Çin Dışişleri: ABD gibi küresel savaş stratejilerimiz yok

Çin Dışişleri: ABD gibi küresel savaş stratejilerimiz yok

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcü Hua Chunying, yaptığı açıklamada, ABD ve Avustralya’nın silahlarını artırmak için bahane aradıklarını belirtti. 

Avustralya Savunma Bakanı Linda Reynolds, 1 Aralık’ta yaptığı konuşmada Avustralya’nın benzer silahlar geliştiren Çin ve Rusya’nın oluşturduğu tehdide karşı koymak için ABD ile ortaklaşa hipersonik füzeler geliştireceğini belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, “Son yıllarda ABD, hipersonik silahların geliştirilmesinde başı çekerek silah yarışının artmasına yol açtı ve küresel stratejik istikrarı ciddi şekilde etkiledi. Avustralya ise ABD’yi izleyerek silahların artırılmasına bahane bulmak için ‘Çin tehdidi’ ve ‘Rus tehdidi’ teorisini icat etti, bölgesel ve küresel güvenliğe risk unsuru kattı. Çin bu gidişattan endişe duymaktadır” dedi.

Hua Chunying, Çin’in her zaman savunmacı bir ulusal savunma politikası izlediğini ve askeri gücün geliştirilmesinin belirli bir ülkeye yönelik olmadığını vurguladı.

Hua, “ABD gibi küresel bir savaş stratejimiz ve planımız yoktur, diğer ülkelerle silah yarışını bir yana bırakarak Avustralya’yı hedef almayı da düşünmüyoruz” diye konuştu.

Sözcü Hua, Çin’in Avustralya’yı kendi güvenlik çıkarlarını objektif olarak değerlendirmeye ve bölgedeki ülkeler arasında karşılıklı güveni artırmaya çağırdıklarını da sözlerine ekledi.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

19.09.2021/ Video

Günün öne çıkan gelişmelerini sizler için derledik;
- Reklam-

ANKARA’DA 400 MOTOSİKLET TUTKUNU GAZİLER İÇİN TURLADI

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) ile Ankara Kent Konseyi’nin katkılarıyla "Gaziler Sürüşü" etkinliği düzenlendi. Etkinliğe katılan Gazi İzzet Ertunç, "Buraya Kıbrıs’tan, İstanbul’dan, İzmir’den gelen arkadaşlarımız...

ANKARA BAROSU SEÇİMLERİ SONUÇLANDI: ERİNÇ SAĞKAN YENİDEN BAŞKAN SEÇİLDİ

Ankara Barosu’nun 66. Olağan Genel Kurulu’nda Demokratik Sol Avukatlar Grubu’nun adayı Erinç Sağkan, en çok oyu alarak ikinci kez başkanlığa seçildi. Ankara Barosu’nun 66. Olağan...

Çocuklar Diyanet’in tornasından geçsin isteniyor

"Diyanet İşleri Başkanı ve bağlı olduğu iktidar, vergileriyle maaşlarını ödeyen ailelerin çocuklarını nasıl büyütmek istediklerine bakmaksızın, bütün çocuklar aynı tornadan geçsin istiyor." Banu Güven...