Florida’da çöken binada ölü sayısı 9’a yükseldi

ABD’nin Florida eyaletinde 12 katlı binanın kısmen çökmesinin ardından devam eden arama-kurtarma çalışmalarında 4 kişinin daha cansız bedenine ulaşılması ile hayatını kaybedenlerin sayısının 9’a yükseldiği bildirildi. Binaya ait 2018 tarihli yapısal saha araştırması raporu yayınlandı.
ABD’nin Florida eyaletine bağlı Miami Beach’in kuzeyindeki sahil kasabası Surfside’da yer alan ve kısmi çökme yaşanan 12 katlı Champlain Towers South Condo binasında kurtarma ekiplerinin çalışmaları devam ediyor. Miami-Dade Belediye Başkanı Daniella Levine Cava son yaptığı açıklamada, arama-kurtarma çalışmaları sırasında ekiplerin 4 kişinin daha cansız bedenine ulaştığını ifade ederek, hayatını kaybedenlerin sayısının 9’a yükseldiğini bildirdi.
Cava, arama-kurtarma faaliyetlerine İsrail ve Meksika’dan ekiplerinde katıldığını ifade ederek, “İhtiyaç duyulan herkes sahada ve işini yapıyor. İnsanları canlı bulmak için çabalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Binaya ait 2018 tarihli yapısal saha araştırması raporu yayınlandı
ABD basınında, çökme yaşanan binaya ait 2018 Ekim ayına ait yapısal saha araştırması raporu yayınlandı. Raporda, yaklaşık üç yıl önce bir mühendisin binanın havuz güvertesinin altındaki beton levhada yapısal hasar ve otoparkta bulunan “çatlama ve parçalanma” ile ilgili endişelere dikkat çektiği görüldü.
Raporda, havuz güvertesi ve giriş tahrikinin altındaki su yalıtımındaki hatanın “büyük yapısal hasara” neden olduğu öne sürülerek, su yalıtım malzemelerinin ömrünü tamamladığı ve tamamen değiştirilmesi gerektiğine dikkat çekildiği yer aldı. “Başarısız su yalıtımı, bu alanların altındaki beton yapı levhasında büyük yapısal hasara neden oluyor. Yakın gelecekte su yalıtımının değiştirilmemesi, beton bozulmasının boyutunun katlanarak genişlemesine neden olacaktır” ifadeleri kullanılan raporda, su yalıtımının suyun tahliyesine izin verecek eğimli bir beton levha yerine düz bir yapı üzerine serildiği belirtilmiş.
Raporda ayrıca, beton kolonlarda, kirişlerde ve duvarlarda bol miktarda çatlama ve çeşitli derecelerde kabarma gözlemlendiği ve bu hasarın bir kısmının küçük olduğu fakat beton bozulmalarının çoğunun zamanında onarılması gerektiği ifade edilmiş.
Binada bulunan 136 daireden 55’inin etkilendiği kısmi çökme nedeni ile hala 156 kişiden haber alınamazken, binadaki çökmenin nedeni ise henüz bilinmiyor.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

Birleşik Krallık – Ağır vasıta sürücü sorunu ile gelen tedarik krizi – Rıdvan ERTUĞ

Birleşik Krallık’ta  tedarik krizi  hissedilmeye başlandı - Neden bir HGV driver - Ağır vasıta sürücüsü sıkıntısı var ve sorun ne kadar kötüleşebilir? Bazı akaryakıt teslimatlarıyla...
- Reklam-

İngiltere eczaneleri, ilaç tedarikini sürdürme planı hakkında karanlıkta – Rıdvan ERTUĞ

İngiltere eczaneleri, Boris Johnson hükümetinin ilaç tedarikini sürdürme planı hakkında karanlıkta -Kimyagerler, sürücü sıkıntısının reçeteli ilaçların teslimatını olumsuz etkilememesini sağlamak için alınacak önlemlerin ayrıntılarını...

İskelede mahsur kalan kediyi Sahil Güvenlik ekipleri kurtardı

Beykoz İskelesi’nin altında mahsur kalan kedi, Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı DEGAK-4 timi tarafından kurtarıldı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, o anları sosyal medya hesabından paylaştı.Beykoz...

Kırıkhan’da ormanlık alanda yangın

Hatay’da ormanlık alanda yangın çıktı. İtfaiye ekiplerinin yangına müdahalesi sürüyor.Yangın, akşam saat 20.00 sıralarında Kırıkhan ilçesine bağlı Kaletepe Mahallesi’nde bulunan ormanlık alanda çıktı. Alınan...