KILIÇTAROĞLU GRUPTA KONUŞTU

Kılıçdaroğlu: Devletin nasıl soyulduğunu hepimiz biliyoruz, mal varlıklarını açıklayamıyorlar

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

Bütçe sürecinden geçtik. Bu bütçenin 83 milyon vatandaşa getirdiği hiçbir artı yok. Bu bütçe tamamen tefecilere hizmet eden bir bütçedir. Bu bütçeye “evet” dememiz felsefemize aykırı. 

Şu bir gerçek, Türkiye’de insan hayatı çok ucuz. Gerekli önlemler alınmıyor. İnsanlar hayatlarını kaybediyorlar kazalar sonucu. Gaziantep’te hastanede patlama meydana geldi. 11 vatandaşımız hayatını kaybetti. Hepsine Allah’tan rahmet diliyoruz. Bu ve benzeri kazaların bir daha olmaması en büyük dileğimizdir. 

Covid-19 dünyanın ortak sorunu ve bu soruna karşı alınan önlemler yeterli mi? O kadar çaresiz ve stratejiden yoksunlar ki bu süreci yönetemediler. Esnafa faydamız olsun, sanayiciye, kuryeciye, bakkala faydamız olsun dediler program açıkladılar. 

Yardım edeceklerine vatandaşa IBAN gönderdiler. Ya sen yardım edeceksin, nereye gitti bu para? 

Kılıçdaroğlu’ndan asgari ücret açıklaması

805 aydın ortak bir bildiri yayımladılar. Neredeyse linç edecekler. Şu Türkiye’nin geldiği hale bakın. Katılır veya katılmazsınız o ayrı bir şey. Ama eleştirinin de bir dozu vardır. Doğruları reddetmek asla doğru değildir. Ki bu bizim darbe anayasının dahi öngördüğü bir düzenlemedir. ufku kararmış insanların bu bildiriye tepki göstermesini doğru bulmuyorum.

Kılıçdaroğlu’ndan Seval Türkeş ziyaretiyle ilgili açıklama

Üniversite öğrencilerini hangi gerekçeyle çırılçıplak arıyorsunuz. Bunun yalan olduğu ifade edildi ama gerçek olduğu çıktı ortaya. AKP Grup Başkanvekili Sayın Özlem Zengin “Türkiye’de çıplak arama olduğuna asla inanmıyorum” diyor. Oysa var, üstelik yıllardır var. Yöneten devletin nasıl yönettiğinin farkında değil. Kız çocuklarını, kadınları çırılçıplak soyup arıyorsunuz. Yönetmelikle yapmışsınız bunu. Bu yönetmeliğin kaldırılması için çaba harcadık.

Şimdi siz bu hareketinizle üniversitedeki kız çocuklarını kazanacağınızı mı düşünüyorsunuz? Adalet sağladığınızı mı düşünüyorsunuz? Emin olun anlamakta zorluk çekiyorum. Eğer çıplak aramayı kaldırırlarsa biz her türlü desteği vermeye hazırız. 

Esnaf zor durumda, esnafa sahip çıkmamız lazım. 

Günlük kazanıp günlük geçinen sokak satıcılarıyla ilgili hiçbir şey yok. Bunlar ne yapsınlar? Veriyorsan bir dükkan gitsinler çalışsınlar. Dükkan kiralayacak paraları yok. Bunlarla ilgili bir şey var mı? Hiçbir şey yok. 

Okul kantinlerinden bir süre kira alınmaması lazım. Adam kira ödeyecek ama okul kapalı, nereden gelir elde edecek bu insan. 

CHP döneminde kesinlikle Esnaf Bakanlığı kuracağız. Esnafa sahip çıkacağız. 

Katarlılar futbol karşılaşmalarını belli bir rakamla satın almışlar. Hayır biz bunu kabul etmiyoruz, bu parayı da ödemeyeceğiz dediler. Doları sabitlediler. Kulüpler geçenlerde bir açıklama yaptılar Katar şirketi bizim talebimizi karşılamadı.  Katarlı şirket ise, “biz parayı ödedik dedi. Soru şu spor kulüpleri bu parayı almadığına göre Katar şirketi de ben bu parayı ödedim dediyse bu para nerede?

Sudan yetmedi Nijerya’dan arazi kiralamışlar. Soru şu Nijer’de neden gidip de 1 milyon hektar niye kiralanır? Türkiye’de yer mi kalmadı? Destek verilecekse bizim çiftçiye destek verin. Çiftçinin bundan haberi yok. Sana verilmeyen para başka yerlere veriliyor, ekilmeyen toprak başka yerlerde ekiliyor, sana sahip çıkılmıyor ama Nijer’e sahip çıkılıyor. Çiftçi burada perişan vaziyette sen kalkıp Nijer’de arazi kiralıyorsun .Kabul edebileceğimiz bir konu değil.

Mardin’de elektrik faturaları milleti perişan etmiş vaziyette. CHP iktidarında bu elektriği vatandaşın istediği koşullarda vatandaşa vereceğiz. Gerekirse devletleştireceğiz gerekirse Mardinli üreticiye destek vereceğiz. 

Mardin’de en çok oyu alan partilerden birisi AKP, Şanlıurfa da öyle. Ama çiftçiye şunu söylüyorlar “Ne yaparsan yap sana hizmet etmeyeceğiz sen nasıl olsa bize oy vereceksin.” Şimdi bütün çiftçilere söylüyorum. Gidip hala Ak Parti’ye oy verirseniz benim iki elim yakanızda olacak. Çoluk çocuğunuzun hakkını birilerine vermeyin sahip çıkın. 

