İngiltere başbakanı Boris Johnson’dan utanç verici “U” dönüş – Rıdvan ERTUĞ

İngiltere’deki zorunlu karantina kısıtlamalarının çoğunun bugün kaldırılması beklenirken aynı zamana denk gelen; tam aşılı  United Kingdom National Health Service – Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Sistemi – NHS ve sosyal bakım personeli, COVID -19 uygulaması tarafından pinglenirse tecrit etmek zorunda kalmayabilecek.

İngiltere hükümetinin temas izleme uygulaması tarafından “ping” atılması sonrasında bu yaz  “pingdemi”nedeniyle büyük aksamaya neden olacağına dair korkular vardı. Ön saflardaki sağlık çalışanları, İngiltere kısıtlamaları kalkarken, NHS ‘pingdemic’ kriziyle mücadele etmek için izolasyon kurallarından korunacağı, duyuruldu.

Açıklama COVID pozitif Sağlık Bakanı Sajid Javid’den yapılan duyuru, Boris Johnson ve Rishi Sunak’ın kendilerini tecrit etmekten kaçınmaya çalışmakla suçlanmasından 24 saatten kısa bir süre sonra geldi. Ancak halkın tepkisini izleyen küçük düşürücü bir U dönüşünden sonra, başbakan ve şansölye, geçen Cuma günü sağlık bakanı Javid ile temaslarının ardından İngiltere’de orijinal olarak “Özgürlük Günü” olarak adlandırılan günü, kendilerini tecrit ederken buldular.

Twitter’da yayınlanan bir video mesajında, başbakan Johnson, kendisinin ve  Sunak’ın, insanların izole etmek yerine günlük olarak test etmesine izin veren bir pilot programa katılmaya “kısaca baktıklarını” itiraf etti. Ancak aynı zamanda, üç saatten az süren utanç verici bir U dönüşüne zorlanmış olmasına rağmen, başbakan kısıtlamalar kaldırılırken halkı temkinli olmaya da çağırdı.

Boris Johnson “Bu virüsün ne yazık ki hala dışarıda olduğunu hatırlamalıyız. Vakalar artıyor, Delta varyantının aşırı bulaşıcılığını görebiliyoruz.”dedi.

İşçi lideri Sir Keir Starmer,  Johnson’a bir dizi soru soran bir mektupta, kendisinin ve şansölyenin kendini tecrit davası için nasıl “sihirli bir şekilde seçildiğini” sordu.

Ve iş dünyası liderleri ve milletvekilleri şimdi İngiltere’yi dize getiren bir “pingdemik” saçmalık olduğunu iddia ettikleri şeye son vermesi için başbakana baskı yapıyorlar.

NHS’nin devre dışı bırakılması, geçen hafta yarım milyondan fazla insanın temas kurduğu ve tecrit etmeye zorlandığı “Test ve İzleme’nin” büyük bir revizyonu için hükümetten talep edilen ilk büyük taviz olarak değerlendirildi.
Bugünden itibaren, National Health Service – Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Sistemi – NHS  ve sosyal medya İngiltere’de kendilerini tecrit etmeleri söylenen bakım personelinin “istisnai durumlarda ve ek güvenlik önlemlerinin alınabileceği durumlarda” çalışmasına izin verilecek.

Hükümet, bunun National Health Service – Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Sistemi – NHS Test ve İzleme tarafından bir koronavirüs vakasının yakın temaslısı olarak temasa geçilen veya NHS COVID-19 uygulaması tarafından izole edilmesi tavsiye edilen personeli içereceğini söylüyor.

Ve temasa geçilen National Health Service – Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Sistemi – NHS personeli, ancak PCR testi ve günlük lateral akış testleri negatif olduktan sonra çalışmalarına devam edebilecek.

