Fed faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı.

ABD Merkez Bankası Fed piyasalar tarafından merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Uzun süredir faizi sabit bırakan Fed sürpriz yapmadı ve faizi yüzde 0 ile 0.25 arasında bıraktı. Faiz kararı oybirliğiyle alındı. 

Federal Açık Piyasa Komitesi varlık alımlarının maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedefleri konusunda daha da ilerleme sağlanana kadar devam ettirileceğini duyurdu.

Fed, aylık 80 milyar dolar tutarında hazine kağıdı ve 40 milyar dolar tutarında mortgage destekli menkul kıymet alımını sürdürecek.

FAİZ BEKLENTİLERİ DEĞİŞMEDİ

ABD Merkez Bankası yetkililerinin önümüzdeki dönem için faiz tahminleri değişmedi. Fed’in açıkladığı ‘Ekonomik Projeksiyon’ raporuna göre, bu yıl ve gelecek 3 yıl için faiz tahminleri bir önceki raporda olduğu gibi yüzde 0.1 seviyesinde kaldı. Fed yetkililerinin uzun dönem faiz tahmini yüzde 2.5 seviyesinde bulunuyor.

GSYH TAHMİNLERİ OLUMLU YÖNDE REVİZE EDİLDİ

Fed yetkilileri GSYH tahminlerini olumlu yönde revize ettiler. Fed’in açıkladığı ‘Ekonomik Projeksiyon’ raporuna göre, 2020 yılı daralma beklentisi yüzde 2.4 oldu. Fed gelecek yıl için yüzde 4,2  büyüme beklendiğini açıkladı. Bir önceki raporda bu yıl için yüzde 3,7 daralma, gelecek yıl için yüzde 4 büyüme tahmin edilmişti.

Fed yetkilileri 2022 yılı büyüme beklentisini yüzde 3’ten yüzde 3.2’ye çıkarırken, 2023 yılı beklentisini yüzde 2.5’ten yüzde 2.4’e  indirdi.

ABD ekonomisi yılın 3.çeyreğinde öncü verilere göre yüzde 33.1 büyüdü. Büyüme ile ilgili 3.çeyreğin final sonuçları 22 Aralık’ta açıklanacak.

İŞSİZLİK BEKLENTİSİ YÜZDE 6.7h

Fed yetkilileri bu yıl için işsizlik oranı beklentisini aşağı yönlü revize etti. Fed’in açıkladığı ‘Ekonomik Projeksiyon’ raporuna göre, işsizlik oranı tahmini bu yıl için yüzde 7.6’dan yüzde 6.7’ye, gelecek yıl için yüzde 5.5’ten yüzde 5’e çekildi.

Fed yetkilileri 2022 yılı için yüzde 4.2, 2023 yılı için yüzde 3.7 işsizlik oranı tahmin ediyorlar. Bir önceki tahminler sırasıyla yüzde 4.6 ve yüzde 4 seviyesinde bulunuyordu. Uzun dönem işsizlik tahmini ise yüzde 4.1 olarak kaldı.

ABD’de Kasım ayı itibarıyla işsizlik oranı yüzde 6.7 seviyesinde açıklandı. İşsizlik oranı COVİD-19’un etkilerinin zirve yaptığı Nisan ayında yüzde 14.7 ile tarihi zirvesini gördü.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

Borsa haftayı düşüşle kapattı

Borsa, haftanın son iş gününü yüzde 2,35’lik düşüşle tamamladı. Borsa İstanbul 100 (BIST) endeksi haftanın son iş gününü yüzde 2,35’lik düşüşle tamamladı. Endeks, 42,82 puanlık...
- Reklam-

Seyir halindeki otomobil alev alev yandı

Kocaeli’de seyir halindeki otomobil alev alev yandı. Olay, Kartepe ilçesine bağlı Eşme İstanbul yolu üzerinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, 41 KY 935 plakalı Fiat...

Son 24 saatte korona virüsten 201 kişi hayatını kaybetti

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 201 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, 24 bin 2 yeni vakanın olduğunu açıkladı. Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye’nin yeni korona virüs...

Covid-19 ilacı Molnupiravir’in etkinliği yüzde 50’den yüzde 30’a düştü

ABD’li ilaç firması Merck, Covid-19’a karşı geliştirdiği hap formundaki ilk ilacı Molnupiravir’in Covid-19’un ağır etkilerini ve virüs kaynaklı ölüm oranlarını yüzde 50 değil yüzde...