Dünya yörüngesinde dolaşan cisim!

, 54 yıllık roket parçasına ait

NASA, Dünya yörüngesinde dolaşan gök cisminin, 54 yıl önce Ay’a fırlatılan bir roketin parçası olduğunu duyurdu.

  • AA

Dünya yörüngesinde dolaşan cisim, 54 yıllık roket parçasına ait

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), özellikle büyük çaplı gök cisimlerini önceden tespit edip çeşitli uyarılarda bulunuyor. Ancak bu sefer tespit edilen cisim oldukça tanıdık.

NASA’dan yapılan açıklamaya göre, ilk olarak eylül ayında keşfedilen ve yörüngemizde dolaşan “2020 SO” isimli gök cisminin, 1966’da Ay’a gönderilen Surveyor 2 mekiğini taşıyan Centaur roketinin güçlendirici kısmı olduğu anlaşıldı.

DOĞRULANDI

10 metre uzunluğunda ve 3 metre genişliğindeki nesnenin rokete ait olduğu, Hawaii’deki kızılötesi teleskopla doğrulandı.

NASA

NASA uzmanlarından, gök bilimci Paul Chodas, ilk başta göktaşı olarak sınıflandırılan nesnenin Centaur roketinin parçası olabileceğini öne sürmüştü.

Roket parçası, geçen ay Dünya yörüngesine girerek düzensiz bir rotada dönmeye başlamış ve yeryüzüne yaklaşık 50 bin 476 kilometre yakınlaşmıştı.

Nesnenin, gelecek yıl mart ayında Dünya yörüngesinden çıkacağı ve Güneş çevresindeki kendi yörüngesine döneceği tahmin ediliyor.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

İzmir açıklarında 28 düzensiz göçmen kurtarıldı

İzmir’in Menderes ilçesi açıklarında, Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına geri itilen 2 can salı içerisindeki 28 düzensiz göçmen, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince kurtarıldı.Sahil Güvenlik...
- Reklam-

Çin’den Kırgızistan’a yaklaşık 1 milyon doz Covid-19 aşısı yardımı

Çin’de hükümet, Kırgızistan’ın sosyoekonomik kalkınmasını desteklemek için ülkeye 650 milyon yuan (yaklaşık 100 milyon ABD doları) tahsis etmeye ve yaklaşık 1 milyon doz Covid-19...

Koronalı genç kadından ilginç ’ceza’ tepkisi: “İsterseniz 10 bin lira yazın”

Kırıkkale’de Covid-19 PCR testi pozitif olan genç bir kadın, arkadaşlarıyla birlikte caddede dolaşırken polise yakalandı. Genç kadın, karantina kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle de uygulanan...

Eve giren hırsız önce kafasını kapıya vurdu sonra da bıçakladı

Bursa’da gece saatlerinde yaşanan olayda evde tek başına olan ve kocasını bekleyen Necibiye B. (42) evine giren hırsız tarafından kafasının kapıya vurmasının ardından bıçaklandı....