KAR ALTINDA EĞİTİM!

Malatya’nın Akçadağ ilçesinde yaşayan üniversite öğrencileri köylerinde internet çekmediği için eğitim online eğitim alabilmek için karlı havada evlerinden uzak bir noktada derse katılıyor.

Koronavirüs (corona virüs) nedeniyle eğitimde yüzyüze eğitime verilen aranın ardından öğrenciler uzaktan eğitim ile derslerine devam ediyor. Fakat Malatya’nın Akçadağ ilçesindeki bir köyde yaşayan üniversite 4. sınıf öğrencisi Merve Kozan ile üniversite 2. sınıf okuyan Erkan Polat için canlı derslere dahil olmak adeta bir eziyete dönüşüyor.  

KARLI HAVADA BATTANİYE ALTINDA DERS 

Köylerinde internetin çekmemesi nedeniyle her gün evlerinden yüzlerce metre uzaklıkta bir noktaya gitmek zorunda kalan öğrenciler, burada üzerlerine attıkları battaniyelerle soğuk kış günlerinde canlı derslerine girmek için uğraşıyorlar.  

d3.jpg

“ZORDA OLSA DERSLERE GİRMEK İÇİN UĞRAŞIYORUM”

Kırıkkale Üniversitesi’nde İçmimarlık bölümünde son yılını okuyan 21 yaşındaki Merve Kozan, kar yağışının olduğu bugünlerde, dersinin olduğu saatlerde köyde internetin çok az çektiği bir noktaya giderek eğitimini sürdürmeye çalışıyor. 

Her gün evden üzerine kat kat elbiseler giyerek çıkan Merve Kozan, üniversiteden bu yıl mezun olması için bu zorluklara katlandığını söylüyor. Köyün genelinde şebekeler çekmediği için sadece evlerine uzak bir noktada da az da olsa internetin gelip gittiğini söyleyen Kozan, “Zorda olsa gelip derslerime girmek için uğraşıyorum.  

Bugünlerde kış iyice bastırdı, yaz olsa yine idare edilirdi ama şu anda kat kat giyinerek dışarıda eğitimimi sürdürmeye çalışıyorum” dedi. Yaşadıkları internet sorunu nedeniyle başvuruda bulunduklarını ancak çözüm bulunamadığını anlatan Kozan, “Sesimizi duysunlar, bu yıl artık mezun olamayacağımı düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.   

“ŞEBEKE GİDİP GELDİĞİ İÇİN SINAVDAN DÜŞÜK ALDIM”

Ankara Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde 2’inci sınıf okuyan 21 yaşındaki Hakan Polat da, arkadaşı Merve gibi internetin zayıf çektiği uzak bir noktaya her gün gelerek derse girmeye çalışıyor. Sağlık çalışanlarından sonra pandeminin en çok öğrencileri etkilediğini ifade eden Polat, “Geçen gün zorda olsa uzaktan eğitime bağlandım, Online sınavımız vardı. Şebeke gidip geldiği için zar zor 9 soruyu çözdüm ve 40 puan aldım. Finalde yüksek puan alamadığım durumda bu dönem okulum uzayacak” diye konuştu.  

BİRÇOK ÖĞRENCİ AYNI DURUMDA

Kış nedeniyle şuan da nüfusu yaklaşık 90 kişi olan köyde, birçok öğrenci de aynı şekilde eğitimlerinden mahrum kalırken Erzincan Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyat ölümünden mezun olan 23 yaşındaki Gülhanım Kozan da aynı sıkıntıdan mağdur. KPSS’ye hazırlanan ancak internetin çekmemesi nedeniyle ders çalışamayan üniversite mezunu genç kızda, diğer öğrenciler gibi köyde internetin çektiği noktaya giderek sınava hazırlanıyor.  

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

19.09.2021/ Video

Günün öne çıkan gelişmelerini sizler için derledik;
- Reklam-

ANKARA’DA 400 MOTOSİKLET TUTKUNU GAZİLER İÇİN TURLADI

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) ile Ankara Kent Konseyi’nin katkılarıyla "Gaziler Sürüşü" etkinliği düzenlendi. Etkinliğe katılan Gazi İzzet Ertunç, "Buraya Kıbrıs’tan, İstanbul’dan, İzmir’den gelen arkadaşlarımız...

ANKARA BAROSU SEÇİMLERİ SONUÇLANDI: ERİNÇ SAĞKAN YENİDEN BAŞKAN SEÇİLDİ

Ankara Barosu’nun 66. Olağan Genel Kurulu’nda Demokratik Sol Avukatlar Grubu’nun adayı Erinç Sağkan, en çok oyu alarak ikinci kez başkanlığa seçildi. Ankara Barosu’nun 66. Olağan...

Çocuklar Diyanet’in tornasından geçsin isteniyor

"Diyanet İşleri Başkanı ve bağlı olduğu iktidar, vergileriyle maaşlarını ödeyen ailelerin çocuklarını nasıl büyütmek istediklerine bakmaksızın, bütün çocuklar aynı tornadan geçsin istiyor." Banu Güven...