Çin ve Rusya başbakanları video konferans yoluyla görüştü

Çin ve Rusya başbakanları video konferans yoluyla görüştü

Çin ve Rusya başbakanları arasında bugün video konferans düzenlendi. Çin Başbakanı Li Keqiang ve Rus mevkidaşı Mikhail Mishustin ortak bildiri dahil bir dizi iki taraflı işbirliği belgesini onayladı.

Li Keqiang, dünya ekonomisinin daraldığı ve küresel ticaret ve yatırımların gerilediği bir dönemde, Çin ve Rusya’nın birçok alandaki işbirliğinde yeni ilerlemeler kaydettiğini hatırlattı.

Li Keqiang, iki tarafın, çekirdeğinde Birleşmiş Milletler’in (BM) bulunduğu uluslararası düzen, çok taraflık ve serbest ticareti korumasının hem iki ülkeye hem de dünyaya fayda getirdiğine işaret etti.

Kuşak ve Yol İnisiyatifinin Avrasya Ekonomik Birliği’yle kenetlenmesini ve ekonomi, ticaret, enerji ve tarım gibi alanlarda atılım gerçekleştirmek istediklerini dile getiren Li Keqiang, ortak üretim, nükleer enerjinin barışçıl kullanımı, dijital ekonomi ve orta ve küçük ölçekli işletmeler gibi alanlardaki işbirliğini hızlandıracaklarını kaydetti.

Li Keqiang, Rusya’yla kalkınma fırsatlarını paylaşmaya, salgınla el ele vererek mücadele etmeye ve yeni dönemde Çin-Rusya kapsamlı stratejik koordinasyon ortaklığının sürdürülebilir ve sağlıklı gelişimine yeni inovasyon katmaya hazır olduklarını belirtti.

Mikhail Mishustin, iki taraflı ticaret ve yatırımın bir an önce normale dönmesini ve sanayi, tarım, ulaşım, enerji, dijital ekonomi, havacılık ve uzay gibi alanlarda Çin’le işbirliğinin artırılmasını istediklerini ifade etti.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

19.09.2021/ Video

Günün öne çıkan gelişmelerini sizler için derledik;
- Reklam-

ANKARA’DA 400 MOTOSİKLET TUTKUNU GAZİLER İÇİN TURLADI

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) ile Ankara Kent Konseyi’nin katkılarıyla "Gaziler Sürüşü" etkinliği düzenlendi. Etkinliğe katılan Gazi İzzet Ertunç, "Buraya Kıbrıs’tan, İstanbul’dan, İzmir’den gelen arkadaşlarımız...

ANKARA BAROSU SEÇİMLERİ SONUÇLANDI: ERİNÇ SAĞKAN YENİDEN BAŞKAN SEÇİLDİ

Ankara Barosu’nun 66. Olağan Genel Kurulu’nda Demokratik Sol Avukatlar Grubu’nun adayı Erinç Sağkan, en çok oyu alarak ikinci kez başkanlığa seçildi. Ankara Barosu’nun 66. Olağan...

Çocuklar Diyanet’in tornasından geçsin isteniyor

"Diyanet İşleri Başkanı ve bağlı olduğu iktidar, vergileriyle maaşlarını ödeyen ailelerin çocuklarını nasıl büyütmek istediklerine bakmaksızın, bütün çocuklar aynı tornadan geçsin istiyor." Banu Güven...