İLK İNSANLARIN KIŞ UYKUSU!

Bilim insanları, ilk insanların sert kışları geçirebilmek için metabolizmalarını yavaşlatarak aylarca kış uykusuna yatmış olabileceğiniiddia etti. Kuzey İspanya’daki eski bir toplu mezardan çıkarılan yaklaşık 400 bin yıllık kemikleri analiz eden uzmanlar, bulguların kış uykusuna yatan hayvanlardaki kemik hasarlarıyla benzer olduğunu belirtti.

KAYNAK : ntv

Araştırmacılar, ilk insanların ayılar ve yarasalara benzer bir şekilde sert kışlarla mücade etmek için kış uykusuna yatmış olabileceğini söyledi. 

İlk insanlar sert kışlarla mücadele etmek için kış uykusuna yatmış olabilir - 2

Kuzey İspanya’da Burgos kenti yakınlarındaki Atapuerca’da yer Sima de los Huesos adlı arkeolojik sit alanında bulunan insan kemiklerinde mevsimsel hasara rastlandı.

İlk insanlar sert kışlarla mücadele etmek için kış uykusuna yatmış olabilir - 3

Bilim insanları, ilk insanların fosilleşmiş kemiklerindeki lezyonların ve diğer hasar belirtilerinin, kış uykusuna yatan diğer hayvanların kemiklerindeki bulgularla  aynı olduğunu öne sürdü. 

İlk insanlar sert kışlarla mücadele etmek için kış uykusuna yatmış olabilir - 4

400 BİN YIL ÖNCESİNE DAYANIYOR

Son 30 yılda birkaç düzine insanın fosilleşmiş kalıntıları, Atapuerca’daki çukurun orta kısmını oluşturan 50 metrelik kuyunun dibinde bulunan tortulardan kazındı. 400 bin yıldan daha eski olduğu belirtilen kemik ve diş kalıntılarının Neandertallere veya onların öncüllerine ait olduğu düşünülüyor.

İlk insanlar sert kışlarla mücadele etmek için kış uykusuna yatmış olabilir - 5

KEMİK GELİŞİMLERİNDE KESİNTİLER GÖRÜLDÜ

L’Anthropologie dergisinde yayınlanan çalışmanın  yazarlarından Juan-Luis Arsuaga ve Yunanistan’daki Trakya Democritus Üniversitesi’nden Antonis Bartsiokas, burada bulunan fosillerin mevsimsel değişiklikler gösterdiğini ve kemik gelişimlerinde kesintiler yaşandığını bildirdi. 

İlk insanlar sert kışlarla mücadele etmek için kış uykusuna yatmış olabilir - 6

Araştırmacılar, bu erken dönem insanlarının  ‘sınırlı besin ve yetersiz  vücut yağı’ nedeniyle dondurucu hava şartlarında  hayatta kalmak için kuş uykusuna yatmış olabileceği sonucuna vardı. Buna göre, fosillerde kemik gelişimdeki kesintiler bu nedenle meydana geldi. 

İlk insanlar sert kışlarla mücadele etmek için kış uykusuna yatmış olabilir - 7

TEK ÇÖZÜM KIŞ UYKUSU

Bilim insanları, bu kavramın kulağa bilim kurgu gibi gelebileceğini kabul ediyorlar, ancak galagolar ve lemurlar gibi primatlar da dahil olmak üzere birçok memelinin bunu yaptığına dikkat çekiyor. 

Arsuaga ve Bartsiokas, “Bu durum, hipometabolizmanın genetik temelinin insanlar da dahil olmak üzere birçok memeli türünde korunabileceğini göstermektedir. İnsanların, buzlu koşullarda bir mağarada aylar geçirerek hayatta kalmasının tek yolu kış uykusu olabilir” ifadelerini kullandı. 

İlk insanlar sert kışlarla mücadele etmek için kış uykusuna yatmış olabilir - 8

TARTIŞILMASI GEREKEN BİR GÖRÜŞ

Öte yandan,  Northumbria Üniversitesi’nden adli antropolog Patrick Randolph-Quinney, çalışmaya ilişkin, “Bu çok ilginç bir argüman ve kesinlikle tartışmayı teşvik edecek. Ancak, Sima mağarasında  bacaklarda meydana gelen hasarlara ilişkin için başka açıklamalar da vardır ve gerçekçi sonuçlara varmadan önce bunların tamamen tartışılması gerekir. Bunun henüz yapılmadığına inanıyorum. Örneğin benzer soğuklarda yaşayan eskimolar ve Sami halkı kış uykusuna yatmazdı” dedi.

İlk insanlar sert kışlarla mücadele etmek için kış uykusuna yatmış olabilir - 9

Ardından Arsuaga ve Bartsiokas, Randolp-Quinney’e verdiği cevapta,   “Yağlı balıkların ve ren geyiği yağının İnuit ve Sami insanlara kış aylarında yiyecek sağlIyordu ve böylece onların kış uykusuna yatma ihtiyacını ortadan kaldırıyordu.  Ancak yarım milyon yıl önce Sima sahasının etrafındaki alan yeterli yiyecek  sağlayamazdı” açıklamasını yaptı. 

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

Rıza Çalımbay: “Alanya maçı hayati derecede önemli”

Alanyaspor maçı hazırlıklarını sürdüren DG Sivasspor’da Teknik Direktör Rıza Çalımbay, “Alanyaspor maçı, bizim hayati derecede önemli. Bu maçı iyi bir şekilde bitirdiğimiz zaman Galatasaray...
- Reklam-

Beşiktaş’tan Galatasaray’a transferde dev çalım! Mohamed Elneny…

Ara transfer çalışmalarını sürdüren Beşiktaş listesine flaş bir ismi aldı. Siyah-beyazlılar, ezeli rakibi Galatasaray'ın gözdesi konumundaki Mohamed Elneny'nin peşine düştü. Teknik direktör Sergen Yalçın'ın raporuna göre hareket eden yönetim, Arsenal'de...

Umut Meraş’a Napoli kancası! Menajeri açıkladı

Süper Lig'de beklenilen performansın altında kalan Beşiktaş'ta flaş transfer gelişmeleri yaşanıyor... Siyah beyazlıların sezon başında Le Havre'den kadrosuna kattığı milli oyuncu için İtalyan devi devreye girdi. Umut Meraş'ın menajeri...

Trabzonspor’dan ciddi fark! Tarihte benzeri yok

Trabzonspor, Süper Lig'de farklı şekilde liderliğini sürdürüyor. Bordo-mavililer öyle bir puan farkı yakaladı ki takipçileri ile arasına ciddi mesafe koydu. 1959'dan bu yana bakıldığında 10 puan geriden...