Karadeniz kadını !

Karadeniz’in çalışkan kadınları: Köy toplansa evde tutamaz

Karadeniz’de çalışkanlıkları ile bilinen yöre kadınları, corona virüs salgınında da boş durmuyor. Yazın olduğu gibi kışın da girdikleri tarlalarında organik ürünleri yetiştiren kadınların sırtlarında taşıdığı yük çoğu zaman kendi ağırlıklarını geçiyor.

Kaynak : NTV

Karadeniz'in çalışkan kadınları: Köy toplansa evde tutamaz - 1

Karadeniz Bölgesi’nin kırsal kesimlerinde yaşayan kadınlar, genç yaşlardan itibaren aile bütçelerine katkıda bulunmak için çalışıyor.

Karadeniz'in çalışkan kadınları: Köy toplansa evde tutamaz - 2

Bölgenin zorlu doğa koşullarına rağmen yaz- kış bağ, bahçe ve tarlalarda çalışan kadınlar çay ve fındık topluyor, ot kesip, hayvanlarının bakımını yapıyor.h

Karadeniz'in çalışkan kadınları: Köy toplansa evde tutamaz - 3

Karadenizli kadınlar, yaşamın zorluklarını aşmak ve evlerinin geçimini temin için her alanda kendini gösteriyor. Pandemi de boş durmayan yöre kadınları; kışlık yiyecek ve yakacakları için zorlu doğa koşullarına aldırış etmeden sarp yamaçlarda arı gibi çalışıyor.

Karadeniz'in çalışkan kadınları: Köy toplansa evde tutamaz - 4

Yılın dört mevsimi çalışan kadınlar, havaların güneşliği geçtiği günleri de değerlendirip, ormanda kışlık yakacak ihtiyaçlarını hazırlıyor. Sabahın ilk ışıklarıyla kalkan, güne ev işlerini ve hayvanlarını beslemekle başlayan kadınlar, tüm günlerini arazide ormanlık alanlarda geçiriyor.

Karadeniz'in çalışkan kadınları: Köy toplansa evde tutamaz - 5

Yaz aylarını genelde yayla ve mezra alanda geçiren kadınlar; salgın tedbirlerindeki kısıtlamada ise yöneldikleri tarla, bağ ve bahçe işlerine ağırlık veriyor. Zorlu doğa koşullarının hakim olduğu bölgede salgın tedbirleri kapsamında önlemlerini alanlar, ektikleri organik ürünleri tüketiyor, hayvancılıkla da uğraşıyor, kimileri de odun yaparak kışlık ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Karadeniz kadının çoğu eşi ise gurbette çalışarak aile ekonomisine destek sağlıyor.

Karadeniz'in çalışkan kadınları: Köy toplansa evde tutamaz - 6

Trabzon’un Düzköy ilçesi sakini Fatma Civelek, sırtında taşıdığı yükün ağırlığına aldırış etmeden yöresel türküler söyleyerek ilerlemiş yaşına rağmen neşesini ortaya koyuyor. Civelek, “Güz geldi, havalar da güzel evde duramıyoruz. Kışın kar yağıp doldurdu mu dışarı çıkıp bir şey alamıyoruz. Onun için kışlık hazırlıklarımızı şimdiden tamamlıyoruz. Çalışmaktan çoraplarım yırtıldı ayağımda. Bunalıyoruz, yoruluyoruz ama Karadeniz kadını her yerde çalışıyor. Sırtımda taşıdığım yük 50 kilo vardır” dedi.

Karadeniz'in çalışkan kadınları: Köy toplansa evde tutamaz - 7

Ormanda odun toplayan ve hayvanları için ot kesen Aysel Eraydın, “Biz alıştık böyle çalışmaya, bizi köy toplansa evde durduramaz” diye konuştu.

Karadeniz'in çalışkan kadınları: Köy toplansa evde tutamaz - 8

Köyünde tarla işleriyle uğraşan Fatma Yavuz, kısıtlama günlerinin şehirlerde kalanlar için daha zor geçtiğini belirterek, “İnek bakıyoruz. Tarlada bağ ve bahçe işleri ile ilgileniyoruz. Zamanı bu şekilde geçirmeye çalışıyoruz. Hem işimi yapıyorum hem de hava alıyorum. Allah şehirde dört duvar arasına sıkışana yardım etsin. Onlar için daha da zor” şeklinde konuştu.

Karadeniz'in çalışkan kadınları: Köy toplansa evde tutamaz - 9

Ormandan odun toplayıp gelen Gülşen Birinci de, “Bizim buralar çok kalabalık olmadığı için evimizin yakınlarında dışarı çıkabiliyoruz. Ormana gittik odunlarımızı yaptık. Hava aldık. Şimdi evde yemek yapacağız, ev işlerimizi yapacağız. Günü bitireceğiz” ifadelerinde bulundu.

Karadeniz'in çalışkan kadınları: Köy toplansa evde tutamaz - 10
Karadeniz'in çalışkan kadınları: Köy toplansa evde tutamaz - 11

Karadeniz'in çalışkan kadınları: Köy toplansa evde tutamaz - 12
Karadeniz'in çalışkan kadınları: Köy toplansa evde tutamaz - 13
Karadeniz'in çalışkan kadınları: Köy toplansa evde tutamaz - 14
Karadeniz'in çalışkan kadınları: Köy toplansa evde tutamaz - 15
Karadeniz'in çalışkan kadınları: Köy toplansa evde tutamaz - 16
Karadeniz'in çalışkan kadınları: Köy toplansa evde tutamaz - 17
Karadeniz'in çalışkan kadınları: Köy toplansa evde tutamaz - 18
- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

Dr. İzel Levi Coşkun’un Süreklilikten Sürdürülebilirliğe Kitabı Çıktı!

Dr. İzel Levi Coşkun’un Süreklilikten Sürdürülebilirliğe Kitabı Çıktı! Mazars Denge CEO’su ve Kurumsal Sürdürülebilirlik Elçisi Dr. İzel Levi Coşkun, yıllardır yürüttüğü sürdürülebilirlik çalışmalarına bir yenisini...
- Reklam-

Esenyurt’ta işe giden sevgilisine dehşeti yaşattı, göğsünden bıçaklayıp kaçtı

Esenyurt’ta bir kişi eski sevgilisi olduğu iddia edilen kadını işe gittiği esnada sokak ortasında göğsünden bıçaklayarak kayıplara karıştı. Yaralı kadın hastaneye kaldırılırken, kadının sokak...

Soğuk ve yağışlı hava geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin yarından itibaren Karadeniz üzerinden gelen soğuk ve yağışlı hava kütlesinin etkisi altına gireceği tahmin ediliyor.Yurdun büyük bölümünde...

Borsa ilk yarıda yükseldi

Borsa İstanbul, günün ilk yarısında yüzde 0,34 değer kazandı.Borsa İstanbul 100 (BIST) endeksi günün ilk yarısında yüzde 0,34’lük değer kazandı. Endeks 4,80 puan artışla...