Kamu kurumu yasağa rağmen işçi çıkarttı

Ardahan İl Özel İdaresi Personel A.Ş.’d çalışan 57 işçi, işten çıkarma yasağına rağmen işten çıkarıldı. Duruma tepki gösteren işçiler “Pandemi döneminde işçi çıkarılmayacağı söyleniyor, bırakın özel sektörü devlet kurumundan işçi çıkarılıyor” dedi.

Kamu kurumu yasağa rağmen işçi çıkarttı

Ardahan İl Özel İdaresi Personel A.Ş. bünyesinde Köy Alt Yapısını Destekleme Projesi’nde (KÖYDES) çalışan 57 işçi, işten çıkarma yasağı olmasına karşın işten çıkarıldı.

Kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya geçişini düzenleyen 696 sayılı KHK kapsamında olmadığı değerlendirildi. Değerlendirmeyi 2018 yılında idareye gelen Mülkiye müfettişleri yaptı ve işçileri çıkarılması gerektiği yönünde rapor tuttu.

MESAİ BİTİMİNE 1 SAAT KALA İŞTEN ÇIKARILDILAR

İşçilere 4 Aralık 2020 günü işten çıkarıldıkları tebliğ edildi. Mesai saati bitimine 1 saat kala araçlarından indirilen işçilere, “İşten çıkarıldınız” denildi ancak pandemi ve kış koşulları hiç düşünülmedi. Üstelin koronavirüs pandemisi nedeniyle işten çıkarmak yasaktı.

Ardahan Valiliği ise yaptığı yazılı açıklamada, daha önce taşeronda çalışan işçilerin kadrolu olarak işe alınmasının mevzuata aykırı olduğu yönünde Mülkiye müfettişi raporu bulunduğu belirtilerek, durum şöyle anlatıldı:

“Kanun Hükmünde Kararnamede belirtilen şartları taşımayan ve hak sahibi olmayan kişilerin İl Özel İdaresi Personel A.Ş.’de istihdam edilmelerine ilişkin yapılan işlemin 375 sayılı KHK’nın geçici 23’üncü ve 24’üncü maddesine aykırı gerçekleştirildiği yönünde tespite yer verilmiştir.”

İŞÇİLER EYLEM YAPTI

Bu duruma tepki gösteren işçiler ise protesto eylemi yaptı. İşçiler işleri geri verilmediği takdirde Ankara’ya gideceklerini açıkladılar. İşçiler gece gündüz Ardahan halkına hizmet ettiklerini, ailelerinden uzak kaldıklarını belirterek, “Sonucu böyle olmamalıydı” dediler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya seslenen işçiler, “Pandemi döneminde işçi çıkarılmayacağı söyleniyor, bırakın özel sektörü devlet kurumundan işçi çıkarılıyor” diyerek çözüm beklediklerini dile getirdiler.

“HUKUKİ HATA”

Ardahan Baro Başkanı Osman Nuri Yıldız kamudaki taşeron işçilerin kadroya geçirilmesinin ardından 57 işçinin de kadroya alındığını, ancak 2018 yılında düzenlenen Mülkiye müfettişi raporuna dayanarak, işçilerin işten çıkarıldığını söyledi. Yıldız bu işçilerin işten atılmasını ‘hukuki hata’ diye değerlendirerek, “Ardahan İl Özel İdaresi bu işçileri kendi işinde istihdam ettiği için kadroya geçirildi. Raporda ise işçilerin kadroya geçme haklarının olmadığı belirtiliyor. Bu gerekçeyle işçilerin iş akitleri sonlandırıldı. Pandemide istihdam sıkıntısı değerlendirildiğinde, 57 aile ve çevresi ciddi anlamda mağduriyet yaşayacak” diye konuştu.https://57a6f8c201f7d6363059942ec9ed7d03.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-37/html/container.html

Yıldız, Ardahan’daki işçilerin de 696 sayılı KHK kapmasında olduğunu vurgulayarak, “İşçilerin mağduriyetinin pandemi koşullarında giderilmesi doğru işlem olacaktır. İdare bu işlemi gerçekleştirmezse, işçilerimize hukuki desteği vereceğiz. İdare bu yanlıştan kendi kararıyla dönmeli” dedi. 

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI UZATILDI

İş Kanunu’nun geçici 10. maddesinin birinci ve ikinci fıkralarında belirtilen süreler de 17 Kasım 2020’den itibaren 2 ay uzatıldı.

Söz konusu fıkralarda, her türlü iş veya hizmet sözleşmesinin, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri sebepler, iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, iş yerinin herhangi bir sebeple kapanması, faaliyetinin ve işin sona ermesi halleri dışında işveren tarafından feshedilemeyeceği düzenleniyor.

Fıkralarda ayrıca maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 aylık süreyi geçmemek üzere işverenin işçiyi tamamen veya kısmen ücretsiz izne ayırabileceği, bu kapsamda ücretsiz izne ayrılmanın, işçiye haklı nedene dayanarak sözleşmeyi fesih hakkı vermeyeceği belirtiliyor.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

Birleşik Krallık – Ağır vasıta sürücü sorunu ile gelen tedarik krizi – Rıdvan ERTUĞ

Birleşik Krallık’ta  tedarik krizi  hissedilmeye başlandı - Neden bir HGV driver - Ağır vasıta sürücüsü sıkıntısı var ve sorun ne kadar kötüleşebilir? Bazı akaryakıt teslimatlarıyla...
- Reklam-

İngiltere eczaneleri, ilaç tedarikini sürdürme planı hakkında karanlıkta – Rıdvan ERTUĞ

İngiltere eczaneleri, Boris Johnson hükümetinin ilaç tedarikini sürdürme planı hakkında karanlıkta -Kimyagerler, sürücü sıkıntısının reçeteli ilaçların teslimatını olumsuz etkilememesini sağlamak için alınacak önlemlerin ayrıntılarını...

İskelede mahsur kalan kediyi Sahil Güvenlik ekipleri kurtardı

Beykoz İskelesi’nin altında mahsur kalan kedi, Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı DEGAK-4 timi tarafından kurtarıldı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, o anları sosyal medya hesabından paylaştı.Beykoz...

Kırıkhan’da ormanlık alanda yangın

Hatay’da ormanlık alanda yangın çıktı. İtfaiye ekiplerinin yangına müdahalesi sürüyor.Yangın, akşam saat 20.00 sıralarında Kırıkhan ilçesine bağlı Kaletepe Mahallesi’nde bulunan ormanlık alanda çıktı. Alınan...