“Gözaltı süremizi uzatmayın!”

Montrö Bildirisi’ soruşturmasında emekli amiraller gözaltı sürelerinin uzatılmamasını talep etti

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 104 emekli amiral hakkında “Devletin Güvenliğine ve Anayasal Düzene Karşı Suç İşlemek için Anlaşma” suçlamasıyla başlattığı soruşturma kapsamında gözaltı süreleri dört gün uzatılan 10 şüphelinin verdiği ifadelerde, sağlık sorunları sebebiyle sürenin uzatılması talebinin reddedilmesini istedikleri görüldü.

Demirören Haber Ajansı tarafından yayımlanan ifadelere göre emekli amiraller gözaltı koşullarından şikayetçi oldu ve soruşturma sürerken gözaltında olmalarını gerektirecek bir durum olmadığını söyledi.

‘Mavi Vatan’ doktrinine yaptığı katkılarla bilinen Ramazan Cem Gürdeniz, Balyoz davasında ilk tutuklanan amiral olduğunu hatırlattı:

“Çok uğraşılan bir amiralim. Aynen o kötü günlerde olduğu gibi bugün de buraya geldiğimizde bazı radyo ve televizyon kanallarında uzatmanın yapıldığı bildirildi. Bu husus beni yaralamıştır. Bu süreçte kaçmak benim gibi birisine zaten yakışmaz. Gözaltı süreci sırasında tarafıma hiçbir belge verilmedi. Gözaltında Covid olma ihtimalimiz çok yüksektir. Bu nedenle Cumhuriyet Savcılığının gözaltı süresinin uzatılması talebinin reddine karar verilmesini talep ediyorum”

Balyoz davasında yargılanan bir başka emekli amiral Kadir Sağdıç da, “Gözaltına alınmama ilişkin tebliğ tutanağı bana veya avukatıma tebliğ edilmedi. Söz konusu duyuru hazırlandığı günlerde yoldaydım. Kaçma durumum yoktur. Cumhuriyet Savcılığının gözaltı süresinin uzatılması talebinin reddine karar verilmesini talep ediyorum” dedi.

Ali Sadi Ünsal da Balyoz davasında tutuklandığını ve o dönemden kalma ciddi sağlık sorunları olduğunu hatırlatarak “Gözaltı sürecinde zorlanmaktayım. İki yıldan beri evimdeyim. Cumhuriyet Savcılığının gözaltı süresinin uzatılması talebinin reddine karar verilmesini talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

Alaettin Sevim böbrek yetmezliği olduğunu ve gözaltı koşullarında zorlandığını belirtirken Bülent Olcay da Balyoz davası sürecinde tutuklandığını, ardından da kaçmadığını hatırlatarak sağlık koşullarının nezarethanede kalmaya uygun olmadığını söyledi.

“Gözaltı sürecimin sonlandırılmasını talep ediyorum. Uzatmanın gayri hukuki olduğunu söylemek istiyorum. Kaçma şüphem yok, delil karartma şüphem yok.” diye Türker Ertürk de Covid olma ihtimalini dile getirdi.

Nadir Hakan Eraydın bir yıl önce kalp ameliyatı olduğunu, ve gözaltındayken fenalaşarak hastaneye kadırıldığını söyledi. Atilla Kezek de sağlık sorunlarını hatırlatarak gözaltı süresinin uzatılması talebinin reddini talep etti.

Ergun Mengi “Nezarethane koşulları sağlık durumumuz için uygun değildir.” ifadelerini kullandı. Turgay Erdağ da “Balyoz kumpasından 3,5 yıl hapis yatarak bedel ödemiş bir insanım. Nezarethane koşulları çok kötüdür. Pandemi sürecinde yaşanmaması gereken bir yerdir.” diyerek aynı talebi dile getirdi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, 104 emekli amiralin yayımladığı “Montrö bildirisi”ne ilişkin soruşturması kapsamında Pazartesi sabahı gözaltına alınan 10 emekli amiralin gözaltı süresi 9 Nisan Cuma günü dört gün uzatılmıştı.

Emekli amiraller Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat’a ise yaşlarından dolayı emniyete gidip ifade vermeleri için tebligat yapılmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, “Montrö bildirisi” hakkında, Türk Ceza Kanunu’nun 316/1 maddesinde yer alan “Devletin güvenliğine ve anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma” suçundan resen soruşturma başlatmıştı.Kaynak: BBC

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

Birleşik Krallık – Ağır vasıta sürücü sorunu ile gelen tedarik krizi – Rıdvan ERTUĞ

Birleşik Krallık’ta  tedarik krizi  hissedilmeye başlandı - Neden bir HGV driver - Ağır vasıta sürücüsü sıkıntısı var ve sorun ne kadar kötüleşebilir? Bazı akaryakıt teslimatlarıyla...
- Reklam-

İngiltere eczaneleri, ilaç tedarikini sürdürme planı hakkında karanlıkta – Rıdvan ERTUĞ

İngiltere eczaneleri, Boris Johnson hükümetinin ilaç tedarikini sürdürme planı hakkında karanlıkta -Kimyagerler, sürücü sıkıntısının reçeteli ilaçların teslimatını olumsuz etkilememesini sağlamak için alınacak önlemlerin ayrıntılarını...

İskelede mahsur kalan kediyi Sahil Güvenlik ekipleri kurtardı

Beykoz İskelesi’nin altında mahsur kalan kedi, Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı DEGAK-4 timi tarafından kurtarıldı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, o anları sosyal medya hesabından paylaştı.Beykoz...

Kırıkhan’da ormanlık alanda yangın

Hatay’da ormanlık alanda yangın çıktı. İtfaiye ekiplerinin yangına müdahalesi sürüyor.Yangın, akşam saat 20.00 sıralarında Kırıkhan ilçesine bağlı Kaletepe Mahallesi’nde bulunan ormanlık alanda çıktı. Alınan...