CHP’li vekil Pınar Gültekin’in babasını aradı mı? Kılıçdaroğlu: HTS kayıtlarını istedim

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Muğla’da vahşice öldürülen Pınar Gültekin’in babasıyla görüşerek davadan vazgeçmesini istediği iddiasına ilişkin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan da açıklama geldi. “Karşı taraf ispat ederse biz gereğini ziyadesiyle yerine getireceğiz.” ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu, “HTS kayıtlarını istedim.’ ifadelerini kullandı. Detayları CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova duyurdu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muğla Milletvekili Süleyman Girgin’in, Muğla’da katledilen Pınar Gültekin’in babasıyla telefonda görüşerek davadan vazgeçmesini istediği yönündeki iddialarla ilgili konuştu.

Televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya gelen CHP lideri, önemli açıklamalarda bulundu.

CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova, detayları canlı yayında aktardı:

DERNEKLER DÜZENLEMESİ

Terörün finansmanına engellenmesine dönük kanun… Meclis ara vermeden önce geçirilen son kanundu. Muhalefetin itirazları vardı, dernek ve vakıflarla ilgili olan maddelere… ‘Kayyum atanmasının önü açılıyor’ deniyordu. CHP lideri Kılıçdaroğlu, bu maddeyi AYM’ye götüreceklerini açıkladı. Bu önemli ve sıcak bir gelişmeydi. Kılıçdaroğlu, “Varsa bir suç, suç duyurusunda bulunursunuz, yargılanır. Ama kayyum atanmasını doğru bulmuyoruz.’ dedi. Dolayısıyla bu maddeyi AYM’ye taşıyacaklarını söyledi. ‘Yakında Anayasa Mahkemesi’ne gideriz.’ ifadesini kullandı.

AİHM’NİN DEMİRTAŞ KARARI

Yıl değerlendirmesi toplantısında bu karar da Kılıçdaroğlu’na soruldu. İktidar kanadından AİHM kararına dönük tepkilere rağmen bunun uygulanması gerektiğini savundu Kılıçdaroğlu. ‘Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin imzaladığı sözleşme var, buna uygun yapılan bir anayasa hükmü var.’ dedi. Yani ‘uluslararası sözleşmeler iç hukukla ters düştüğünde, uluslararası hukuk ele alınır’ diye hatırlattı. ‘Buna rağmen, AİHM kararını uygulamam diyorsanız, sonra da halka reform yapacağım diyorsanız rüzgâr gülü bile bu kadar dönmez.’ ifadesini kullandı ve ‘Tıpış tıpış uygulayacaklar.’ başka seçenekleri yok iddiasında bulundu.

Devlet Bahçeli’nin HDP kapatılmalı sözleri de Kılıççıoğlu’na soruldu. CHP lideri, ‘Ancak demokrasinin olmadığı yerde partiler kapatılabilir, Genel Başkanları tutuklanabilir, mal varlıklarına el konulabilir’ ifadesini kullandı. ‘Bu minvalde hükümetin reform yapacağına dair söylemine inanıyor mu’ bir başka soru da buydu… Kılıçdaroğlu, önce idarede, hukukta, ekonomide  yapılacak reformların ana hatlarıyla açıklanması gerektiğini söyledi. Kamuoyunun bu konuda bilgilendirilmesini istedi. Ardından da ‘reformdan önce yapacakları bir şey var’ dedi. Şundan bahsetti; ‘Anayasa mahkemesi kararını uygulamayan mahkeme başkanını HSK görevden alacak… Anayasa’nın gereğini bir mahkeme yerine getirmiyorsa orada hukuk reformu olmaz.’ ifadesini kullandı.

PINAR’IN BABASINI CHP’Lİ Mİ ARADI?

Öldürülen Pınar Gültekin’in iddiası… O çarpıcı iddia… CHP’li vekil davayı geri çekmemi istedi iddiası… CHP liderine bu konu da soruldu. Aslında Kılıçdaroğlu bu konuda CHP’li Süleyman Girgin’in açıklamalarına destek çıktı. ‘En net en tutarlı görüşü bizim vekilimiz söyledi.’ dedi. 

Neydi o Süleyman Girgin’in açıklaması? ‘Böyle bir olayı ispat etsinler sadece CHP’den değil, vekillikten de istifa edeceğim.’ demişti.

İşte Kılıçdaroğlu bunu hatırlattı. ‘Bunun ötesi yok. Karşı taraf ispat ederse biz gereğini ziyadesiyle yerine getireceğiz.’ dedi. HTS kayıtlarını istediğinin de altını çizdi. Ama sitemi de vardı. ‘Cinayet üzerinde durmaktan ziyade CHP’yi tartışma konusu yaptılar.’ dedi. ‘Sorunların içinde boğulan bir siyasal iktidar, başka konularla Türkiye’yi meşgul etmek istiyor. Biz bu tuzağa düşmeyeceğiz.’ mesajını verdi.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

Rıza Çalımbay: “Alanya maçı hayati derecede önemli”

Alanyaspor maçı hazırlıklarını sürdüren DG Sivasspor’da Teknik Direktör Rıza Çalımbay, “Alanyaspor maçı, bizim hayati derecede önemli. Bu maçı iyi bir şekilde bitirdiğimiz zaman Galatasaray...
- Reklam-

Beşiktaş’tan Galatasaray’a transferde dev çalım! Mohamed Elneny…

Ara transfer çalışmalarını sürdüren Beşiktaş listesine flaş bir ismi aldı. Siyah-beyazlılar, ezeli rakibi Galatasaray'ın gözdesi konumundaki Mohamed Elneny'nin peşine düştü. Teknik direktör Sergen Yalçın'ın raporuna göre hareket eden yönetim, Arsenal'de...

Umut Meraş’a Napoli kancası! Menajeri açıkladı

Süper Lig'de beklenilen performansın altında kalan Beşiktaş'ta flaş transfer gelişmeleri yaşanıyor... Siyah beyazlıların sezon başında Le Havre'den kadrosuna kattığı milli oyuncu için İtalyan devi devreye girdi. Umut Meraş'ın menajeri...

Trabzonspor’dan ciddi fark! Tarihte benzeri yok

Trabzonspor, Süper Lig'de farklı şekilde liderliğini sürdürüyor. Bordo-mavililer öyle bir puan farkı yakaladı ki takipçileri ile arasına ciddi mesafe koydu. 1959'dan bu yana bakıldığında 10 puan geriden...