İkinci el de fiyatlar artacak

Çip krizi, lojistik ve tedarik sorunu 2022 yılında da sıfır araç pazarını olumsuz etkileyecek. Bunu fırsata dönüştürmek isteyen bayi, kurumsal ikinci el araç firmaları ve büyük galeriler ikinci el araç toplamaya başladı. Elbette bu fiyatları da arttıracak.

Yaşanan gelişmeler Türkiye ve dünya otomotiv sektörünü de etkiliyor. Özelikle çip krizinden kaynaklı üretimde yaşanan aksaklıklar sıfır araç tedarikini aksattı. Yılın son aylarında vatandaşlar, yüksek faiz, artan kur ve farklı sebeplerden ötürü araç almakta temkinli davranınca ikinci el araç pazarı da durağanlaştı.
İkinci el araç fiyatlarının rayına oturduğunu belirten yetkililer, Kasım ayından itibaren ikinci el araç pazarında hareketlilik başlayacağını öngörüyor. Yetkililer, özellikle de sıfır araç üretimde ve tedarikinde yaşanan sıkıntıların 2022 yılına sarkma ihtimali ikinci el araç pazarına olumlu yansıyacağı söyledi.

İkinci el araç fiyatları artacak
Gündemi ve ikinci el pazarını değerlendiren Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, “Özellikle Kasım ayından itibaren ikinci el araç pazarındaki talebin kademeli olarak Aralık ortasına doğru bir seyirde artacağını öngörüyoruz. Bu durum da ikinci el araç fiyatlarını bir miktar artıracaktır. Dolayısıyla şu anda ikinci el araç almak için çok doğru bir noktadayız” dedi.

2022 yılı hareketli geçecek
“Ekim ayından itibaren ikinci el ticareti yapan firmaların yeni bir döneme hazırlanıyor” diyen Yalçın, “Yaşanan gelişmeler 2022’nin ikinci el araç pazarı açısından hareketli geçeceğini gösteriyor. Bunu fark eden bayi, kurumsal ikinci el araç firmaları ve büyük galeriler, yeni yıla hazırlık için araç toplamaya başladı. Belirli bir havuz oluşturup ihtiyaçlara hızlı yanıt vermek istiyorlar” ifadesini kullandı.

Yeni dönem anaç seçeneği olanlara yarayacak
İkinci el araç sektörüyle ilgili değerlendirmede bulunan Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş ise, “Denizli’de açılan şubemizle 30 hizmet noktasına ulaştık. Her bütçeye uygun, birçok farklı marka ve modelde araç seçeneği sunabilen çok yönlü kurumsal şirketler yeni dönemde avantajlı konuma geçecek. Sıfırdan yatırım maliyetleri gün geçtikçe artan otomotiv sektöründe bunu sağlamanın en hızlı yolu da mali yönü ve marka algısı güçlü, kurumsal şirketlerin bayi ağına katılmakla mümkün olacak” diye konuştu.

EN ÇOK RENAULT MEGANE SATILDI
Cardata’nın açıkladığı verilere göre Ekim ayında en çok satan ikinci el araç Renault Megane oldu. En çok tercih edilen ikinci araç Fiat Egea olurken, üçüncü araç modeli Volkswagen Passat oldu. Verilerine göre, Ekim’de en çok satılan ikinci el araçların ortalama fiyatı 219.560 TL olurken, bu araçların %60’ını sedan, %30’unu hatchback modeller oluşturdu.

Hibrit satışları artıyor

Türkiye’de ve dünyada çevreci araçlara olan yönelim Toyota’nın hibrit araç satışlarına yansıdı. Toyota hibrit otomobil satışlarında tüm dünyada 18 milyon 321 bini geçerek bu teknolojide öncü ve lider kimliğini pekiştirdi. Türkiye’de yılın ilk 9 ayında 36 bin 824 adet hibrit otomobil satılırken, Toyota 14 bin 269 adet hibrit otomobil satışı gerçekleştirdi.
Ülkemizde üretilen Corolla Hybrid, 12 bin 81 adetle en çok tercih edilen hibrit model oldu. Yine Türkiye’de üretilen C-HR Hybrid de bin 848 adetle Corolla Hybrid’i takip etti. Ayrıca Toyota’nın ürettiği hibrit otomobiller, dizele göre yüzde 15, benzinliye göre yüzde 36 oranında daha az yakıt tüketim maliyetine de sahip.

Gemlik fabrikasına 30 milyon dolar yatırım

Motor yağı üreticilerinden Castrol, Türkiye’de atağa kalktı. Avrupa’daki 8 üretim tesisinden biri olan Gemlik fabrikasında yılda yaklaşık 90 milyon litre madeni yağ üreten Castrol, Türkiye’de ilk 6 ayda yüzde 3 büyüdü ve hacimsel büyüme elde eden tek ülke oldu. Böylece pandemi sonrasında elde ettiği büyüme ile 2021’nin ilk yarısında Türkiye’de çok dereceli motor yağı pazar payını yüzde 31’e çıkaran Castrol, Çin’den sonra en fazla büyüyen ülke oldu.

TOGG ile görüşüyoruz
Gazetecilerle online toplantıda buluşan Castrol’ün Türkiye, Ukrayna ve Orta Asya Direktörü Ayhan Köksal, “Bu sene ihracat yaptığımız ülkelerin arasına İspanya, Katar, Afganistan ve Litvanya’yı da ilave ederek toplam 24 ülkeye ihracat yapmaya başladık. Bölgemizin madeni yağ üssüyüz. Gelecek beş yılda Gemlik fabrikamızı 30 milyon dolarlık yatırımla büyüteceğiz” dedi. Köksal, TOGG’un üretimiyle ilgili de görüşmelerinin devam ettiğini söyledi.

Xxxxx

Elektrikli bisiklet BIMAS Türkiye’de

Doğan Trend Otomotiv, Hollandalı BIMAS BIKES ile elektrikli bisiklet ve scooter pazarına da girdi. Konforlu ve güvenli yolculuk deneyimleri sunan BIMAS markalı bisikletler City, Comfort, eFolding ve eCargo olmak üzere 4 ana kategoride satışa sunuluyor. OKAI’nin katlanabilir, uzun menzilli ve performanslı scooter modelleri de Türkiye’deki tüketicilerle buluşuyor. Doğan Holding Otomotiv Grubu CEO’su Kağan Dağtekin, “Yakında her otomobilin bagajında bir katlanır bisiklet ya da e-scooter olacağını söylemek mümkün” dedi.

Focus’a güncelleme geldi

Ford, etkileyici yeni bir tasarıma, yakıt verimliliği sağlayan elektrikli güç aktarma organlarına, kişiselleştirilmiş ve sürüş deneyimini daha keyifli hale getiren ileri bağlantı ve sürücü destek teknolojilerine sahip yeni Ford Focus’u tanıttı. Yeni Focus, yakıt tasarrufu sağlayan EcoBoost Hibrit 48 volt motor ve 155 PS’ye kadar güce sahip otomatik şanzıman seçeneğiyle sunuluyor. Yedi vitesli, çift debriyajlı Powershift otomatik şanzıman, özellikle şehirlerde dur-kalk trafikte sürüşü kolaylaştırıyor.