler alarak tekniğini ve repertuvarını geliştirirken,
dönemin büyük gazinolarında sahneye çıktı.
Ünlü sanatçılara klarnetiyle eşlik eden Mustafa Kandıralı, 1957’de radyo çalışmalarına başladı, aynı yıl Pate-Odeon Plak Şirketinin sahibinin isteği üzerine ‘Salon Çiftetellisi’ adlı ilk plağını çıkardı.

Kaynak Yeniçağ

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

Uzun süreli Covid – Semptomlar düşünülenden daha da yaygın! – Rıdvan ERTUĞ

"Uzun süreli Covid" hastalık sonrası semptomlar muhtemelen düşündüğümüzden daha yaygın ve insanların %37'si enfeksiyondan altı ay sonra semptomlar gösteriyor - Yeni bir araştırmaya göre, koronavirüs...
- Reklam-

Başbakan Boris Johnson’a göre yakıt krizi istikrarlı hale geldi! – Rıdvan ERTUĞ

Birleşik Krallık’ta yakıt krizi gün geçtikçe büyürken, ülkenin başbakanı Boris Johnson, durum artık "istikrarlı hale geldiği" için sağlık görevlileri  gibi kilit çalışanların pompalardaki  öncelik verme planı...

Ajax-2 Beşiktaş-0

Şampiyonlar Ligi C Grubu ikinci hafta maçında temsilcimiz Beşiktaş, deplasmanda Hollanda ekibi Ajax'a 2-0 mağlup oldu.

28.09.2021/ Video

Günün öne çıkan gelişmelerini sizler için derledik; MİT’ten PKK’ya büyük operasyon: Suriye’de en üst düzey terörist etkisiz hale getirildiMilli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Suriye/Kamışlı bölgesinde düzenlediği...