BEŞİKTAŞ SALDIRISINDA ÖLENLERİN YAKINLARINA BAĞLANAN AYLIK

TBMM Genel Kurulu’nda 2021 yılı bütçesi konuşulurken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Beşiktaş’ta 10 Aralık 2016’da, 46 kişinin öldüğü saldırıda hayatını kaybeden genç tıp öğrencisi Berkay Akbaş’ın annesi ve babasına kişi başı 121 lira 96 kuruş verildiğini söylemişti. Kılıçdaroğlu’nun sözleriyle ilgili söz alan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Terör eylemi sonucu şehit olan bir polis memurumuzun babasına 121,96 TL aylık bağlanması söz konusu değildir arkadaşlar. Nereden alıyorsunuz bu rakamları bilmiyorum” demişti. Kılıçdaroğlu, konuya ilişkin şöyle konuştu:

Devletten bu kadar nasıl haberdar değiller. En azından ses çıkarmazsın şu Kılıçdaroğlu’nun söylediği rakamlar ne dersin. İktidar kanadından size verilen her bilginin yüzde 90’ı yanlıştır. Ama benim verdiğim her bilgi yüzde 100 doğrudur. Şimdi bu makbuzları göndereceğim. Görevden ayrılmasını ya da benden özür dilemesini isteyeceğim.

Fuat Oktay da bu 121 lira aylıkla ilgili açıklama yaptı. Sen yönünü saraya ve Erdoğan’a dönmüşsün; biz 83 milyona dönmüşüz. Küçük bir rahatsızlık geçirmiş bu vesileyle geçmiş olsun dileklerimizi de iletelim. Şehitler hepimizin şehididir. Fuat Oktay’ın şunu demesini beklerdim. Nereye gitti bu 52 milyon lira. Kim bu parayı yedi? Siz vicdanlıysanız, hiç hakkı içselleştirmişseniz bu 52 milyon lira nereye gitti diye sormalısınız. Benim verdiğim rakamlar da devletin rakamı ama sizin verdiğiniz rakamlar yalan. Siz açıkça yalan söylüyorsunuz.”

Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle devam etti:

Erdoğan “CHP iktidara gelirse AKP’yi kapatacak” diyor. Yalan söylüyor. Yalanı devlet politikası haline getirirseniz en büyük kötülüğü yapmış olursunuz. Eleştirirken yalan söylemeyeceksiniz. Niye kapatalım AKP’yi. Kapatacak olan organlar var. İlgili siyasi partiler yasası var. “AK Parti’yi destekleyen şirketlere el koyacağız” demişiz. Tam bir akıl tutulması. Böyle bir şey hiç ağzımızdan çıkmadı. Bir insan bu kadar katmerli yalanı nasıl söyler hayret ediyoruz. Üstelik cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturuyor. Bunların danışmanı da mı yok.

Tüyü bitmemiş yetimin hakkını ben savunmayacaksam kim savunacak. Hangi yaşam tarzından olursa olsun bu coğrafyada bir çocuğun yatağa aç girmesini asla kabul etmeyeceğiz. Devletin nasıl soyulduğunu hepimiz biliyoruz. Mal varlıklarını açıklayamıyorlar. Mal varlıklarıyla devleti yöneten tehdit ediliyorsa o ülkede ciddi bir sorun vardır. Araştırmazsanız namertsiniz diyemiyorsun, sesin bile çıkmıyor! Neden?

Yurt dışındaki paralar Türkiye’ye gelirse sıfır vergi ama asgari ücretli çalışınca dünyanın vergisini alıyorlar. Vicdan sahibi Ak Partili kardeşlerimin bilmesini istiyorum. 

Kararı hakim değil de Saray telkin ediyorsa biz buna hakim diyebilir miyiz? Adaletsizliği dağıtan bir insan ‘hakim’ unvanı alabilir mi?

Kılıçdaroğlu’ndan ‘İrfan Fidan’ tepkisi: Hırsızın AYM üyeliğinde ne işi var?

Eski AKP Milletvekili Hamza Yerlikaya, bir bankanın (Vakıfbank) yönetim kuruluna atandı. Bu sahtekar TBMM’de üniversite mezunu görünüyor. Getirip başdanışman olarak görev veriyorsunuz. Mahkeme kararı var. Sen söylemişsin. Hala diyor ki, “İspat edin”. Hamza Yerlikaya’nın bir numaralı sahtekar olduğunu Türkiye’de herkes biliyor. Sahte diplomayla iş mi yapılır. Bence haksızlık yapıyoruz kendisine. Merkez Bankası’na atamak lazım.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

İzmir açıklarında 28 düzensiz göçmen kurtarıldı

İzmir’in Menderes ilçesi açıklarında, Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına geri itilen 2 can salı içerisindeki 28 düzensiz göçmen, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince kurtarıldı.Sahil Güvenlik...
- Reklam-

Çin’den Kırgızistan’a yaklaşık 1 milyon doz Covid-19 aşısı yardımı

Çin’de hükümet, Kırgızistan’ın sosyoekonomik kalkınmasını desteklemek için ülkeye 650 milyon yuan (yaklaşık 100 milyon ABD doları) tahsis etmeye ve yaklaşık 1 milyon doz Covid-19...

Koronalı genç kadından ilginç ’ceza’ tepkisi: “İsterseniz 10 bin lira yazın”

Kırıkkale’de Covid-19 PCR testi pozitif olan genç bir kadın, arkadaşlarıyla birlikte caddede dolaşırken polise yakalandı. Genç kadın, karantina kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle de uygulanan...

Eve giren hırsız önce kafasını kapıya vurdu sonra da bıçakladı

Bursa’da gece saatlerinde yaşanan olayda evde tek başına olan ve kocasını bekleyen Necibiye B. (42) evine giren hırsız tarafından kafasının kapıya vurmasının ardından bıçaklandı....