Japonya, Fransa ve ABD Doğu Çin Denizi’nde ortak tatbikata hazırlanıyor, İngiliz uçak gemisi Queen Elizabeth Doğu Çin Denizi yolcusu

Japonya, Fransa ve ABD Doğu Çin Denizi’nde ortak tatbikata hazırlanıyor, İngiliz uçak gemisi Queen Elizabeth Doğu Çin Denizi yolcusu

Japon medyasından Sankei gazetesi kaynaklara dayandırdığı haberinde Japon ordusunun Mayıs ayında Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri ile beraber ortak bir tatbikat gerçekleştireceği iddia edildi.

Tatbikat sırasında üç ülkenin kuvvetleri Japonya sularındaki ıssız adalara organize bir şekilde çıkartma yapacak. Aynı zamanda adaların düşman işgalinden kurtarılması ve savunmaya alınması senaryoları da uygulanacak.

Sankei’ye göre üçlü tatbikat Çin’e güçlü bir caydırıcı mesaj gönderebilir.

Japonya ve Çin arasında Doğu Çin Denizi’nde gerilimi sürekli olarak yüksek tutan Senkaku/Diaoyu Adaları sorunu 1895’ten bu yana devam ediyor.

Nitekim Sankei’de yer alan haberde tatbikatın icra edilmesindeki esas amacının Çin’in, Doğu Çin Denizi’nde Japonya’ya ait adaların olduğu bölgede hak iddia etmesine karşı olduğu belirtildi.

Fransız Donanması Amirali Pierre Vandier, Sankei gazetesine daha önce verdiği bir röportajda “Bölgedeki varlığımızı göstermek ve Fransa ve Japonya işbirliğine dair bir mesaj vermek istiyoruz” demişti.

Amiral Vandier “Bu mesaj Çin’i hedef alıyor. Bu mesaj çok uluslu bir işbirliği ve denizlerde geçiş serbestliğine işaret ediyor” ifadelerini kullanmıştı.

Birleşik Krallık Doğu Çin Denizine Uçak Gemisi Gönderiyor

Dün Japon haber ajansı Kyodo tarafından yapılan bir habere göre Birleşik Krallık, Queen Elizabeth uçak gemisi ve görev grubunu 2021 yılı içerisinde Japon sularına göndermeyi düşünüyor.

Queen Elizabeth uçak gemisi ve görev grubunun bölgede Amerikan ve Japon askeri unsurlarıyla ortak tatbikatlar gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Batı Pasifik bölgesinde ABD dışında bugüne kadar uçak gemisi konuşlandıran ülke bulunmuyordu.

2017’de göreve alınan Queen Elizabeth uçak gemisi, İngiliz donanması için bugüne kadar inşa edilen en büyük ve güçlü gemi. 65.000 ton ağırlığında ve 280 metre uzunluğunda.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

Dr. İzel Levi Coşkun’un Süreklilikten Sürdürülebilirliğe Kitabı Çıktı!

Dr. İzel Levi Coşkun’un Süreklilikten Sürdürülebilirliğe Kitabı Çıktı! Mazars Denge CEO’su ve Kurumsal Sürdürülebilirlik Elçisi Dr. İzel Levi Coşkun, yıllardır yürüttüğü sürdürülebilirlik çalışmalarına bir yenisini...
- Reklam-

Esenyurt’ta işe giden sevgilisine dehşeti yaşattı, göğsünden bıçaklayıp kaçtı

Esenyurt’ta bir kişi eski sevgilisi olduğu iddia edilen kadını işe gittiği esnada sokak ortasında göğsünden bıçaklayarak kayıplara karıştı. Yaralı kadın hastaneye kaldırılırken, kadının sokak...

Soğuk ve yağışlı hava geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin yarından itibaren Karadeniz üzerinden gelen soğuk ve yağışlı hava kütlesinin etkisi altına gireceği tahmin ediliyor.Yurdun büyük bölümünde...

Borsa ilk yarıda yükseldi

Borsa İstanbul, günün ilk yarısında yüzde 0,34 değer kazandı.Borsa İstanbul 100 (BIST) endeksi günün ilk yarısında yüzde 0,34’lük değer kazandı. Endeks 4,80 puan artışla...