Elon Musk’a Almanya’dan engel, çalışmalar durduruldu

Elon Musk’a Almanya’dan engel, çalışmalar durduruldu

09.12.2020 14:05

Elon Musk’a Almanya’dan engel, çalışmalar durduruldu

Elon Musk’un CEO’su olduğu Tesla’nın Almanya’nun Brandenburg bölgesinde yer alan Avrupa’daki ilk fabrikasının inşaatı mahkeme kararıyla durduruldu. Çam ormanında yer alan inşaat için çevreci gruplar mahkemeye inşaatı durdurma davası açmıştı.

Bir çam ormanında süren inşaat çalışmaları sonrasında çevreci gruplar tarafından mahkemeye verilen Tesla’ya, mahkeme tarafından inşaatı durdurma kararı verdi. Kararda bölgede yer alan yılan ve kertenkelelerin kış uykusunda olduğu ve onlara zarar gelebileceği gerekçe gösterildi.

2020’YE ERTELENDİ

Geçtiğimiz dönemde Tesla bir yıldan daha kısa bir sürede Çin’in Şangay şehrinde fabrika kurup faaliyetlerine başlarken fabrika inşaatındaki gecikmeler sebebiyle, Tesla’nın Avrupa’da üretime başlaması 2022’ye ertelenmiş gibi gözüküyor. Tesla daha önce Temmuz 2021’de Avrupa’da faaliyete başlayacağını açıklamıştı.

DAHA ÖNCE DE KAYBETMİŞTİ

Ayrıca inşaatı durdurma kararı Tesla’nın Almanya’daki çevreci gruplara karşı ikinci kez kaybettiği mahkeme oldu. İlk olarak Tesla yeni tesis inşaatının aşırı su tükettiği gerekçesiyle mahkeme, kullanılan su miktarının üçte bire düşürülmesi kararını almıştı.

ALMAN MÜHENDİSLİĞİNİ ÖVMÜŞTÜ

Kasım 2019’da Tesla CEO’su Elon Musk, Almanya’da bir araba fabrikası kurmayı planladığını açıklamış ve Alman mühendisliğini övmüştü. Musk “Elbette, herkes Alman mühendisliğinin olağanüstü olduğunu biliyor. Gigafactory Europe’umuzu Almanya’ya yerleştirmemizin nedeni budur. Ayrıca Berlin’de bir mühendislik ve tasarım merkezi oluşturacağız, çünkü Berlin dünyanın en iyi sanat eserlerine sahip” ifadelerini kullanmıştı.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

Uzun süreli Covid – Semptomlar düşünülenden daha da yaygın! – Rıdvan ERTUĞ

"Uzun süreli Covid" hastalık sonrası semptomlar muhtemelen düşündüğümüzden daha yaygın ve insanların %37'si enfeksiyondan altı ay sonra semptomlar gösteriyor - Yeni bir araştırmaya göre, koronavirüs...
- Reklam-

Başbakan Boris Johnson’a göre yakıt krizi istikrarlı hale geldi! – Rıdvan ERTUĞ

Birleşik Krallık’ta yakıt krizi gün geçtikçe büyürken, ülkenin başbakanı Boris Johnson, durum artık "istikrarlı hale geldiği" için sağlık görevlileri  gibi kilit çalışanların pompalardaki  öncelik verme planı...

Ajax-2 Beşiktaş-0

Şampiyonlar Ligi C Grubu ikinci hafta maçında temsilcimiz Beşiktaş, deplasmanda Hollanda ekibi Ajax'a 2-0 mağlup oldu.

28.09.2021/ Video

Günün öne çıkan gelişmelerini sizler için derledik; MİT’ten PKK’ya büyük operasyon: Suriye’de en üst düzey terörist etkisiz hale getirildiMilli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Suriye/Kamışlı bölgesinde düzenlediği...