ERMENİLER 13 KÖYÜ ATEŞE VEREK AZERBAYCAN’A TESLİM ETTİ; ERİVAN YİNE KARIŞTI

Son dakika haberlere göre Dağlık Karabağ‘da bir dönüm noktası daha gerçekleşti, işgalci Ermenistan güçleri Kafan’daki 13 köyden binaları ateşe vererek çekildi. Büyük bir öfke patlamasına yol açan değişikliğin ardından yeni açılan sınıra Rus birlikleri konuşlandırıldı. Bugün Erivan’da gerçekleşen yürüyüşte istifa baskılarına direnen Başbakan Paşinyan ilk kez halkın önüne çıktı, uluslararası haber ajansları peş peşe fotoğrafları servis etti. Yerel medya ise, Ermenistan’ın bile tanımadığı Dağlık Karabağ yönetimi için Rusya‘nın hedefini manşetten duyurdu.

Azerbaycan-Ermenistan sınırı bir kez daha resmen değişti, güneydeki Kafan çevresindeki yaylalar ve köyler Cuma akşam üstü saat 17.00 itibariyle işgalciler tarafından boşaltıldı. Bugün ise Ermenistan’ın başkenti Erivan’dan gelen görüntüler dünyayı şaşkına çevirdi.

Kafan çevresindeki köylerde de Ağdam, Laçın ve Kelbecer’dekilere benzer görüntüler ortaya çıktı, işgalciler evlerini ateşe verip ayrıldı.

Ermenistan medyası, Kafan’ın bağlı olduğu Syunik bölgesinde tüm gün gerilimin yüksek olduğunu, öfkeli göstericilerin Kafan-Erivan otoyolunu kapattığını bildiriyor. Köylerin iade edildiği gün Kafan’a gelen Ermenistan Savunma Bakanı Vagarşak Arutyunyan, öfkeli protestocuları yatıştırmak için açıklamalar yaptı.

Ermenistan ordusunun ‘Sovyetler Birliği’ sınırlarına çekilmek zorunda kaldığını savunan Kafan Belediye Başkanı Parsyan, “Azerbaycan ordusunun sınırlarımıza yaklaşacağı ve bizden sadece 1 kilometre uzakta, Kafan havaalanına 200-300 metre uzaklıkta olacağı ortaya çıktı” ifadesini kullandı.

Ermenistan medyası, Kafan’daki yeni sınır çizgisine Dağlık Karabağ’daki Rus barış güçlerinden bazılarının yerleştirildiğini duyurdu.

GÖZLER ERİVAN’DA 

Üç günlük resmi yas ilan edilen Ermenistan’da, bugün Dağlık Karabağ savaşında ölen askerler anılıyor. Başkent Erivan’daki Yerablur Anıt’ına yapılan yürüyüşe istifa baskılarının odağındaki Başbakan Nikol Paşinyan da katıldı.

Kalabalığa seslenen Ermenistan lideri Paşinyan, 40 gün önce hezimetle sona eren savaşın ayrıntılı bir analizine ihtiyaç olduğunu söyledi. Paşinyan’a göre, yıllar içinde yapılan hatalar sonucunda ülke ‘ciddi zorluklarla’ karşılaştı.

10 Kasım anlaşmasını imzalamasıyla muhalifler tarafından ‘hain’ olarak adlandırılan Paşinyan, böylece 40 gün sonra ilk kez halka açık bir organizasyonda yer almış oldu.

Paşinyan, yanında bakanları ve kalabalık grup yürürken, istifa isteyen muhalifler ise Erivan’daki Özgürlük Meydanı’nda toplandı.

Aynı noktada Cuma akşam saatlerinde Paşinyan’ın istifasını isteyenler miting düzenledi. Papazların en önde yürüdüğü sessiz protestoda herhangi bir olay yaşanmadı. Yerel medya, sessizce gerçekleşen yürüyüş sırasında Dağlık Karabağ savaşında ölen askerlerin adlarının okunduğunu ekranlara getirdi.

RUSYA’NIN PLANI BELLİ OLDU 

Rusya lideri Vladimir Putin, geleneksel yıllık basın toplantısında Moskova’nın bölgeye bakışını ortaya koymuştu. Dağlık Karabağ’daki mevcut statünün değişmemesi gerektiğini söyleyen Putin, “Uluslararası hukuk açısından, tüm topraklar Azerbaycan’ın ayrılmaz parçasıdır. Ermenistan, Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığını tanımadı. Bu açıdan da uluslararası hukuka göre, Dağlık Karabağ Azerbaycan’ındır” demişti.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

19.09.2021/ Video

Günün öne çıkan gelişmelerini sizler için derledik;
- Reklam-

ANKARA’DA 400 MOTOSİKLET TUTKUNU GAZİLER İÇİN TURLADI

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) ile Ankara Kent Konseyi’nin katkılarıyla "Gaziler Sürüşü" etkinliği düzenlendi. Etkinliğe katılan Gazi İzzet Ertunç, "Buraya Kıbrıs’tan, İstanbul’dan, İzmir’den gelen arkadaşlarımız...

ANKARA BAROSU SEÇİMLERİ SONUÇLANDI: ERİNÇ SAĞKAN YENİDEN BAŞKAN SEÇİLDİ

Ankara Barosu’nun 66. Olağan Genel Kurulu’nda Demokratik Sol Avukatlar Grubu’nun adayı Erinç Sağkan, en çok oyu alarak ikinci kez başkanlığa seçildi. Ankara Barosu’nun 66. Olağan...

Çocuklar Diyanet’in tornasından geçsin isteniyor

"Diyanet İşleri Başkanı ve bağlı olduğu iktidar, vergileriyle maaşlarını ödeyen ailelerin çocuklarını nasıl büyütmek istediklerine bakmaksızın, bütün çocuklar aynı tornadan geçsin istiyor." Banu Güven...