İtalya’da kadın cinayetleri 2020’nin ilk yarısında artış gösterdi

İtalya’da son açıklanan verilere göre, 2020 yılının Temmuz ayına kadar olan sürede 59 kadın cinayeti işlendi. Bir önceki yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında kadın cinayetlerinin arttığı görüldü.
İtalya İstatistik Kurumu (ISTAT), kadın cinayetlerine ilişkin son verilerin yer aldığı raporu açıkladı. 2018 yılında 133 kadın cinayetinin işlendiği ülkede, 2019 yılında ise 111 kadın cinayet sonucu hayatını kaybetti. ISTAT tarafından açıklanan son veriler ise 2020 yılının ilk 7 ayını içeriyor. Rapora göre, 2020 yılının Temmuz ayına kadar olan sürede 59 kadın cinayeti işlendi. Aynı dönemler kıyaslandığında kadın cinayetlerinde artış gözlemlendiğini ortaya koyan raporda, 2019 yılının aynı döneminde ise 56 kadın cinayetinin işlendiği açıklandı.
ISTAT’ın son 25 yıl verilerine göre, İtalya’da son 25 yılda toplam kadın cinayetinin 5’te bir oranda düştüğü ancak kayda değer oranda düşüş olmadığı gözlemlendi.

KATİL GENELLİKLE KURBANIN YAKINI
İtalya’da 2019 yılında işlenen kadın cinayetlerinde katillerin yüzde 88.3’ünün öldürdüğü kadının yakını olduğu belirlendi. Kadın cinayetlerinin yüzde 61.3’ü kurbanın partneri ya da eski partneri tarafından işlendi. 111 kadın cinayetinin 55’inin faili ise kadının eşi ya da sevgilisi oldu. Cinayetlerin yüzde 11.7’si ise eski eş ya da eski sevgili tarafından işlendi. 25 kadın ise ebeveyn ya da çocuklarının da dahil olduğu yakın aile bireyi tarafından ’kadın olduğu için’ öldürüldü. Vakaların yüzde 4.5’inde ise katilin, kurbanın iş ya da arkadaş çevresinden olduğu belirlendi. 2018 yılı verileriyle karşılaştırıldığında katilin partner ya da eski partner olduğu vakalarda artış gözlemleniyor. 2018 yılında bu oran yüzde 54.9, 2014 ise yüzde 54.7 olarak kaydedildi.

KARANTİNA DÖNEMİNDE YARDIM HATTINA BAŞVURANLAR ARTTI
İtalya’da ISTAT verilerine göre, salgın nedeniyle sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan Mart-Haziran ayları arasında “şiddet ve taciz acil yardım” ücretsiz hattına bin 522 ihbar gelirken, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 119 artış gösterdi.
Yardım hattına gelen 15 bin 280 çağrının yaklaşık 3’te biri şiddet nedenli oldu. Ev içi şiddet çağrıları bir önceki yıla oranla 2 kat arttı.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

UEFA ülkeler sıralamasında Türkiye 19. sırada kaldı

Bu sezonu ülke sıralamasında ilk 15'te bitiremezsek, 2023/24'te Şampiyonlar Ligi'ne 1 (play-off turu), UEFA Avrupa Ligi'ne 0 ve UEFA Avrupa Konferans Ligi'ne 3 takımla...
- Reklam-

Müdürüne sinirlendiği için ofise fare bırakan çalışana altı ay hapis cezası verildi

İrlanda’da, müdürüne sinirlendiği için ofise iki fare bırakan çalışan, altı ay hapis cezasına çarptırıldı.İrlanda County Cork’ta yaşayan ve 23 yıldır belediyede çalışan John O’Neill,...

Faruk Loğoğlu: Büyükelçiler istenmeyen kişi ilan edilmeyecek, Erdoğan’ın tabiri doğru değil

Faruk Loğoğlu: Büyükelçiler istenmeyen kişi ilan edilmeyecek, Erdoğan'ın tabiri doğru değil Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Söyledim Dışişleri Bakanımıza, bizim bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz...

KİTAP FİYATLARI ARTINCA TAKAS KİTABA İLGİ ARTTI

Kitap fiyatlarının artması ile Kayseri’nin Kocasinan ilçesindeki sahaflara olan ilgi arttı. Özellikle, ikinci el ders kitapları ve yardımcı kitaplar ile kırtasiye malzemesi almak için...