Eski MİT Müsteşarı Öneş’ten dikkat çeken SADAT açıklaması: ‘Uyuyan hücre’ uyarısı

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun kapısına giderek, “SADAT bir paramiliter kuruluştur. Bu kuruluşun hedefleri arasında gayrı nizami harp eğitimi de var. SADAT gibi kuruluşlar, kim olursa olsun seçimi gölgeleyecek, seçimin güvenliğini sarsacak herhangi bir şey olursa sorumlusu SADAT’tır ve Saray’dır” açıklamasını yaptığı SADAT ile ilgili tartışmalar sürüyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski başdanışmanlarından Adnan Tanrıverdi’nin başında bulunduğu SADAT’ın, gelecek seçimler öncesinde kaos çıkarmak için görevlendirilebileceği, Kılıçdaroğlu’nun da kendisine ulaştırılan önemli bir belge sonucu bu kurumun önüne gittiği yönündeki yorumlar kamuoyunda tartışılıyor.

 

BirGün’den Sercan Meriç’e konuşan  eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarını ve SADAT’ı değerlendirerek, “Bu sadece bir seçim güvenliği meselesi değil. Ön planda seçimlerin güvenli şartlarda yapılması çok önemli ve hayati. Ancak bu konu Türkiye’nin genel güvenliği açısından da çok önemli. O bakımdan Kılıçdaroğlu’nun adımlarını Türkiye’nin genel güvenliği, demokratik geleceği bakımından değerlendirmekte çok yararlı olur” dedi.

“UYUYAN HÜCRE” UYARISI

SADAT’ın kuruluşundan itibaren tartışıldığını belirten Öneş, geçen yıl Sedat Peker’in hakkındaki açıklamalarıyla soru işaretlerinin arttığını kaydetti. Öneş, “Suriye bağlantıları, Libya’daki bağlantılar ayrıca SADAT yöneticilerinin İslam Birliği ile ilgili konuşmaları, bu birliğin merkezinin İstanbul olması meselesi, Arapça’nın resmi dil olması gibi konuşmalar meselenin güvenlik boyutu dışında bir de ideolojik boyutu olduğunu gösteriyor. Bu da radikal bir İslamcı yapıyı, siyasal İslam sorusunu gündeme soktu. Daha sonra siyasette silahlı eylemlerin olabileceği iddialar gündeme geldi. Seçimlerin güvenliği meselesi, seçim yasasının değiştirilmesi, terör eylemlerinin aktüellik kazanması ve artan riskler Kılıçdaroğlu’nun böylesine bir adım atmasına vesile oldu. Bugün bu gerçekten doğru bir adım. Çünkü soru işaretlerinin açıklığa kavuşturulması gerekiyor. Bununla ilgili parlamentoda araştırma komisyonunun kurulması gerekiyor, ama bu konudaki talepler bugüne kadar cevaplandırılmadı. Siyasi iktidardan, devletin kurumsal yapılarından bir açıklama yapılmadı. Bilakis tereddütleri arttıracak, iç politikaya yönelik tartışmalar gündeme sokuldu” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun ve İYİ Parti Lideri Meral Akşener’in siyasi suikastlar ile ilgili açıklamalarını da değerlendiren Öneş şöyle devam etti:

“Siyasi suikast veya saldırı olabilir. Ama şunu ifade edebiliriz ki, Gezi Davası’nda iş insanı Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet ceza ve diğer sanıklara 18’er yıl ceza verilmesi yargı sistemi üzerinde siyasetin baskısının açıklık kazanması ve en son seçim yasasındaki değişiklik dikkate alındığında, iktidarı koruma amacına yoğunlaşmış bir siyaset anlayışının olduğu görülüyor. Özellikle ekonomik şartların ağırlaştığı, çok geniş yoksulluk ve açlık sorununun yaşandığı, sığınmacılar sorununun olduğu böyle ortamlarda riskler artar. Son olarak Bursa ve Urfa’da canlı bombaların yakalandığına dair İçişleri Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Böylesine bir kontrolsüz sığınmacının bulunduğu bir ortamda bu her zaman tartışıyordu. Uyuyan hücreler var mıdır? Yoktur diyemeyiz. Kimse diyemez. O halde böylesine kaotik bir ortamda böylesine uygunsuz yapılar risk yaratabilecek durumlar ortaya çıkarabilir. O bakımdan muhalefet ve demokratik örgütler haklı bir mücadele ortamına girdiler. Buna ihtiyaç var. Geliştirilerek birlikte demokratik mücadele verilmeli.”

 

Kılıçdaroğlu’na SADAT’la ilgili devlet içinden herhangi bir istihbarati geldiğine yönelik yorumlarla ilgili de konuşan Öneş, şunları söyledi:

“Devlet kurumsal yapısında ciddi bir yıpranma var. Anayasal sistemin temel ilkeleriyle ilgili Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu değerlerine bağlılık konusunda ciddi bir yıpranma var. Tabii ki bu yıpranma iktidarla bağlantılı. O zaman böylesi bir ortamda devletin içinde sağduyulu, anayasasına, yasalara bağlı, kurucu değerlere bağlı kadrolar da tabii ki var. Ana muhalefet partisinin Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı’na (Erdoğan) yönelik yönlendirdiği sorular çok somut, çok ağır. Ben Kılıçdaroğlu’nun elinde duyum veya belge şeklinde ciddi bilgiler olduğunu düşünüyorum. Bu devlet kurumlarından da gelebilir veya işte o kurumun yakın çevresinden de gelebilir. Kılıçdaroğlu’nu tanıdığımız kadarıyla ciddi araştırma yapan ve bu şekilde yürüyüşüne devam eden bir lider. O bakımdan ciddiye almak gerekiyor.”

AKP’DEN SADAT’A ZİYARET

AKP Beylikdüzü İlçe Başkanlığı, Beylikdüzü’nde bulunan SADAT’ı ziyaret etti. Ziyaretten fotoğraflar paylaşıldı. AKP Beylikdüzü İlçe Başkanlığı’nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda Mustafa Günaydın’ın SADAT ziyaretindeki fotoğrafları yer aldı.

Paylaşımda şu ifadeler kullanıldı:

 

“İlçe başkanımız Mustafa Günaydın, ana muhalefet partisi liderinin baskın yapmaya kalktığı, bölgemizde faaliyet gösteren, milli ve manevi değerlere önem vererek savunma sanayii alanında ülkemizi yurtdışında başarı ile temsil eden güzide kuruluşumuz SADAT’ımızı ziyaret etti.”

Ücretsiz Haber Bildirimi İçin Şimdi Aramıza Katılın.

İlgili Haberler

Sonraki Haber