İngiltere eczaneleri, ilaç tedarikini sürdürme planı hakkında karanlıkta – Rıdvan ERTUĞ

İngiltere eczaneleri, Boris Johnson hükümetinin ilaç tedarikini sürdürme planı hakkında karanlıkta –Kimyagerler, sürücü sıkıntısının reçeteli ilaçların teslimatını olumsuz etkilememesini sağlamak için alınacak önlemlerin ayrıntılarını bekliyor. Eczaneler, koronavirüs pandemisinin başlangıcında görülen türden insanların panik satın alımlarından kaçınmak istiyor. Eczacılar, sürücü sıkıntısı nedeniyle ilaç tedarikinde yaşanan gecikmelerle başa çıkmak için hangi önlemlerin alındığına dair hükümetten ayrıntılı bilgi bekliyor.
Durum kötüleşirse, eczacılar, bir geri adımın, hükümetin sert Brexit endişeleri zeminine karşı, bilinen tedarik sorunları olan ilaçlara hitap etmek için başlangıçta hazırladığı “ciddi bir kıtlık protokolünün” kullanılmasını içerebileceğini öne sürdüler. Eczacıların, reçeteyi yazan kişiyle iletişime geçmelerine gerek kalmadan, ilaçların alternatif formlarını ve güçlü yönlerini tedarik etmelerini sağlayacağı bekleniyor.

The National Pharmacists Association – Ulusal Eczacılar Birliği (NPA) Pazar günü yaptığı açıklamada, bazı eczanelere yapılan teslimatların azaldığının farkında olduğunu ve üyelerinin sorunlar oluştuğunda ihtiyaç duyulan ilaçları almak için yerel pratisyen hekimlerle birlikte çalıştığını söyledi. The National Pharmacists Association – Ulusal Eczacılar Birliği NPA sözcüsü, “Dayanıklı bir ilaç tedarik zinciri, ulusun sağlığı için açıkça hayati önem taşıyor, bu nedenle bunun hasta bakımını etkileyen yaygın bir soruna dönüşmesine izin verilmemesi önemlidir” diye ekledi.


Birleşik Krallık’taki bağımsız topluluk eczanesi uzmanları endişeliler. Bağımsız Çoklu Eczaneler Birliği’nin CEO’su Leyla Hannbeck, tedarik hatlarının kesintiye uğramamasını sağlamak için hangi önlemlerin alındığı sorusunu gündeme getirdiğini söyledi. Birleşik Krallık’ta 2.000’den fazla bağımsız eczaneyi temsil eden Hannbeck, “Bu, hükümet temsilcileriyle yuvarlak bir masada sorduğum bir soruydu, bu yüzden umarım biraz güvence alırız.İnsanların ilaçsız kalmaması için her türlü olasılığa karşı hazırlıklı olduğumuzdan emin olmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” dedi.


Eczacılar, özellikle Covid -19 güçlendirici aşıların ve grip aşılarının yapıldığı bir zamanda, geçen yıl pandeminin başlangıcında görülen panik satın almanın tekrarlanmamasını sağlamak için uyarıyorlar.


Sunday Telegraph’a konuşan eczaneler, bazı siparişlerin ya geç geldiğini ya da hiç müşterilere hizmet verilmediğini söyledi. Ancak tedarik zinciri krizinin yol açtığı akaryakıt sıkıntısı nedeniyle sorun yaşayan sağlık çalışanları arasında ev ziyareti yapan eczacılar da yer alıyor.


Londra’da kan pıhtılaşması riski taşıyan kişiler için temel kan testleri yapan eczacı Claude Pereira, “Şu anda yaklaşık çeyrek depo benzinim kaldı ve bu bir endişe kaynağı” dedi.
Gıda ve yakıt tedarik zincirleri HGV sürücüsü sıkıntısından etkilendiği için Harleston, Norfolk’ta arabalar benzin kuyruğuna giriyor. Nakliyat şefleri, acil vizelerin Avrupalı ​​kamyon şoförlerini İngiltere’ye cezbetmeyeceğini söylüyor


Ambulans filolarında teorik olarak yakıt stoğu bulunsa da,  eczacı Claude Pereira krizin bazı eve bağlı halk üyelerinin güvendiği eczacılar gibi çalışanları etkilediğine dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti; “Bizi bu yerlere götürmek için arabalarımıza güveniyoruz ve onları kullanamıyorsak, o zaman bu bir sorun. [Pazar sabahı] 5.30’da dışarı çıktım ve yakıt almak için birkaç benzin istasyonunu dolaştım ama yapamadım. Önümüzdeki günlerde ortalığın yatışacağını zannediyorum.”


NHS National Health Service – Ulusal Sağlık Hizmeti , Sağlık Bakanlığı ve İşletme, Enerji ve Endüstriyel Strateji Departmanı’na yorum için başvurulmasına rağmen henüz bir cevap alınamadı.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

İstanbul’da ekmek fiyatları artıyor mu?

İstanbul Fırıncılar Odası, ekmeğin 2,5 lira olması için zam talebinde bulundu. Bazı ilçelerdeki fırınlar zammın henüz kesinleşmemesine rağmen ekmeğin fiyatını 2,5 liraya yükseltti. İstanbul’un...
- Reklam-

Sağlık Bakanı Koca, 9-15 Ekim arasında vaka sayısının en çok arttığı 10 ili açıkladı

"9-15 Ekim arasında, 100 bin kişi içinde bir haftalık toplam yeni Covid-19 vaka sayısı il bazında neydi? Yaşadığınız, gidip geldiğiniz ildeki durumu haftalık İnsidans...

DSÖ’den endişelendiren tahmin

Dünya Sağlık Örgütü’nden endişelendiren bir tahmin geldi..Örgüt, bu yılın Mayıs ayına kadar 80 bin ile 180 binsağlık çalışanının Covid-19 nedeniyle ölmüşolabileceğini duyurdu.. Fiziksel ve psikoloji...

Üst geçitten düşen adam hayatını kaybetti

Denizli’de üst geçitten karşıya geçmeye çalışan 54 yaşındaki adam, dengesini kaybetmesi sonucu 30 metreden düşerek hayatını kaybetti. Olay, Pamukkale ilçesi Pelitlibağ Mahallesinde meydana geldi. Edinilen...