Gencehan Tunay / TURAN YURDU : Macaristan

TURAN YURDU : Macaristan
Macarlar, ağırlıklı olarak Macaristan’da, ayrıca azınlık topluluklar halinde Orta Avrupa’da yaşayan ve Fin-Ugor dil ailesine bağlı halkdır.
“Macarlar 895 yılında bugünkü yeri olan Orta Avrupa’daki topraklarını yurt edinmeden önce Orta Asya bozkırlarında Türklerle aynı topraklarda beraber yaşamışlar. Macarlar ve Türkler Orta Asya bozkırlarında Şaman dinine mensuplardı. Macarların göç ettikleri döneme baktığımız zaman Türklerle aynı dine ve adetlere sahip olduğumuzu görüyoruz.
Macarların bin yıl önceki mezar taşlarının üzerinde bulunan kalıntılar üzerinde yapılan DNA araştırmalarında R1a sonucu etnogenetik hareketleri kısmen Altaylarda, Kazakistan ve Özbekistan’nın belli bölümlerinde geçmiştir.
Macar’ların, Türklerle olan akrabalığının en somut örneklerinden biride MS.1000 yılında Macar Kralı 1. Geza’ya Bizans tarafından hediye edilen tacın üzerinde “ Türklerin ülkesinin sadık kralı ” yazısıdır.

“Macaristan’da Turancılık fikri çok tarihi bir geçmişi sahip. Avrupa ülkelerinde Pan-Slavizm, Pan-Latinizm, Pan-Germenizm akımları ortaya çıktı. Macarlar, Avrupa’nın ortasında yok olmamak için kendi gelenek ve göreneklerine sahip çıktı. Macar dilini korumak için büyük çaba gösterdiler. Bunda Turancılık fikri de etkili oldu.

1820 yıllarında 1944 yılına kadar Türkoloji alanında bilimsel akademiler, dernekler kuruldu ve bu alanda yüzlerce yayınlar cıktı, makaleler yazıldı. Bir anda Macaristan Türkoloji merkezinin temel merkezlerinde biri haline geldi.

1910 yılında Macarlar, Turan halkları ile kültür, sanat, ekonomi alanında iş birliğini geliştirmek ve yurt içi ve yurt dışında tanıtım faaliyetleri yapmak amacı ile TURAN derneğini kurmuşlardır.
Dernegin yayın organı Turan Dergisi 1913-1944 yıllarına kadar faaliyetine devam etmiştir.

Baskıların devam ettiği Komünist dönemde Turan kelimesinin kullanılması yasaklamıştı. 1989’da komünist dönemin sona ermesiyle Turancılık akımı tekrar başlamıştır.
Bu çerçevede 2008 yılında Turan gönüllülerinin katıldı geleneksel TURAN kurultayları Bugac kasabasında yapılmış, Turan halklarının kültürel etkinliklerini canlandırmışlardır.

2018 de Macarıstan Başbakanı Viktor Orban’ın Kırgızstan’da Turk devlet adamlarının da katıldığı Türk konseyi 6. Zirvesine katılmıştır. Bu zirvede
Türklerle akraba olduklarını, Türk geleneklerine bağlı kaldığını ve Atilla’nın torunu olmakdan gurur duyduğunu açıklayan konuşma yapmıştır.

Turan ideolojını benımseyen Jobik Partisi lideri Gabor Vona ise “Atilla, Türklerin ve Macarların ortak başbuğudur eğer iktidara gelirsek Avrupa birliğinden çıkıp Turan birliğinin kurulması için elimizden geleni yapacağız.” açıklamasıyla Turancılık akımına katkıda bulunmuştur.
Macaristan’ın başkenti Budapeşte, nüfusu 10.000.000 civarındadır.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

Rıza Çalımbay: “Alanya maçı hayati derecede önemli”

Alanyaspor maçı hazırlıklarını sürdüren DG Sivasspor’da Teknik Direktör Rıza Çalımbay, “Alanyaspor maçı, bizim hayati derecede önemli. Bu maçı iyi bir şekilde bitirdiğimiz zaman Galatasaray...
- Reklam-

Beşiktaş’tan Galatasaray’a transferde dev çalım! Mohamed Elneny…

Ara transfer çalışmalarını sürdüren Beşiktaş listesine flaş bir ismi aldı. Siyah-beyazlılar, ezeli rakibi Galatasaray'ın gözdesi konumundaki Mohamed Elneny'nin peşine düştü. Teknik direktör Sergen Yalçın'ın raporuna göre hareket eden yönetim, Arsenal'de...

Umut Meraş’a Napoli kancası! Menajeri açıkladı

Süper Lig'de beklenilen performansın altında kalan Beşiktaş'ta flaş transfer gelişmeleri yaşanıyor... Siyah beyazlıların sezon başında Le Havre'den kadrosuna kattığı milli oyuncu için İtalyan devi devreye girdi. Umut Meraş'ın menajeri...

Trabzonspor’dan ciddi fark! Tarihte benzeri yok

Trabzonspor, Süper Lig'de farklı şekilde liderliğini sürdürüyor. Bordo-mavililer öyle bir puan farkı yakaladı ki takipçileri ile arasına ciddi mesafe koydu. 1959'dan bu yana bakıldığında 10 puan geriden...