Cumartesi günü testi pozitif çıkan ve şu anda tecritte olan Sağlık bakanı Javid, hareketi duyururken şunları söyledi: “Bu virüsle yaşamayı öğrenirken, ön saflardaki personelin insanlara mümkün olan en iyi bakımı ve desteği sağlamaya devam edebilmesini sağlamamız önemlidir. Hükümet, bu küresel salgın sırasında her fırsatta sağlık hizmetlerini destekledi ve bu yeni kurallar, tam olarak aşılanmış ön saf NHS ve sosyal bakım personelinin gerektiğinde çalışmaya devam etmesine izin vererek bu korkunç virüse karşı toplu savunmamızı güçlendirecek.”oeoi

UK Health Security Agency – Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı CEO’su Dr Jenny Harries şunları ekledi: “Vaka sayısı artmaya devam ederken, bu virüsü yönetmek ve NHS ve sosyal bakım hizmetlerimizi stres altındayken desteklemek için elimizden gelen her şeyi yapmamız zorunludur. Artan talep ve sürekli baskı var. Personelin yokluğundan veya kritik bir hizmetin çalışamamasından kaynaklanan sağlık veya güvenlik açısından önemli bir riskin olduğu durumlar için NHS ve sosyal bakım ortamlarına özel rehberlik sağladık. Bu önlem, yalnızca PCR ve günlük yanal akış testleri negatif çıktıktan sonra ve bir risk değerlendirmesi ve sağlık hizmetinin denetiminden sonra işe katılabilecek olan çift aşılı personel için geçerlidir.İngiltere’de sosyal mesafe kuralları vardır.”

Gece kulüpleri, tiyatrolar ve restoranlar tamamen yeniden açılabilirken, barlar artık sadece masa servisiyle sınırlı değil. Mağazalarda ve toplu taşıma araçlarında yüz maskeleri zorunlu olmaktan çıktı, toplanma sınırlamaları kalktı ve evden çalışmalar sona erdi.

Kurallar kaldırılmış olsa da, hükümet yönergeleri, insanları mümkün olduğunca dışarıda buluşmaya, barların masa servisine devam etmeye ve işverenleri işyerine kademeli olarak geri dönüşü teşvik etmeye teşvik etmeye devam ediyor.

Birçok mağaza ve toplu taşıma operatörü, Transport for London’da (TFL) bir “taşıma koşulu” iken hala insanlardan yüz maskeleri takmalarını istiyor. Kısıtlamaların hafifletildiği ancak kaldırılmadığı İskoçya’da, Nicola Sturgeon gerekli ihtiyacı vurguladı ve halkının dikkatini çekti. Ülkede, sosyal mesafenin sadece bir metreye indirildiği beş kademeli sisteminin en düşük seviyesine düştü, ancak mağazalarda ve toplu taşıma araçlarında maske ile yüz kapatma zorunlu olmaya devam ediyor.

Sturgeon, İngiltere’de “özgürlük günü” konuşmasının “hayırlı” olmadığını söyledi ve kısıtlamaların kademeli olarak hafifletilmesinin önemli olduğunu ekledi.

Galler’de Cumartesi günü gelen bir dizi kural değişikliğini takip ederken, Kuzey İrlanda’daki düzenlemelerin 26 Temmuz’dan itibaren hafifletilmesi bekleniyor.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

Konya’da bir eve düzenlenen silahlı saldırıda 6 kişi öldürüldü, ardından ev ateşe verildi

Olay, saat 18.50 sıralarında merkez Meram ilçesi Hasanköy Mahallesi  Özşahin Sokak'ta meydana geldi. Kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından düzenlenen silahlı saldırıda aralarında kadınlarında...
- Reklam-

Somali’de futbolcuları taşıyan otobüse bombalı saldırı: 4 ölü, 10 yaralı

Somali’de futbolcuları taşıyan otobüse düzenlenen bombalı saldırıda 4 futbolcu hayatını kaybetti, 10 kişi de yaralandı.Somali’nin güneyindeki Kismayo şehrinde futbolcuları taşıyan bir otobüse bombalı saldırı...

Konya’da dehşet, silahlı saldırıda 7 kişi öldürüldü

Konya’nın Meram ilçesinde bir eve düzenlenen silahlı saldırıda 7 kişi öldürüldü. Olay, saat 18:50’de Merkez Meram ilçesi Hasanköy Mahallesi Özşahin Sokak’ta yaşandı. Edinilen bilgiye göre,...

Akseki’deki orman yangını devam ediyor

Antalya’nın Akseki ilçesine bağlı Kepezbeleni bölgesinde önceki gün çıkan orman yangınının ardından dün de bölgeye 6 kilometre uzaklıktaki Hocaköy Mahallesi’nde çıkan yangın devam ediyor....