Google Play, App Store’a benzedi: İşte yeni özellik

Uygulama mağazasını akıllı telefon sahipleri için daha güvenli bir ortam haline getirmek için çalışan Apple, iOS 14 ile App Store’a “Uygulama Gizliliği” adı verilen bir bölüm eklemişti. Burada bir uygulamanın, iPhone kullanıcılarından ne tür veriler topladığı ve bunları nasıl, hangi amaçlarla depoladığına yönelik bilgiler yer alıyor.

iOS ve iPadOS geliştiricilerinin App Store’a eklediği gizlilik bilgileri sayesinde uygulamaların sizin hakkınızda nelerden haberinin olup olmadığını öğrenebiliyorsunuz. Böylelikle hoşunuza gitmeyen durumlar olduğunda haberdar olup cihazınızdan kaldırma şansınız oluyor. Benzer bir özelliği Google, Play Store için de hayata geçireceğini duyurdu.

Google Play Store, uygulamaların topladığı veriler konusunda net olacak

Google’ın yaptığı açıklamaya göre, Play Store içerisinde yeni bir “Veri gizliliği ve güvenliği” bölümü eklenecek. Burada telefonunuza yükleyeceğiniz Android uygulamalarıyla ilgili çok kritik detaylara ulaşacaksınız. Aplikasyonların cihazınıza kurulduktan sonra ne tür bilgilere eriştiği ve topladığı, bunları üçüncü taraf şirketlerle/hizmetlerle paylaşıp paylaşmadığını hatta verilerin hangi amaçla depolandığını öğreneceksiniz.

google play app store

Mağazada uygulamasını yayınlayan bir geliştirici, akıllı telefonunuzdan topladığı bilgileri ne için kullandığıyla birlikte veri toplamaya gerçekten ihtiyacı olup olmadığını da detaylı bir şekilde açıklamak zorunda. Veri gizliliği ve güvenliği bölümü ek olarak, toplanan verilerin şifrelenip şifrelenmediğini ve kullanıcının verileri silme yetkisinin olup olmadığı konusunda da bilgiler verecek. Ayrıca Google’ın çocuklar ve aileler için uyguladığı politikanın ihlal edilip edilmediği de açıklanacak.

Play Store gizlilik özelliği önümüzdeki sene zorunlu olacak

Ekim ayından itibaren Android geliştiricileri, Google Play Console’da uygulamalarına ait gizlilik verilerini Google’a göndermeye başlayacaklar. İlk etapta değerlendirme sürecine tabi tutulacak. Nisan 2022’den itibaren ise zorunlu olacak. Uygulamalar kullanıcıdan herhangi bir veri toplamasalar dahi “Veri gizliliği ve güvenliği” bölümünde belirtmek zorunda olacaklar.

Google’ın açıklamasına göre, Nisan ayından sonra hala gizlilik politikası belirlememiş uygulamaların güncellemeleri reddedilecek veya mağazadan tamamen kaldırılacak. Konuyla alakalı olarak şirket “Güvenlik bölümlerinde doğru ve eksiksiz bilgi sağlamaktan geliştiriciler sorumludur” açıklamasını yaptı.

kaynak: shiftdelete.net

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

Birleşik Krallık – Ağır vasıta sürücü sorunu ile gelen tedarik krizi – Rıdvan ERTUĞ

Birleşik Krallık’ta  tedarik krizi  hissedilmeye başlandı - Neden bir HGV driver - Ağır vasıta sürücüsü sıkıntısı var ve sorun ne kadar kötüleşebilir? Bazı akaryakıt teslimatlarıyla...
- Reklam-

İngiltere eczaneleri, ilaç tedarikini sürdürme planı hakkında karanlıkta – Rıdvan ERTUĞ

İngiltere eczaneleri, Boris Johnson hükümetinin ilaç tedarikini sürdürme planı hakkında karanlıkta -Kimyagerler, sürücü sıkıntısının reçeteli ilaçların teslimatını olumsuz etkilememesini sağlamak için alınacak önlemlerin ayrıntılarını...

İskelede mahsur kalan kediyi Sahil Güvenlik ekipleri kurtardı

Beykoz İskelesi’nin altında mahsur kalan kedi, Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı DEGAK-4 timi tarafından kurtarıldı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, o anları sosyal medya hesabından paylaştı.Beykoz...

Kırıkhan’da ormanlık alanda yangın

Hatay’da ormanlık alanda yangın çıktı. İtfaiye ekiplerinin yangına müdahalesi sürüyor.Yangın, akşam saat 20.00 sıralarında Kırıkhan ilçesine bağlı Kaletepe Mahallesi’nde bulunan ormanlık alanda çıktı. Alınan...